Lavrov vyložil dohodu Putina a Obamy o boji proti IS

Avatar
Původní autoři


30. 9. 2015   zdroj  (mírně kráceno)
Podle Lavrova se USA a jejich koalice nepoučily z minulosti a nadále podkopávají autoritu OSN tím, že se uchylují k jednostranným protiteroristickým akcím na území Sýrie. Ministr vyzval Západ, aby koordinoval svou činnost s Damaškem. 


Ruský prezident Vladimír Putin a americký prezident Barack Obama “se dohodli na pokračování spolupráce” v oblasti boje proti terorismu na Blízkém východě. V rozhovoru s Russia Today to řekl ministr zahraničí RF Sergej Lavrov.

Podle něj bude další diskuse probíhat na úrovni ministerstev obrany…

Ministr zahraničí RF zdůraznil, že koalice vedená USA proti teroristické skupině “Islámský stát” byla vytvořena a organizována ne zcela v souladu s mezinárodním právem.

Ministr připomněl, že když koalice deklarovala své právo na provádění útoků na IS na území Iráku a Sýrie, obdržela souhlas irácké vlády, ale neproběhla žádná jednání s vládou Sýrie. Nebyla ani žádná výzva k Radě bezpečnosti OSN.

“Kdykoli někdo působí mimo Organizaci spojených národů, když se pokusí použít sílu, aniž by byla Rada bezpečnosti požádána o posouzení situace a vydala potřebný mandát, je podkopávána autorita OSN,” prohlásil Lavrov.

Podle něj je to to, co se stalo v Iráku, Libyi, Jugoslávii. “Ve všech těchto případech neměly tyto země žádný užitek,” řekl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová