Sankce by měly být uvaleny na Kyjev

Avatar
Původní autoři
27. 7. 2015   zdrojpůvodní zdroj
Vedoucí investiční společnosti Prosperity Capital Management Mattias Westman prohlásil, že sankce Evropské unie proti Rusku jsou velkou chybou Západu. Westman také poukázal na neúčinnosti režimu sankcí, které se dotkly zejména těch, kteří ztratili tak velký trh, jako je Rusko.


Zavedení protiruských sankcí Evropská unie, USA a některé další země ospravedlňovaly “anexí” Krymu a podporou domobranců na jihovýchodě Ukrajiny, uvádí hlava investiční společnosti Prosperity Capital Management Mattias Westman v článku pro německé vydání Focus. Ale dříve nebo později vyvstane otázka, za jakých okolností lze sankce odvolat, poznamenává autor.

O tom, že více než 90% obyvatel Krymu podporuje znovupřipojení k Rusku, opakovaně psala vedoucí evropská média, která je jen těžko možné obviňovat ze sympatií k Ruské federaci. Pokud se tedy podmínkou stane návrat Krymu do struktury Ukrajiny, sankce nebudou zrušeny vůbec nikdy, píše Westman.

Protiruské sankce byly odůvodňovány pravděpodobnou invazí Ruska do sousedních evropských zemích, nad jejichž lídry stále visí “strašidlo komunismu” a “Velkého bratra”. Ale je obtížné si představit, jak by invaze k sousedům posílila bezpečnost RF a prospěla štěstí rusky mluvících obyvatel v těchto zemích. Sankce by v žádném případě nemohly zabránit invazi Ruska do východní Evropy. “V případě, že RF by vážně chtěla obsadit Ukrajinu, udělala by to lehce, a to nehledě na sankce,” soudí Westman.

Poukázal také na neúčinnost režimu sankcí, které se dotkly zejména těch, kteří ztratili tak velký trh, jako je Rusko.

Dalším důsledkem zavedení protiruských sankcí se stalo bleskurychlé sblížení mezi Ruskem a Čínou, což nemůže být plusem pro Evropskou unii. “Skutečnost, že Západ zahnal ruského medvěda do náruče čínského draka, může být považována za čin spáchaný ve stavu pomatenosti,” prohlásil Westman.

Expert dodal, že sankce nemohou napomáhat plnění Minských dohod, protože hlavní překážky pro jejich realizaci jsou vytvářeny právě Ukrajinou. Prezident Petr Porošenko mnohokrát prohlašoval, že Ukrajina bude nadále unitárním státem. “Možná, že sankce nebyly uloženy té správné straně”, předpokládá hlava investiční společnosti.

Posledním argumentem pro uvalení sankcí byl záměr “rozbít” ruskou ekonomiku a ponížit zemi, připomíná Westman. Podle plánu Západu museli ruští oligarchové a obyčejní Rusové povstat proti “putinskému režimu”. Ve skutečnosti však démonizace ruského prezidenta a jeho srovnání s Hitlerem urazilo ruský národ, který utrpěl během druhé světové války nejtěžší ztráty, takže plán měl za následek nevídané semknutí Rusů a nejvyšší hodnocení vlády.

To znamená, že Západ se dopustil obrovské historické chyby, dochází k závěru Matthias Westman. Zaprvé, Evropa sama trpí dopadem sankcí a ruských protisankcí. Zadruhé, zavedení omezujících opatření proti Rusku skutečně nepomůže Ukrajině. Zatřetí, sankce vnitřně trhají Evropu kvůli politickým rozporům. A nakonec, evropské sankce podkopávají autoritu těch, kteří se snaží uskutečňovat reformy a obnovu Ruska, uzavírá autor.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová