Ministerstvo zahraničí RF nazvalo “kachnou dne” fámy o ostřelování VKS RF nemocnice v Sýrii

Avatar
Původní autoři

23. 10. 2015     zdrojzdroj
Oficiální mluvčí rezortu je přesvědčena, že protiruské informační “kachny” se postupně stávají předmětem vědeckého zkoumání. Syrská observatoř pro lidská práva, která vydala zprávu o údajném ostřelování VKS RF nemocnice na severozápadě Sýrie, sídlí v Londýně, byla opakovaně přistižena při dezinformaci; před několika lety byly jejími členy dvě osoby. Korespondent agentury REGNUM informoval, že 22. října to během briefingu oznámila mluvčí ministerstva zahraničí RF Marija Zacharova.


“Rubrika ” Kachna dne” má vítěze: jde o zprávu o údajném ostřelování VKS RF polní nemocnice na severozápadě Sýrie, v důsledku čehož bylo údajně zabito 13 lidí. Vynalézavost naplňuje obdivem. Tyto “kachny” jsou šířeny s odkazem na Syrskou observatoř pro lidská práva, která sídlí v Londýně. Z Londýna je samozřejmě velmi pohodlné to popisovat,” řekla Zacharova.

Podle ní upoutala Syrská observatoř v Londýně pozornost veřejnosti již před několika lety: “Syrská observatoř v Londýně upoutala pozornost už dávno, už v roce 2012. Pro mnohá západní média je tato struktura osvědčeným a spolehlivým zdrojem informací navzdory skutečnosti, že v posledních dnech byla řada informací právě této struktury vyvrácena. Ale žádné omluvy od tzv. Syrské observatoře není slyšet.”…

…V té době byl v čele nějaký rodák ze Sýrie, britský občan, který neměl nejen novinářské a právnické vzdělání, ale neměl ani středoškolské vzdělání. On sám v rozhovoru s médii řekl, že trvale žije v Londýně, podniká – byl majitelem bistra. Nedivte se, ale to je fakt. Tento člověk zorganizoval strukturu, na niž se nyní odkazují seriózní média. Jak dlouho tomu tak ještě bude – to je otevřená otázka. V podstatě se stejnou mírou pravděpodobnosti “zásahu do cíle” při publikování “pravdivých” informací může být citován číšník v pizzerii nebo majitel restaurace. V případě, že osoba, která je vlastníkem bistra, může utvářet mezinárodní informační prostor, o čem pak máme spolu dál mluvit? Moc vás žádáme, abyste tomu věnovali pozornost…

…Každou “kachnu” budeme nejen detailně zkoumat, ale i komentovat na briefinzích – je to koneckonců zajímavé, jak se dnes dělají “kachny”. Je to předmětem vědeckého výzkumu.”

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová