Porošenko nalhal Wall Street Journal

Avatar
Původní autoři

15. 6. 2015  zdroj a zdroj
Prezident Ukrajiny Petr Porošenko napsal (nebo přesněji – jeho pisálci napsali) sloupek zde do Wall Street Journal, kde mluvil o úspěších Ukrajiny v boji proti korupci, zvýšení početního stavu armády 50x a o snížení závislosti na ruském plynu. Kdysi jsem s velkým zájmem četl díla žánru “fantasy”, takže jsem si to s potěšením přečetl.


Porošenko: Přesně před rokem, když jsem byl zvolen prezidentem, Ukrajina už ztratila Krym, byla na pokraji války a její ekonomika se hnala z kopce po více než 20-ti letech “řízení sovětským stylem, s jeho rozšířenou korupcí, kmotrovstvím a neefektivní politikou.”

Rogers: Zapomněl upřesnit, že byl zvolen Nulandovou a Paetem během proslulého telefonického hovoru. Že Krym odešel v reakci na “revoluci”, válka začala kvůli “moskalům na nože” na euromajdanu a země se začala hnát z kopce až po změně moci. No a skromně zapomněl zmínit, že v posledních 12 letech byl vždy u moci, přinejmenším jako poslanec Nejvyšší rady, ale nejčastěji jako ministr – počítaje v to zahraničních věcí a hospodářského rozvoje. Takže za neefektivní ekonomiku je přímo odpovědný.

Porošenko: Nyní je v zemi v plném proudu další revoluce, která přivede Ukrajinu k evropské budoucnosti.

Rogers: Nejnovější pověst, ale věřit jí vůbec nelze. Podle nejnovějšího sociologického průzkumu Centra Razumkova věří v “evropskou budoucnost” jen 14,6% obyvatel Ukrajiny.

Porošenko: Před rokem byla Ukrajina slabá, s počtem vojáků celkem 5000, čímž byla země snadným cílem pro agresi.

Rogers: Podle otevřených zdrojů činil celkový počet ozbrojených sil Ukrajiny na počátku roku 2014 asi 168 tisíc osob. Někdo se tady zamotal do lži.

Porošenko: Dnes více než 50 tisíc vojáků bojuje s proruskými silami na Donbasu a celkový počet příslušníků armády se zvýšil na 250 tisíc.

Rogers: O ruské armádě se neodvážil lhát, tyto výmysly jsou výhradně pro domácí spotřebu. A na základě čeho bojují? Byla vyhlášena válka? Bylo vyhlášeno stanné právo? Podpora Ruska je trestný čin?

Porošenko: Podíl dovozu ruského plynu na Ukrajinu klesl z 90% na 37% díky diverzifikaci dodávek.

Rogers: Nyní Ukrajina přece kupuje ruský plyn, ale reverzem z EU a s přirážkou 25-40 dolarů za tisíc metrů krychlových. Pochybný úspěch.

Porošenko: Nyní země, která byla dříve plně závislá na ruském plynu, spotřebuje pouze 19,9 miliardy m3 paliva (namísto 28,1 miliardy m3 v roce 2014).

Rogers: Zaprvé, nevím, kde Porošenkovi pisálci vzali tato čísla. Ale samotný prezident by měl vědět, než zveřejnil takový blábol, že spotřeba plynu na Ukrajině v roce 2014 činila 42,6 miliardy m3.

Zadruhé, ke snížení spotřeby plynu však přece jen došlo, ale pouze v důsledku zastavení značné části průmyslu.

Porošenko: Vedení země je transparentní a odpovědné jako nikdy předtím.

Rogers: Transparentnost spočívá v tom, že všichni dobře vidí, jak kradou miliardy dolarů. Ale v čem spočívá odpovědnost?

Porošenko: Na Ukrajině je realizována protikorupční strategie pro léta 2015-2017, rozpracovaná společně s Transparency International. Nyní je většina jmenování do státních funkcí prováděna veřejně, systém elektronických státních tendrů ProZorro pomůže vymýtit korupční schémata a ušetřit asi 20% nákladů na nákupy v letošním roce.

Rogers: Co to znamená, že “je nyní jmenování do státních funkcí prováděno veřejně?” Copak to někdy bylo tajemství? Všechny personální dekrety jsou již mnoho let zveřejňovány na internetových stránkách prezidenta a Nejvyšší rady. V čem je novota?

A skutečnost, že šetří na nákupech, není žádným tajemstvím. Jen neklesly ceny, ale objemy nakupování sociálního zboží, jako jsou léky pro chudé. Ale objemy nákupů kvalitních vín pro Správu prezidenta a Nejvyšší radu neklesly.

Porošenko: Ukrajinský prezident oznámil, že v uplynulém roce bylo 2702 bývalých úředníků odsouzeno za korupci.

Rogers: Jedná se zde o  politické násilí. Najděte mezi těmito 2702 alespoň desítku členů “Baťkivštiny” nebo “Národní fronty”.

Porošenko: 40% pozic v prezidentské administrativě zastávají nové tváře, tzv. “mladí reformátoři”, a mezi nimi jsou absolventi a pracovníci předních zahraničních a domácích společností a vysokých škol.

Rogers: Většina z nich je stíhána pro různé zločiny v jejich domovské zemi (a často po nich pátrá i Interpol), což je pro juntu nejlepším doporučením.

Porošenko: Jako příklad uvedu ministryni financí Natalju Jaresko – absolventku Harvardu a bývalou investiční bankéřku.

Rogers: Viděli jsme úroveň “kompetence” paní Jaresko, když tři měsíce lhala o úspěšných jednání s věřiteli, a pak se ukázalo, že celou tu dobu se žádné setkání se zástupci výboru věřitelů nekonalo. Ostatní “mladí reformátoři” nejsou o nic lepší.

Porošenko: Mám tušení, že z hlediska efektivity náš tým plně splňuje standardy jakéhokoli evropského státu. A s průměrným věkem 44 roků (mezi státními úředníky) jsme, možná, nejmladším státem v Evropě.

Rogers: No ano, pokud se přijme více mladých silikonových sekretářek typu Yaniki Merilo, věk týmu lze snížit ještě více. A co se považuje za kritérium efektivity? Pokud je to účinné zničení zbytků ekonomiky a státnosti, v tom případě se týmu Porošenka opravdu nikdo nevyrovná.

Porošenko: Nové Ukrajině se podaří být zemí snů – svobodnou, demokratickou, ekonomicky rozvinutou, s obnovenou územní celistvostí.

Rogers: Kvůli tomu jsou ochotni rozbombardovat, postřílet, umučit k smrti a nechat shnít ve vězení polovinu obyvatelstva, a pokud to bude nutné – i více.

Porošenko: Kyjev potřebuje podporu mezinárodního společenství, aby mu pomohlo se ubránit proti agresorovi.

Rogers: Je už na čase bránit Kyjev před agresivní chuntou. A je to možné i s pomocí mezinárodního společenství, které jim pomohlo chopit se moci – ať napraví své činy.

Porošenko: Ukázali jsme světu skutečnou tvář našeho národa, který bojuje o evropské hodnoty a brání evropskou bezpečnost na svých hranicích.

Rogers: To ano, ukázali. Ukázali bombardování Donbasu, útok na gay-přehlídku, rvačku na nože proti zahraničním turistům v Charkově a kárný prapor “Azov”, který dokonce pokrytecký americký Kongres uznal neonacistickým.

Porošenko: Dodržujeme závazky Minských dohod a hájíme mírové urovnání na Donbasu.

Rogers: Jako ve starém vtipu: “Přináším vám mír a klid. Věčný. “

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová