Mukačevo: Druhá fronta války o Ukrajinu

Avatar
Původní autoři

Tereza Spencerová
13.7.2015 Literární noviny
Na západní Ukrajině, na samé hranici s Evropskou unií, se ve stotisícovém Mukačevu, které leží asi 1500 kilometrů od doněcké fronty, otevírá druhá fronta. Konflikt mezi bojovníky neonacistického Pravého sektoru a místní policií už si vyžádal několik obětí a přes deset zraněných.

Situace se vyvíjí rychle – kyjevská vláda nechala uzavřít dálnici z Kyjeva do Čopu a vyslala do Mukačeva Národní gardu, Pravý sektor sám uzavřel silnici ze Lvova do Mukačeva, aby zablokoval trasu pro případné armádní posily, odmítá složit zbraně, rozptýlil se v horách nad městem a pokračuje v ostřelování bezpečnostních sil. K tomu navíc v rámci otevřené vzpoury vůči centrální vládě vyhlásil mobilizaci svých příslušníků na celé západní Ukrajině, kteří nyní míří na pomoc svým „bratrů“ v Mukačevu. Z některých oblastí kolem Mukačeva už byla zahájena evakuace civilního obyvatelstva, které žije poblíž základen PS, magistrát mezitím obyvatele města varuje před panikou, ale současně je vyzývá ke zvýšené opatrnosti.

Lídr Pravého sektoru mezitím přiletěl do Mukačeva a požaduje demisi ministra vnitra Arsena Avakova, po jehož hlavě touží už od loňského března, kdy policie zabila jednoho z lídrů PS, psychopatického násilníka Sašku Bílého, a několika dalších politiků. Se stejnými požadavky vystupují účastníci protestních demonstrací v nejméně pěti ukrajinských městech i před sídlem prezidenta v Kyjevě – akce Pravého sektoru jsou časově neomezenémají už podporu dalších neonacistických skupin a žoldnéřských praporů, jako jsou například Azov, Ajdar, Černý výbor nebo OUN.

Vláda mezitím ale události v Mukačevu označila za teroristický útok, což by naznačovalo, že na západě země začíná druhá „antiteroristická operace“ (ATO), jen „teroristy-separatisty“ z Donbasu nyní střídají „teroristé – včerejší hrdinové Majdanu“. Novou realitu potvrzuje i to, že se v Mukačevu objevili pozorovatelé OBSE…

Spor o cigarety?


Vše to přitom začalo v sobotu 11. července kolem poledne, kdy dvě desítky po zuby ozbrojených (včetně kalašnikovů, odstřelovačích pušek a granátometů) příslušníků Pravého sektoru zaútočilo na sportovní klub Antares, kdysi zvaný Rudý drak. Klub patří mukačevskému rodákovi a aktuálně poslanci v kyjevském parlamentu Michailu Laňjovi. Podle něj za ním přišli lidé z Pravého sektoru, že prý by potřebovali sanatorium pro navrátilce z fronty, prý se u kávy dohodli, ale pak kdosi z Pravého sektoru venku na ulici kohosi jen tak zastřelil… a už to jelo. Mezi bojovníky Pravého sektoru a Laňjovými lidmi vzplála nefalšovaná přestřelka, načež na místo dorazil speciální oddíl policie a přidal se do boje proti PS.

Skutečným důvodem zatím jen malé „války“ je podle některých zdrojů snaha ovládnout pašerácké „kanály“ cigaret a jiného zboží přes hranici do Maďarska, tedy do EU. Někdejší hvězda Majdanu a dnes poslanec Mustafa Najem konstatuje, že řeč není o nějakých drobných: Náklad cigaret, který by dojel až do Itálie, i se započítáním všech úplatků na všech celnicích slibuje zisk 470 tisíc eur. A takových nákladů podle něj přes hranicí vyráží tři až pět týdně. Místní vědí, že se na pašování cigaret podílejí všechny strany současného konfliktu: „Jedni pašování organizovali, druzí si brali daň za krytí, třetí vše kryli. Hlavním důvodem střetu je banální neochota jedné ze stran platit ostatním,“ soudí Najem.

Pravý sektor naopak tvrdí, že palbu zahájila policie, i když dostupná videa svědčí o tom, že lidé v maskáčích se znaky PS začali střílet jako první, a to na policejní vůz a rovnou z těžkého kulometu. Už na počátku videa přitom u jednoho z automobilů leží muž s prostřelenou hlavou, které nejprve ti v maskáčích zkoušejí naložit do svého auta, a teprve pak ho předávají zdravotníkům… Zvláštní přitom je, že na záběrech mají některá vozidla Pravého sektoru české SPZ.

(dokončení zde)