
Důvodem zřejmě je, že kdyby si evropští představitelé poctivě analyzovali důsledky sankcí, museli by si přiznat, že sankce Rusko k ničemu nedonutily, že výrazně poškozují evropské firmy a blokují potřebný dialog s Ruskem.Evropští představitelé by si měli uvědomit, že Rusko nikam nezmizí, je příliš hrdé a svébytné než, aby se podřídilo cizím státům. O tom se mohli přesvědčit nacisté i Napoleon. Nic se nevyřeší tím, že se k Rusku otočíme zády, ono tam pořád bude a bude si dělat svou politiku.
Přezíravý postoj k Rusku, který mají evropští a velké množství českých politiků, je hloupý a již teď se nám negativně vrací. Potřebovali bychom spolupráci s Ruskem na mnoha věcech, tou nejakutnější je situace v Sýrii, kde léta zuří občanská válka a mnoho lidí utíká do Evropy a vidíme tragické osudy lidí i celé oblasti. Potřebovali bychom vést dialog s Ruskem i kvůli Ukrajině, kde se opět rozhořívají boje a místo dialogu a bez spolupráce s Ruskem se situace nepohne k lepšímu
Schäuble: Západ potřebuje spolupráci s Ruskem
Místo dialogu s Ruskem vymýšlí evropští politici, jak omezit dovoz ropy a zemního plynu z Ruska v tzv Evropské energetické unii. Výsledkem může být jedině to, že budeme dovážet ropu a zemní plyn za vyšší ceny anebo z ještě problematičtějších zemí.
Bohužel, takových příkladů, kdy státy a politici EU dělají, nebo podporují kroky, které jsou v hrubém rozporu jak se zájmy jejich států a EU ve vztahu k Rusku, je daleko více.O to více si můžeme vážit toho, že jedním z mála evropských politiků, kteří se alespoň v dílčích věcech dokážou vzepřít „kolektivní tuposti“, a říci nahlas co si o takovém přístupu myslí, je český prezident. Děje se tak sice v záležitostech spíše symbolických, ale o to je to „symbolicky“ důležitější. Doufám, že to probudí další politiky a v Evropské unii se začne dělat racionální politika a uvědomí se nesmyslnost sankcí, dodává Kateřina Konečná.
Zemědělci se bouří proti sankcím
“Francie ztrácí 100 milionů euro za to, že nevyváží vepřové maso do Ruska. … Přímé a nepřímé důsledky ruského embarga v odvětvích spojené s produkcí vepřového masa, jsou ohodnoceny jenom pro Francii na 400 milionů euro za rok. Pokud jde o EU, tyto ztráty se blíží částce 4 miliard euro,” uvedl Guillaume Rouet, prezident Národní asociace výrobců a dodavatelů masných výrobků.
Na evropské úrovni je samozřejmě ztráta mnohem větší. Ve srovnání s předchozími lety se objem exportu zemědělského produktu do Ruska od srpna 2014 do května 2015 snížil z 9,4 miliard euro na 5,4 miliard euro, jinými slovy, pokles činil 43%. Tyto údaje jsou uvedeny v dokumentu Evropské komise. Vzhledem k sankční politice Evropské unie a ruského embarga na potraviny ceny potravin v Evropě klesají, a značné ztráty farmářů směřují k výbuchu hněvu.
Kateřina Konečná, europoslankyně
sankční politice Evropské unie a ruského embarga na potraviny ceny potravin v Evropě klesají, a značné ztráty farmářů směřují k výbuchu hněvu.