Ivan Langer: rok 2007-Schengen: “Nebudu se cítit podobně jako 10 milionů obyvatel Česka v Evropě méněcenný”

Avatar
Původní autoři

23. 6. 2015   blog idnes
Bylo 21. prosince 2007, když hlásil ministr vnitra Ivan Langer ve své nově zrekonstruované kanceláři, že jeho inspekce státní hranice dopadla skvěle, stejně jako vstup do schengenské zóny. Co nás čeká? Co zánik pohraniční stráže?

Na Langerovi bylo patrné, že vstup 21. prosince 2007 do schengenské zóny dokáže dobře prodávat jako český úspěch v Evropě. Jaký aspekt je pro něho nejdůležitější? “Pocit rovnoprávnosti a spokojenosti, protože jsme dosáhli jedné ze svobod, která je spojena s principem evropské integrace. Nebudu se cítit podobně jako 10 milionů obyvatel Česka v Evropě méněcenný. Jako liberál mám k evropské integraci výhrady, jsem ale přesvědčen, že její kouzlo je postaveno na základních svobodách, k nimž patří i volný pohyb…” Co nás čekalo v Schengenu? Co to vlastně je Schengenský prostor?

Schengenský prostor představuje území, na němž prý bude zaručena volnost pohybu osob. Země, které dohodu podepsaly, zrušily všechny vnitřní hranice a používají společné vnější hranice. Zde se používají společná pravidla a postupy vzhledem k vízům pro krátkodobé pobyty, žádosti o azyl a ochranu hranic. Zároveň byla posílena spolupráce a koordinace mezi policejními službami a soudními orgány pro zajištění bezpečnosti v rámci schengenského prostoru. Utopie, viz největší exodus lidstva od poslední světové války.
Oficiálním názvem byla Úmluva o postupném odstraňování kontrol na společných hranicích podepsána 14. června 1985 u Schengenu v Lucembursku mezi Belgickým královstvím, Spolkovou republikou Německo, Francouzskou republikou, Lucemburským velkovévodstvím a Nizozemským královstvím ; postupně se rozšířila a nyní zahrnuje prakticky všechny členské státy. Itálie podepsala dohodu 27. listopadu 1990, Španělsko a Portugalsko se přidaly 25. června 1991, Řecko následovalo 6. listopadu 1992, potom Rakousko 28. dubna 1995 a Dánsko, Finsko a Švédsko 19. prosince 1996. Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko se připojily 21. prosince 2007 a Švýcarsko 12. prosince 2008. Podle průzkumů až tři čtvrtiny obyvatel České republiky věděly, co vstup jejich země do tohoto sdružení znamená.

Nelejme si čistého vína; jak to bylo liberální pohádko, když žil byl čaroděj Dobroděj, jenž zázračně měnil vodu ve víno a rozmnožoval peníze; v roce 1996 se ekonomika Albánie zhroutila, padla vláda a zemi ovládl chaos. Na počátku všeho stál krach podvodných fondů, který miliony obyčejných Albánců připravil o zhruba miliardu dolarů. Pyramidová hra šmejdu Madoffovi z Wall Street vycházela od 60. let, díky své reputaci dokázal získávat další a další klienty. Když po něm však investoři koncem jednoho roku chtěli vyplatit miliardy, které neměl, rozhodl se Madoff zbývajících 300 milionů dolarů ze svých fondů rychle vyplatit na prémiích svým nejbližším. Americká federální prokuratura pro něj požadovala trest 150 let vězení a pokutu 170 miliard dolarů za zpronevěru až 65 miliard dolarů….
A nyní nastal problém roku 2015, s nímž bohorovní langerovští liberálové nepočítali; desetitisíce běženců z Afriky a Blízkého východu činí nemalou potíž Schengenské smlouvě. Dávný idylický postoj exministra vnitra Langera dostal povážlivé trhliny. Kolik příprava na vstup do Schengenu stála? Langer měl jasno: “Již před rokem jsme si řekli, že si vstup do Schengenu musíme odpracovat a já si jako ministr kladl otázku, zda se investice z veřejných prostředků vyplatí. V tuto chvíli jsme vydali asi 500 milionů korun. Jsem přesvědčený, že to jsou dobře investované peníze …”

