„Proradarová aliance“ opět na nohou

Avatar
Původní autoři

– jpar –
15.6.2015  Vaše věc

V americkém tisku, dokonce ve velmi vlivných New York Times, které mají vždy silné vazby na administrativu amerických demokratických prezidentů, se objevila informace o tom, že americké ministerstvo obrany připravuje plán na rozmístění tanků, bojových vozidel a dalších těžkých zbraní pro až 5000 vojáků v pobaltských zemích a dalších několika státech východní Evropy.

Na podporu této zatím virtuální možnosti se u nás vytvořila již „osvědčená proradarová“ aliance stran, které již v letech 2007–2009 podporovaly umístění americké radarové základny 60 km od Prahy.

Tehdy bez jakýchkoli závažných vnějších důvodů. Stoupenci umístění radaru na našem území vágně hovořili o iránském raketovém nebezpečí, které dodnes neexistuje.

Až dnes je i méně bystrým jasné, že šlo ve skutečnosti o záležitost zaměřenou proti Rusku. Rusko by tehdy na umístění dvou amerických základen odpovědělo umístěním raket středního doletu v kaliningradské oblasti a namířilo by je na nás a na Polsko. Vlna studené války by tak přišla již o sedm let dříve, nežli k ní došlo.

“Souhlasím s těmi českými politiky, kteří se domnívají, že v tuto chvíli pro umístění amerických vojsk v ČR žádné důvody neexistují,” uvedl na dotaz našeho serveru, co by řekl na rozmístění amerických vojsk v ČR Jiří Paroubek.

(jpar)