Svět potkala exploze drzosti; Rusko si dovolilo vydat zákaz vstupu do země pro 89 evropských politiků…

Břetislav Olšer

1. 6. 2015   blog idnes
Rusko konečně vydalo seznam 89 evropských politiků, kterým zakázalo vstup na své území. Brusel halasně křičí, že listina není založena na mezinárodním právu a transparentnosti. A co protiruské sankce USA a EU a mezinárodní právo?

Západ se zalyká zlostí; jde prý o další důkaz toho, že Putinovo Rusko se stalo totalitním státem, který nemá žádnou úctu k občanským svobodám. Zvláštní reakce; když podobný seznam vydaly Spojené státy a EU, bylo to v naprostém pořádku, v rámci amerických lidských práv, svobody projevu a názoru… Holt, nečiň jinému to, co tobě nemilo – vzkaz pro Spojené státy a EU; nebo že by USA od okamžiku státního převratu na Ukrajině změnily svůj image v totalitu…? Vlastně, k čemu měnit něco, co už patrně dávno existuje…?

Rusko je však z obliga; již před časem totiž upozornilo státy, které na něj uvalily sankce, že by si jejich zástupci měli před cestou do Ruska na konzulátech ověřit, zda nebudou mít problémy při vstupu do země. Postup, který je údajně v rozporu s běžnou praxí, však EU odmítla. Jen požádali Rusko, aby byli informovali skrze diplomatické kanály, což nyní bylo ve shodě s tím učiněno a zmíněné seznamy jim byly poskytnuty… http://www.echovalasska.cz/odtajneno/ceskou-republiku-ceka-vyhazov-z-eu-delate-nam-ostudu-rika-barroso/#.VWh0HkNVLdM.facebook

A co seznam 132 jmen, které figurují na seznamu EU; ten nebyl bezproblémový? O každém jménu se prý vedla “demokraticky” debata. Zkoumalo se, jestli právní základ je dostatečně solidní, aby to obstálo před Evropským soudem. Velmi uspokojivé vysvětlení; mlč, drž hubu a krok, a kvóty… Unie své sankce zdůvodňuje akcemi proti ukrajinské suverenitě; šéf ruské železnice Jakunin se ocitl po ruské anexi Krymu pro změnu na seznamu americkém.

Anexe Krymu je přece bezprecedentní. USA jej proto zařadily na svůj sankční seznam. Evropská unie ho farizejsky na “černou listinu” nezařadila a může tedy navštěvovat země EU bez omezení. Spojené státy nyní umístily na sankční seznam osm proruských separatistů, tři někdejší vládní činitele bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, ruskou banku a jednu ruskou mládežnickou organizaci. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že novými protiopatřeními Washington zvyšuje tlak na Moskvu…

A tak Rusko zakázalo, konečně, vstup na své území rovněž švýcarsko-rakouskému adoptovanému knížeti Karlu Schwarzenbergovi, jelikož dělá světu ostudu, když usnul mj. také jednání OBSE, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. Na sankčním seznamu Ruska je 89 evropských politiků a diplomatů. Nizozemský premiér Mark Rutte je alespoň soudný; řekl, že jde o odvetu za evropské sankce, zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. Štětina řekl, že zveřejnění seznamu je dalším krokem začínající studené války. Ženíšek je pyšný, že není taková nula a všimli si ho až v Kremlu. Počká si prý, až se dozví, co vlastně řekl, aby to mohl říkat ještě dál a mnohem důrazněji, aby to ruské zlo přemohl… A je též šťastný, že mu tím Moskva vystavila oficiální osvědčení, jak svého Big Brothera miluje, když ho Putin osobně postavil na pranýř jako ověřeného protiruského mučedníka…

(Marek Ženíšek – v roce 2006 obdržel doktorský titul z oboru politologie na Západočeské univerzitě v Plzni. V listopadu 2012 byl vybrán americkou vládou do dvacetičlenné skupiny, která monitorovala průběh prezidentských voleb v USA. Jednalo se o projekt pro mladé nadějné potenciální politiky- agenty (Project for Young Political Leaders) v rámci programu International Visitor Leadership…)

Je zvláštní, jak je lidská paměť děravá; 24. března 1999, ve 20 hodin středoevropského času, začaly dopadat první bomby na Srbsko a Černou horu. NATO, rozšířené čerstvě o ČR, začalo bombardování Bělehradu. Letecká kampaň nakonec trvala šílených 78 dní a vyžádala si asi pět set civilních obětí. A žádné sankce proti USA, přestože škody na infrastruktuře šly do desítek miliard dolarů. Operace Allied Force byla první bojovou kampaní severoatlantické aliance proti svrchovanému státu a jednou z největších operací na území Evropy od konce druhé světové války.

