Putin odkryl, o čem bude mluvit v OSN. Američany asi nepotěší

Avatar
Původní autoři
28.9. 2015   Parlamentní listy

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil médiím, o čem hodlá hovořit na půdě OSN. Vyzdvihne prý fakt, že se OSN vlastně zrodila na sovětské půdě, a připomene všem přítomným, že tato organizace nemá alternativu na mezinárodní scéně. Chce zde proto nabídnout ruku ke spolupráci v boji proti Islámskému státu, a to v první řadě Američanům, ale pouze a výhradně na straně Asadova režimu.
„Vzhledem k tomu, že náš rozhovor bude vydán před mým projevem, myslím, že by nebylo vhodné líčit všechno, co jsem chtěl říct. Ale v obecné rovině, samozřejmě, připomenu historii Spojených národů. Už mohu říci, že rozhodnutí o zřízení Organizace spojených národů vzniklo v naší zemi, Sovětském svazu, na Jaltské konferenci. Rusko, jako právní nástupce Sovětského svazu, je zakládající zemí OSN a stálým členem Rady bezpečnosti,“ řekl Putin. S odvoláním na ruské zdroje o tom informoval server První zprávy. Rozhovor byl ovšem poskytnut pro televizní sítě CBS a PBS.

Hodlá prostor využít i k tomu, aby předestřel ruský pohled na situaci ve světě. Zmíní prý samozřejmě boj proti terorismu. Počítá s tím, že o něm bude mluvit většina státníků, ne-li úplně všichni, takže je všechny vyzve, aby se sjednotili v zápase proti tomuto společnému nepříteli. Bok po boku by tak měly stát i Rusko a Spojené státy.

Zahrnuje to i přítomnost Ruska v Sýrii. Tamní vláda dostává ruské zbraně, má k dispozici ruské experty a Syřanům je z Ruska poskytována humanitární pomoc. Zdůraznil také, že Západ v čele s USA se pokoušel o podporu opozičních sil, které ale v drtivé většině přešly na stranu Islámského státu. Za smysluplné proto považuje podporovat jen a pouze jedinou legitimní vládu s armádou v zemi – vládu Bašára Asada. K témuž hodlá jednoznačně vyzvat i další státy OSN.