Dne 12. prosince 2012 schválil Evropský parlament, po předchozích jednáních s Radou EU, rozpočet Evropské unie na rok 2013. Celkové výdaje jsou pro 27 států stanoveny na 150,898 mld. EUR v závazcích a 132,837 mld. EUR v platbách. V průběhu roku 2012 obdržela České republika z rozpočtu EU celkem 113,7 mld. Kč (tj. cca 4,52 mld. €), čímž tak získala o 73,8 mld. Kč více (tj. o 2,94 mld. €), než do evropského rozpočtu zaplatila. (Zdroj: MF, odbor 55 – Národní fond, publikováno 03/2013) Jak je to možné, dávat míň, než kolik se nám vrátí…? Víme, jak dopadlo Řecko?
A je zde realita dneška; Evropa chce zrušení nebo alespoň omezení Schengenu. Mají oprávněné obavy; němečtí policisté včera zadrželi na svých hranicích především pašeráky drog a převaděče nelegálních přistěhovalců. Městečko Schengen se právě připravovalo na červnové oslavy 30. výročí podpisu dohody o postupném odstraňování hranic mezi Francií, Německem, Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem. Dohody, která je základem nynějšího prostoru volného pohybu sdružujícího již 26 zemí s více než 410 miliony obyvatel. Varující jsou výsledky hraničních kontrol, které Německo dočasně zavedlo od 26. května do 8. června 2015. V Bavorsku při nich policisté zkontrolovali 105.000 lidí a 430 z nich zakázali vstup do země, dalších 8600 vyšetřují pro porušení imigračních pravidel. Navíc bylo zadrženo 350 hledaných osob a policisté odhalili i pašeráky drog a zbraní.
Největší exodus uprchlíků po 2. sv. válce má své vražedné pouštní cesty. Africké trasy uprchlíků začínají v Mogadisu v Somálsku a Ugandě, jdou přes Etiopii, Súdán a Libyi do Itálie, další větev vede z Kamerunu, Nigerie, Ghany, Senegalu, Mali přes Mauretánii, Alžírsko a Maroko, končící ve Francii. Celkem se jedná o cca 60 milionů běženců, včetně šesti milionů uprchlíků ze Sýrie a dalších dvou milionů z Afghánistánu. Ti už končí v Řecku. Proto staví bezpečnostní zdi a ostnaté ploty Bulhaři, Řekové, Rumuni i Maďaři… Přirozenou součástí kapitalismu už nejsou jen krize, ale teď i vysoké zdi, ploty z ostnatých drátů a železné opony…

Zde je na místě připomenout sebevědomí ministra vnitra Ivana Langera z roku 2007, jež ho neopustilo, ani když básnil o tehdejší restrukturalizaci hlavně české pohraniční policie: ” V Schengenu platí ono dumasovské jeden za všechny, všichni za jednoho. My musíme garantovat nejen EU, ale i našim občanům, že se bezpečnostní situace nezmění. Hustota tabulkových míst na jeden metr čtvereční zůstává stejná. Z cizinecké a pohraniční policie odešlo 2300 lidí, kteří posílí jiné útvary policie. Trváme na sociálním aspektu, to znamená že lidé mají zůstat v regionu, kde působí. Každý by už měl mít za sebou osobní pohovor a vědět, kam přesně zamíří. ..” Žvanil suverén.
To ještě Langer snil o své budoucnosti s modrým ptákem. Byl prosinec 2002 a kongres ODS; věnoval odcházejícímu předsedovi Václavu Klausovi obrovskou poštovní známku s jeho portrétem a se slovy, že takové známky budou brzo k mání běžně v obchodech, mu nadživotní portrét předal. Klaus označil dar za pokus o vtípek a se slovy: “Takových monster jsem dostal za třináct let tolik, že skladiště ODS je plné. K této kupě tedy přibude i nadživotní poštovní známka.”

