Zatímco Obama prázdně řečnil, nad Sýrií svištěly úderné Su-34

Avatar
Původní autoři– geo –
30. 9. 2015  Eurasia24

Ruská federace připouští, že může provést letecké útoky proti Islámskému státu. Tolik oficiální diplomacie. Zprávy z místa ji doplňují: Rusové se každým dnem připravují na eventuální skutečně mocný úder proti teroristům, na podporu syrské státnosti a legitimního prezidenta Bašára Asada. Zatím posledním dokladem intenzity této přípravy je přílet šestice unikátních a zbrusu nových taktických bombardérů Su-34.
Zatímco západní oligarchie stále dokola opakuje, že „trvá na odchodu Bašára Asada“, dělá, že bojuje s Islámským státem a vyhrožuje Rusku, největší země světa se bez ohledu na přesně opačný názor oproti Západu politicky, diplomaticky i vojensky připravuje převzít iniciativu a skutečně něco udělat pro Sýrii i Evropu.

Západ přihlíží a zuří

Západní elitáři evidentně nevědí, kudy kam: v jednom dni zmateně zrazují Vladimira Putina od vojenského zásahu v Sýrii a zároveň, aby si zachovali alespoň nějakou tvář po Obamově nevídaném fiasku ve Valném shromáždění OSN, ho téměř hystericky ponoukají k zahájení bombardování. Ve skutečnosti jim ale nezbývá nic jiného než přihlížet.

Svět se za patnáct let změnil. Bombardování Jugoslávie Rusko zastihlo ve stavu nepřipravenosti, nemohoucnosti a kolapsu státních struktur, který se naplno projevil již v tzv. první čečenské válce. Od té doby až donedávna si západní oligarchie dělala, co se jí zlíbilo, až docílila stavu, který Vladimir Putin charakterizoval svojí řečnickou otázkou při vystoupení na půdě OSN: Uvědomujete si vůbec, co jste napáchali?

Sýrie není a nebude Afghánistán

Putin v uplynulých patnáctí letech prokázal, že není zastáncem krátkozrakých řešení a silných manévrů. Naopak, mnohokrát dokázal, že on není loutkou západní oligarchie, že není úplatný a že je naopak mimořádně prozíravý. To jsou zásadní aspekty jeho prezidentství, které vládnutí Vladimira Vladimiroviče činí tak rozdílným nejen oproti loutkám atlantické oligarchie, ale také oproti vůdcům Sovětského svazu v závěrečné etapě jeho existence. Proč najednou Sovětský svaz a jeho vůdci? Protože s ohledem na výše uvedené Sýrie nebude a ani nemůže být druhým Afghánistánem, jak se snaží varovat teroristé a korporátní novináři jim v tom zdatně sekundují.

Ale zpět k tomu, co se děje v Levantě. Zatímco měl Barack Obama v sídle Spojených národů další ze svých ochotnických vystoupení, nad Sýrií se zjevilo šest přízraků v podobě taktických úderných letadel Suchoj Su-34. Jak už začátkem září předvídala Eurasia24.cz, letouny se do Sýrie dostaly nejspíše přes vzdušný prostor Íránu a Iráku. A jak se nyní ukazuje, vůbec nebylo náhodou, že při zvyšujících se počtech ruských letadel v Latakii přišla zpráva o de facto vzniku aliance Ruska, Sýrie, Iráku a Íránu.

Su-34 a spol.

Co je tedy Su-34 vlastně zač? Zatímco Američané v zajetí kultu efektivity a víceúčelovosti už v osmdesátých letech minulého století upustili od vývoje specializovaných taktických bojových letounů (výsledkem čehož je hypervíceúčelový a hyperdrahý F-35, který však není dobrý v ničem), Sověti a později Rusové dotáhli do konce vývoj taktického úderného stroje Su-34.

Letadlo vychází ze stíhacího Su-27, s kterým však má společného máloco a už na první pohled se jedná o dva úplně rozdílné typy. Su-34, pro svůj typický zploštělý tvar přídě přezdívaný anglosaskými fandy„platypus“ (ptakopysk) nebo ještě častěji „hellduck“ (pekelná kachna), je plnokrevný útočný letoun, stíhací nebo chcete-li taktický bombardér.

Za unikátní jej lze označit z řady důvodů: Přestože jde o specializovaný útočný stroj, je schopen i manévrového vzdušného boje. Disponuje specializovaným radarem, elektro-optickým senzorovým systémem a střeleckým počítačem, které letounu dávají mimořádnou schopnost vyhledávat, vyhodnocovat a ničit určené cíle. Dvoumístná osádka sedí vedle sebe na vystřelovacích sedadlech v titanem chráněné kabině s LCD displeji, ale také s palubní toaletou, lékárničkou, mikrovlnkou a ledničkou, které mají osádce zajistit komfort při dlouhých misích.

Právě značný dolet je totiž další mimořádnou vlastností Su-34. Letadlo je schopné bez sebemenšího problému působit kdekoliv nad celým územím Sýrie. Doplňuje se s dříve přelétnutými typy Su-24M2, Su-25 a Su-30SM, které mají na starost vzdušné krytí v případě, že nedejbože někdo nenechá dělat Rusy jejich práci.

Suma sumárum, Rusové mají v tuto chvíli v Sýrii více než tři desítky bojových letadel, přes dvacet vrtulníků a také protivzdušné systémy. Možná to ještě není všechno, ale každopádně takový počet bojových letedel k ostré misi nikdy od rozpadu Sovětského svazu do zahraničí nepřesouvali. Rusko se připravuje a myslí to vážně.

Foto: Oryx Blog