Soros navrhuje řešení imigrační krize: Kvóty, Evropská migrační agentura, bezpečné kanály a integrace milionu azylantů každý rok

Avatar
Původní autoři

30.9.2015  Wertyz Report

Gangsterský magnát George Soros napsal pro Project Syndicate svůj pětibodový plán pro řešení imigrační krize. Podle něj musí Evropská unie přijmout zodpovědnost za nedostatečnou azylovou politiku, která vyústila v politickou krizi. Migrační vlna se dle jeho názoru dala předpovídat. Dále také kritizuje maďarského premiéra Viktora Orbána, který chce „zničit Evropskou unii.“
Prvním Sorosovým bodem jsou kvóty pro přerozdělení uprchlíků. Evropská unie musí dle jeho názoru každý rok přijmout jeden milion žadatelů o azyl. A z toho důvodu se uprchlíci musí dělit mezi sebou. Na každého žadatele by EU měla první dva roky poskytnout 15 tisíc eur na pokrytí zdravotní péče a vzdělávání. Tyto peníze může EU získat vydáním dlouhodobých dluhopisů, k tomu by také měla pomoct nedotčená věřitelská kapacita EU.

Soros dále tvrdí, že EU musí vést globální snahy pro poskytnutí adekvátního financování pro Libanon, Jordánsko a Turecko na podporu čtyř milionů uprchlíků a měla by pomoct vytvořit zvláštní ekonomické zóny s preferovaným obchodním statutem v regionu, aby přilákala investice a vytvořila pracovní místa pro místní obyvatele a uprchlíky. Soros v této souvislosti zmiňuje Maroko a Tunisko. K tomu EU potřebuje 8 – 10 milionů eur ročně.

Třetím bodem je další integrace. Evropa musí začít budovat jednotnou Azylovou a migrační agenturu a eventuálně i Evropské pohraniční stráže.

Jako čtvrtý bod Soros navrhuje vytvoření bezpečných kanálů pro žadatele pro azyl, které je mají dostat z Řecka a Itálie do vytoužených zemí. Bezpečné kanály se pak musí rozšířit do regionu pro snížení počtu migrantů, kteří přeplouvají Středozemní moře.

Magnát dále navrhuje absorbovat a integrovat více než milion žadatelů o azyl každý rok, EU dle jeho názoru potřebuje mobilizovat soukromý sektor – nevládní organizace, církevní skupiny a podniky. Soukromý sektor má sloužit jako sponzor.

Na konci svého článku Soros tvrdí, že Sýre se nikdy neměla stát krizí. Krize byla předvídatelná a zvladatelná mezinárodní komunitou. Maďarský prezident Viktor Orbán dle jeho názoru svým návrhem na řešení krize ohrožuje Evropskou unii zničením. 

Zdroj: Project Syndicate