Proto byl tak nepříčetný strachy během prezidentských voleb v roce 2008, že zvítězí profesor Jan Švejnar, takže proklínal děsem zeleného “zeleného” Bursíka, že leze někomu do prd.le a že někdo půjde “bručet”. Doslova, jak to zaznamenaly televizní mikrofony: “Tak já ti to povím, jaká špinavá hra kolem toho byla, koliklidí půjde bručet,” křičel na šéfa zelených a vicepremiéra Martina Bursíka, když mu vyčítal postoj zelených, kteří chtějí na Hradě Jana Švejnara. To všechno z panické hrůzy, že by přišel o své teplé ministerské místečko a pohádkový plat. Netušil, že nastanou nejen pro něj podstatně horší starosti. Kdo totiž bude hlídat hranice v polovině roku 2015, kdy nám hrozí nejen teroristé, ale i epidemie a pandemie? Češi už jednou své hranice opustili, ne však kvůli Schengenu, ale tenkrát šlo o pevnosti a Hitlera se Sudetami.
Kdože to byl politik Ivan Langer, naštěstí už dávno bývalý ministr vnitra? Zvláštní člověk, eufemisticky řečeno. Velmi rád se dovolával morálky a slušného chování. Zrovna on, co vždycky kázal vodu a pil víno, a který se proslavil tím, že “zapomněl” na stole před novináři inkriminovaný spis Kubiceho zprávy, který byl přítomnými žurnalisty pochopitelně bleskově ofotografován a vzápětí zveřejněn.

Napřed v Českém rozhlase, poté i ve všech dalších médiích, což převážilo vítězství ve volbách na stranu ODS. Kdo by též volil Paroubka, jenž byl podezřelý z pedofilie, spolčení s českým podsvětím a z podílu na vraždě mafiána Mrázka. Ano, toho zavražděného podnikatele Mrázka, na něhož byl založen vyšetřovací spis Krakatice, v němž byl zmíněn vedle Paroubka také Ivan Langer, jako člověk blízký okruhu lidí kolem “sejmutého” Mrázka… Živě z Parlamentu ČR: Zloděj kříčí; chyťte zloděje…?

Odposlechy, na které byl vzápětí Sněmovnou v čele s ODS a Langerem uvalen tzv “náhubkový zákon”, zachytily rozhovor dvou lidí napojených na tehdejšího šéfa české mafie. Bavili se o tom, že Langera ovládají. „Ty lidi neznám, nemluvil jsem s nimi a rozhodně jsem nebyl nikým řízen,” popřel Langer, pod něhož spadaly veškeré vyšetřovací skupiny…

“Srdce mi to nebere,“ řekl následně “splachovací” Langer, jemuž nebylo hloupé přijít do pořadu ČT Otázky Václava Moravce a ještě v něm vznášet bláboly na adresu prezidenta Klause, jenž se v roce 2008 vzdal čestného předsednictví a vystoupil z ODS. Údajně nechápe, proč Klaus pomlouvá ty, kdo ho dvakrát zvolili prezidentem. “Nevím, jestli je to stářím, ztrátou paměti, izolací, anebo Freudovským komplexem, kdy nejvíce ubližujete těm, kteří se vás zastávali,“ dodal Langer..

Když Paroubkova opozice v roce 2009 trvala na zrušení poplatků ve zdravotnictví a odmítla schválit plán misí českých vojáků do Afghánistánu, řekl ministr Langer veřejně a velmi nehorázně: ”Je to prachsprosté kšeftování hospodského typu páté cenové skupiny s lidskými životy. Jestli někdo nese odpovědnost za osudy lidí v Afghánistánu, tak je to Jiří Paroubek, a jestli se těm lidem něco stane, tak jejich krev bude na rukou Jiřího Paroubka. Ano, on bude jejich vrah…” Mise nakonec odjela. A kdo odpovídá za smrt zabitých českých vojáků v Afghánistánu, kteří padli bez “vlivu” opozice…? Na čích rukách je jejich krev, že by byl jejich “vrahem” Ivan Langer…?