Obamovým programem vraždění lidí: Kdosi vypustil do světa utajený soubor dokumentů o amerických dronech

Avatar
Původní autoři


17. 10. 2015     zdroj
Takto vyhlíží podtitulek z pera P.C. Robertse, jímiž uvádí zprávu Jeremy Scahilla z agentury The Intercept. Ve zprávě se dále píše: Čerstvě prozrazené vládní dokumenty vrhají světlo na bezprecedentní tajný program vraždění lidí s pomocí dronů – a to v prostoru celé zeměkoule. 

V odtajněných Listech o dronech, zveřejněných agenturou The Intercept, se uvádí, že dosavadní útoky drony, odvíjející se z nespolehlivých zpravodajských údajů, např. z elektronických komunikačních dat či „zpravodajských signálů“, jsou už dnes považovány za program nedostatečný. Listy o dronech zpochybňují vládní prohlášení, podle něhož jsou útoky s pomocí dronů na vybrané cíle či osoby vždy přesně zacílené. V Afghánistánu např. v 35 útocích na 35 přiznaných cílů bylo zabito 219 lidí, kteří cílem útoku nebyli. Dokument dále naznačuje, že oběti útoku dronů jsou ve všech případech označovány jako „nepřátelé, zabití při činu“.

Jeremy Scahill ke zprávě ještě dodává: Stalo se vůbec poprvé, kdy program vraždění lidí se podařilo publikovat z původního zdrojového dokumentu, popisujícího, jak jsou lidé na celém světě zabíjeni. Banalita byrokratického vraždění je v dokumentu zcela průhledná, jak vyplývá např. z chladných korporátních slov, které se zde pro vraždy používají. „Zásady pro hony na lidi“, je jedním z termínů „Tyranie z odstupu“ pak dalším. Korporátní chlad ze způsobu, kterým dokument obráží to, co je vpravdě systematickým honem na lidi a jejich vražděním, zanechává mrazení v žilách těch, kterým demokracie stále ještě něco říká.

Vybral a přeložil Luomír Man