Konečná: Prezident Zeman je jeden z mála kdo se dokáže vzepřít „kolektivní tuposti“

Avatar
Původní autoři

15. 9. 2015   První zprávy
Když počátkem září velvyslanci EU prodloužili sankce vůči Rusku, prošlo to tak automaticky, že už se o tom téměř nepsalo. Už se nikdo ani nenamáhá, aby zhodnotil, k čemu sankce vedly, čemu pomohly, co naopak zbrzdily a koho poškodily. Je to špatně, taková věc by neměla procházet jen tak.

Důvodem zřejmě je, že kdyby si evropští představitelé poctivě analyzovali důsledky sankcí, museli by si přiznat, že sankce Rusko k ničemu nedonutily, že výrazně poškozují evropské firmy a blokují potřebný dialog s Ruskem.Evropští představitelé by si měli uvědomit, že Rusko nikam nezmizí, je příliš hrdé a svébytné než, aby se podřídilo cizím státům. O tom se mohli přesvědčit nacisté i Napoleon. Nic se nevyřeší tím, že se k Rusku otočíme zády, ono tam pořád bude a bude si dělat svou politiku.

Přezíravý postoj k Rusku, který mají evropští a velké množství českých politiků, je hloupý a již teď se nám negativně vrací. Potřebovali bychom spolupráci s Ruskem na mnoha věcech, tou nejakutnější je situace v Sýrii, kde léta zuří občanská válka a mnoho lidí utíká do Evropy a vidíme tragické osudy lidí i celé oblasti. Potřebovali bychom vést dialog s Ruskem i kvůli Ukrajině, kde se opět rozhořívají boje a místo dialogu a bez spolupráce s Ruskem se situace nepohne k lepšímu

Schäuble: Západ potřebuje spolupráci s Ruskem

Místo dialogu s Ruskem vymýšlí evropští politici, jak omezit dovoz ropy a zemního plynu z Ruska v tzv Evropské energetické unii. Výsledkem může být jedině to, že budeme dovážet ropu a zemní plyn za vyšší ceny anebo z ještě problematičtějších zemí.

Bohužel, takových příkladů, kdy státy a politici EU dělají, nebo podporují kroky, které jsou v hrubém rozporu jak se zájmy jejich států a EU ve vztahu k Rusku, je daleko více.O to více si můžeme vážit toho, že jedním z mála evropských politiků, kteří se alespoň v dílčích věcech dokážou vzepřít „kolektivní tuposti“, a říci nahlas co si o takovém přístupu myslí, je český prezident. Děje se tak sice v záležitostech spíše symbolických, ale o to je to „symbolicky“ důležitější. Doufám, že to probudí další politiky a v Evropské unii se začne dělat racionální politika a uvědomí se nesmyslnost sankcí, dodává Kateřina Konečná.

Zemědělci se bouří proti sankcím

“Francie ztrácí 100 milionů euro za to, že nevyváží vepřové maso do Ruska. … Přímé a nepřímé důsledky ruského embarga v odvětvích spojené s produkcí vepřového masa, jsou ohodnoceny jenom pro Francii na 400 milionů euro za rok. Pokud jde o EU, tyto ztráty se blíží částce 4 miliard euro,” uvedl Guillaume Rouet, prezident Národní asociace výrobců a dodavatelů masných výrobků.

Na evropské úrovni je samozřejmě ztráta mnohem větší. Ve srovnání s předchozími lety se objem exportu zemědělského produktu do Ruska od srpna 2014 do května 2015 snížil z 9,4 miliard euro na 5,4 miliard euro, jinými slovy, pokles činil 43%. Tyto údaje jsou uvedeny v dokumentu Evropské komise. Vzhledem k sankční politice Evropské unie a ruského embarga na potraviny ceny potravin v Evropě klesají, a značné ztráty farmářů směřují k výbuchu hněvu.

Kateřina Konečná, europoslankyně

sankční politice Evropské unie a ruského embarga na potraviny ceny potravin v Evropě klesají, a značné ztráty farmářů směřují k výbuchu hněvu.