Je Rusko hrozbou pro Ukrajinu?

Avatar
Původní autoři

Pavel Janeček

12.6.2015      Czechfreepress
Nejen ministři obrany a generálové používají mluvu, jež vyvolává duchy minulosti.
Prezidentská kandidátka Hillary Clintonová užila ve vztahu k ruskému prezidentovi analogii Mnichova. Rusko má v amerických novinách běžné označení jako revanšista. Termíny jako Mnichov a revanšista posouvají krizi na Ukrajině zpět v čase až do roku 1938, když svět ohrožovalo fašistické Německo. Komparace občanské války na Ukrajině se studenou válkou zcela pokulhává. Co kdyby Evropa byla na 2. světovou válku sama? Je to přece Západ, který se během poslední dekády posouvá na východ a nabírá do NATO jednoho bývalého spojence Ruska po druhém.
V této chvíli se dohadujeme o tom, kdo inicioval krveprolití na Ukrajině. Demonstranti tvrdí, že na ně stříleli vládní ostřelovači, ale několik nezávislých vyšetřování poukázalo na to, že mohli začít extrémističtí neonacisté. Evropská Unie uznala vládu po Janukovyčovi, jenž musel zemi opustit. Pro Rusy to však znamenalo puč a nejsou sami, kdo si to myslí. George Friedman, předseda mezinárodní bezpečnostní organizace Stratfor, vše označil jako »nejvíce do očí bijící převrat v historii« a ještě se západními otisky prstů. Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová a velvyslanec Geoffrey Pyatt byli natočeni při debatě o tom, jak zosnovat převrat a koho dát na místo Janukovyče.

Stále existují neokonzervativci z Bushovy éry, kteří se nevzdali »Projektu pro nové americké století«, tedy think-tanku, který přivodil válku v Afghánistánu a Iráku. Není náhodou, že Nulandová je chotí Roberta Kagana, jednoho z nejdůležitějších autorů tohoto projektu. Ti věří agresivnímu plánování americké vojenské síly a využívání režimů ke svržení vládců, které nemají v oblibě. Sice se zostudili válkou v Iráku, ale jsou neustále přítomni na ministerstvu zahraničních věcí a mnoho z nich působí ve funkci poradců pro zahraniční politiku republikánských prezidentských kandidátů jako je Rick Perry, Ted Cruz a Jeb Bush. Jestliže bude Bush zvolen prezidentem, tak Nulandová se bezpochyby stane ministryní zahraničí.

Čína a Rusko založily alternativu západním finančním institucím jako jsou Světová banka, Mezinárodní měnový fond a Asijská rozvojová banka. Organizace jako je BRICS založily Rozvojovou banku a ustanovily měnové rezervy. Z čínské iniciativy vznikla Rozvojová banka pro asijskou infrastrukturu, která už přilákala nejen asijské národy, ale také ty evropské. Organizace vzájemné šanghajské spolupráce dnes zahrnuje přes tři miliardy lidí. Washington řekl spojencům, že by se k Čínské rozvojové bance neměli připojovat Pouze Japonsko a Filipíny snahy USA vyslyšely a návrh bojkotovaly. Spojené státy americké se pokusily zmařit mnoho takových iniciativ.

Proč jsme nyní v nebezpečné patové situaci s Ruskem, které není vážnou hrozbou nám ani našim evropským spojencům, ale má schopnost zlikvidovat velkou část planety?

Vojenské a jiné podobné průmysly (od firem vyrábějících elektroniku až po firmy vyvíjející obranné systémy) přece potřebují nepřátele, nejlépe obrovské, jako je Čína nebo Rusko, kde jsou značné zbraňové systémy a vysoké požadavky na lidskou práci. Americká zahraniční politika se prostě neobejde bez nepřátel, aby mohla učinit to, co umí nejlépe, tedy vše vybombardovat. Fakt, že války iniciované USA v průběhu poslední dekády vedly k jedné katastrofě za druhou je irelevantní, neboť je vždy ospravedlňován neadekvátním používáním násilí, nedostatkem řešení či bázlivými spojenci. Nadchází čas věci opravdu měnit. Ruský medvěd přece nepřichází, aby nás všechny dostal.

Přeložil Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda