Lavrov: Neposlouchejte Pentagon, ale ruské ministerstvo obrany!

Avatar
Původní autoři

Lavrov: Neposlouchejte Pentagon, ale ruské ministerstvo obrany!1. 10. 2015
 
Ruský ministr zahraničí se ohradil vůči „neopodstatněným zvěstem“, které šíří Spojené státy o ruských leteckých útocích na údajné civilní cíle v Sýrii, a žádal, aby předložily důkazy. 
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se vyjádřil k prohlášením učiněných americkou stranou, že ruské letectvo 30. září při útocích na pozice teroristů nezasáhlo Islámský stát, ale civilní cíle v Sýrii, což vedlo k údajnému zabití civilistů.

Podle něj, Moskvě nic neví o zásahu civilistů, ale u „znepokojení” USA se zejména zastavil, protože se tak vyjádřil ministr zahraničí John Kerry na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

„Existuje obava ze strany Spojených států o tom, že  „nešlo o správé cíle”, tyto pochybnosti byly vyjádřeny s tvrzením, že mají nějaký druh důkazu. Jestli najednou nejsou cílem pozice Islámského státu, ale pozice jiných ozbrojených skupin nesouvisících s teroristy, tak je to špatně a zvýší to příliv džihádistů v Sýrii,” převyprávěl Lavrov novinářům Kerryho slova.

V reakci žádá ruská strana předložit důkazy.

„Požádali jsme je, aby je předložili, protože jsme za své cíle odpovědni, na stránkách ministerstva obrany je vše podrobně vysvětleno. Začaly řeči, že civilisté utrpěli během útoků. My takové informace nemáme, byli jsme velmi opatrní, abychom pečlivě zajistili, že tyto údery budou co nejpřesnější, a jejich cílem byly výlučně objekty a pozice ozbrojených teroristických skupin. Neposlouchejte Pentagon o ruských úderech, obraťte se na Ministerstvo obrany Ruska,” zdůraznil Lavrov.

Lavrov připomněl dohodu se Spojenými státy, které samy požádaly: „Pojďme se dohodnout na tom, jak se vyhnout neúmyslným incidentům, neboť na nebi nad Sýrií také pracují koaliční letouny.”

„V reakci na žádost SAR pomáháme v boji proti Islámskému státu a dalším teroristickým skupinám. Vy jste slyšeli vystoupení Johna Kerryho, i dalších našich kolegů na zasedání Rady bezpečnosti OSN, a jejich názor byl tento: Bude-li Rusko opravdu pomáhát v boji proti IS, je to vítáno,” připomněl šéf ruského ministerstva zahraničí.

30. září piloti ruského letectva zasadili první nálet na pozice teroristů Islámského státu v Sýrii.

Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že úderná letadla, vybavená moderními bojovými komplexy, zaútočila na osm objektů. Zcela zničila řídící velitelství teroristické skupiny, nacházející se v  horské oblasti. Také zničila skrýše zbraní a střeliva, pohonných hmot a  maziva, vojenské techniky, velitelská stanoviště, komunikační centra a  vozidla militantního Islámského státu.

(kou, prvnizpravy.cz, ridus.ru, foto: arch. – Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí)
 
 
Související: