Sankce Kyjeva vyvolaly údiv evropských médií

Avatar
Původní autoři

27. 9. 2015    zdroj
Švýcarské noviny Neue Zürcher Zeitung píší, že ukrajinské sankce znovu prokázaly “nacionalistické reflexy” Kyjeva, a Deutsche Wirtschafts Nachrichten poukazují na to, že tento krok bude zaplacen z kapes evropských daňových poplatníků.


Evropská média se ztrácejí v dohadech, co Kyjev přimělo k uvalení sankcí na Rusko právě nyní, kdy se situace na Ukrajině začala stabilizovat.

Ukrajinská vláda uvalila 16.září sankce na 25 ruských leteckých společností, z nichž dvě již neexistují. Do sankčního seznamu se dostaly největší ruské dopravní společnosti včetně “Aeroflotu” (se všemi jeho dceřinými leteckými společnostmi), sanované “Transaero” a “Sibiř”. Všem z nich byl částečně nebo zcela zakázán tranzit zdrojů, lety a doprava na území Ukrajiny.

Podle švýcarských novin Neue Zürcher Zeitung Kyjev tímto rozšířil sankce, uvalené minulý týden proti ruským společnostem a jednotlivcům. Kyjevská “Černá listina” tehdy vyvolala značné pobouření, protože se na ní ocitli i západní novináři. Na pozadí negativní reakce Západu potom Kyjev zrušil sankce proti řadě pracovníků médií.

Nové ukrajinské sankce podle deníku znovu prokázaly “nacionalistické reflexy” Kyjeva.

“Není zcela jasné, co přimělo vládu právě nyní vsadit na nacionalistickou kartu. Je pravděpodobné, že Západ bude tento krok považovat za zbytečně agresivní, ” píše se v novinách. Kyjev se tak možná snaží získat podporu obyvatelstva v předvečer říjnových komunálních voleb, soudí noviny.

Na absenci důvodů pro sankce poukazují Deutsche Wirtschafts Nachrichten, když uvádějí, že situace na východě Ukrajiny se stabilizovala. Německé vydání také spojuje tento krok ukrajinské vlády s bojem o moc.

Podle DWN poškodí sankce samotnou Ukrajinu, neboť se sníží příjmy ukrajinských letišť. Vzhledem k tomu, že Kyjev dostává finanční pomoc ze Západu, budou protiruské sankce zavedeny na úkor evropských daňových poplatníků a půjček od MMF, konstatuje článek.

Německé noviny Die Zeit zdůrazňují, že Kyjev uvalil sankce v okamžiku, kdy Berlín začal mluvit o zlepšení vztahů s Ruskem. Vicekancléř SRN Sigmar Gabriel prohlásil, že není možné udržovat sankční režim a žádat Rusko o spolupráci v Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Moskva, 26. září, RIA Novosti.