Bílý dům doporučil Kyjevu neútočit proti Krymu

Avatar
Původní autoři

22. 8. 2015  První zprávy

Dobře informovaný zdroj z Washingtonu prozradil novinářům z Bloombergu, že Bílý dům nedoporučil Kyjevu začínat vojenskou operaci proti Krymua to i z  obavy, aby se neopakoval gruzínský scénář z roku 2008.

S odkazem na zdroje z Washingtonu informovali autoři zprávy o jednání mezi Ukrajinou a Bílým domem o událostech na Krymu, který vyústil ve spojení poloostrova s Ruskem.

Za prvé, Spojené státy se obávají, že invaze Ukrajinců na Krym proti odporu místních obyvatel by vedla Moskvu ke stejnému jednání tak jako v roce 2008 při útoku gruzínských vojsk na separatistickou Jižní Osetii, kdy na její ochranu zasáhly úspěšně ruské jednotky.

Za druhé, američtí experti cítí, že milice loajální ke Kyjevu nejsou připraveny na boj s ruskými vojáky.

“Nemyslím si, že ukrajinská armáda je dostatečně dobře připravena vyrovnat se s dobře připravenou ruskou armádou,” uvedl Andrew Weiss, expert Carnegieho nadace.

“Drastická opatření, kdy by Ukrajina ohrožovala životy občanů Ruska, by bylo pro Moskvu záminkou poslat na Krym své záchranné jednotky,” řekl Damon Wilson.

Jak se v článku píše bylo novinářům zdůrazněno, že šlo pouze o doporučení Bílého domu ohledně Krymu a ne rozkaz. Zdroje z ukrajinského vedení potvrdily, že podobné doporučení dostaly i od vlád Evropské unie.

Jak Bílý dům uvádí reakce Kyjeva od “krymského jara” je obtížné pochopit. Americká vláda odmítla poskytnout jakékoli vysvětlení k této záležitosti oficiálně, omezila se na prohlášení o připravenosti vyvinout tlak na Moskvu, aby plnila Minské dohody a k obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Poté, co odmítl podpořit ukrajinskou invazi na Krym, Obama odmítl také dát Kyjevu smrtící zbraně. Mnoho členů Kongresu, zejména senátora John McCaina musel doslova Obama přesvědčit o svém názoru. Obama trvá na tom, že dodávka smrtících zbraní, povede k přímé vojenské konfrontaci s Ruskem, na kterou nikdo v není připraven.
(rp,prvnizpravy.cz,ridus,bloomberg,foto:arch.)