Na tisíc letadel NATO svrhlo na Jugoslávii při více než deseti tisících útocích 23 000 bomb o celkové hmotnosti 7 000 tun. Vypuštěno bylo také 2 500 střel s plochou dráhou letu. Napadány a ničeny byly rafinérie, elektrárny, mosty i továrny, které nepracovaly pro ozbrojené síly. To byl ale parádní veletrh zbraní… Kníže Karel Spáč I. byl nadšen, byl to přece on, kdo jako ministr zahraničí spoluodsouhlasil samostatnost Kosova. Je to dnes právě on, kdo se hned po svém probuzení zajásal, že o něm svět ví… Připomeňme si jeho výrok k rozsudku nad Pussy Riot: „Velice vás obdivuji. Držte se. Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme. Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji. Je dobré upozornit ruské politiky, že někoho zavřít kvůli představení je v dnešní době opravdu poněkud mylné.“ Také na Majdanu řádil, skoro ani oka nezamhouřil… http://urod.ru/news/6207/

“Být na tomto seznamu považuji za čest. Je to, myslím, velmi slušný výběr lidí v celé Evropě a jsem tam v dobré společnosti. Nemohu se za to stydět,” uvedl Schwarzenberg na svém Facebooku. Do Ruska nesmí cestovat ani bývalý komunista a eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle a rovněž člen KSČ, europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina, který loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na Majdanu v ulicích Kyjeva. Tvrdí, že je v Rusku persona non grata už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti, když si jako děcko podal ruku i s velkým Mao Ce-tungem. “Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu…” Jak jsem obdivoval komunistobijce, co sloužil tajným službám a KSČ?

Na co všechno je Štětina ještě pyšný? „Jsem na své fakultní pražskojarní členství v KSČ docela pyšný. Jako studentští vůdci jsme se snažili o prosazení tržního hospodářství, odstranění cenzury a zavedeni parlamentního systému bez vedoucí úlohy jedné strany. Naše snahy ukončila okupace Československa sovětskou armádou. Ta nám také ukázala naši intelektuální nedostatečnost: Myšlenka, že lze komunismus reformovat, byla chybná…“ Podle údajů z ministerstva vnitra členem (ne kandidátem) KSČ byl již od roku 1965. Během komunistické vlády uspořádal několik výprav na Sibiř a od 11. května 1973 byl veden v Evidenci zájmových osob StB…

A srovnání Krymu a Kosova? Nepařičné. Condoleezza Riceová, co se objímala s Kaddáfím, když smiřovala USA s Libyí, zdůraznila platnou úmluvu OSN o ochraně menšin. “Jsme přesvědčeni, že Kosovo je “sui generis” (zvláštní případ), jenž nastal kvůli rozpadu Jugoslávie a agrese prezidenta Miloševiče proti kosovským Albáncům, které donutil k humanitární krizi.” Viz. dnes Jaceňuk a Porošenko… Proč by nemohl být východ Ukrajiny “sui generis – zvláštní případ” a proč už NATO dávno nebombardovalo Kyjev jako kdysi Bělehrad…? To ve východní Ukrajině je humanitární krize dvojnásobná – na milion uprchlíků a tisíce zabitých.

A jaké byly protibritské sankce kvůli Falklandám? Opět vůbec žádné. Prezident Miloš Zeman s papežem Františkem jsou zajedno též v otázce Falkland. Spojuje je vztah k Putinovi, s nímž se Zeman setkal 9. května 2015 v Moskvě při oslavě 70. výročí konce 2. sv. války. A právě Putin měl před dvěma roky schůzku s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernández de Kirchnerovou na finále MS ve fotbale v Riu; dali také řeč o Malvinách, resp. o britských Falklandách a stejně jako Putin, OSN i papež František by rádi, kdyby se toto území vrátilo pod správu Argentiny. Argentinská prezidentka připomněla, že v Chartě OSN se hovoří o právu národů na sebeurčení a tato norma musí platit pro všechny země. Kirchnerová srovnala situaci na Krymu s jiným případem v novodobých dějinách.http://www.nwoo.org/2015/05/26/konec-svobody-police-stat-v-evrope-nabira-strasidelnou-formu/

Když se konalo referendum na Falklandských ostrovech, sporném území, na které si činí nároky Argentina a Velká Británie, „Železná lady“ Margaret Thatcherová, budiž jí země lehká, se vyjádřila, že Falklandy jsou částí Velké Británie stejně jako Londýn. Podobně se vyslovil i Putin, že Krym je součástí Ruska stejně jako Moskva. Kdo asi komu dal za pravdu…? Konflikt mezi Velkou Británií a Argentinou kolem Falklandských ostrovů trvá od roku 1982, kdy došlo mezi oběma zeměmi k válce; Velká Británie: 258 mrtvých, Argentina: 649 mrtvých… Kolik mrtvých bylo na Krymu během referenda…? Ani jeden…