Postup pozemní ofenzívy SAA (k 16. 10. 2015)

Avatar
Původní autoři

– uv –
19.10.2015  E-republika
 

 V Aleppu vypadá situace nejdramatičtěji, protože povstalci drží své části města už 3 roky a zřídili uprostřed civilní enklávy dokonalou síť tunelů a opevnění. V první kole ofenzívy jde o přetnutí zásobovacích tras na Turecko.


Nezávislé weby s radostí vyvěšují videosnímky ruské armády bombardující pozice teroristů stejně usilovně, jako to činily USA ve druhé válce v Iráku. Pokud nechceme propadnout kouzlu simulákra a mediálním manipulacím, musíme se podívat na ty, kdo v boji proti teroristům nasazují životy v pozemní ofenzívě. Ta rozhoduje o vítězství nad terorismem, letecké nálety na pozice žoldnéřů všeho druhu jsou jen nástrojem. Rusové a Američané bojují s terorismem každý jinak, viz toto video.

Nyní jen stručně k vývoji na frontách podle důležitých změn. Postup SAA směrem do týla povstalců je patrný téměř všude, ale nikoliv stejně rychlý a stejně pevně zakotvený.

Celková situace
Mapa ukazuje současné rozložení sil. Z mapy je jasné, že SAA, íránským gardám, Hizballáhu a Kurdům se musí podařit odřezat teroristy všeho druhu od zásobovacích tras na Turecko.

 Pokud se Asadovi a jeho spojencům podaří do zimy odřezat teroristy od zásobovacích tras na Turecko, je to jejich konec. Americká zásobovací pomoc letectvem pro ISIL, Al-Núsru a Al-Kájdu je slabá, a hlavně dost nespolehlivá při intenzivním ruském bombardování. Zásobovací konvoje ISIL směrem od írácké Basry a Mosúlu budou zničeny, protože v poušti je všechno perfektně vidět.

Bitva o Rastan a Homs
Celková pozice zde, teroristé jsou v kompletním obklíčení a odřezaní od zásobovacích cest na Turecko a Jordánsko.

Příští útok rozdělí ISIL na dvě části a postupně je dobude, jako se to děje na předměstích Damašku (východní Ghutta, Džobar).

Bitva o Aleppo
V Aleppu vypadá situace nejdramatičtěji, protože povstalci drží své části města už 3 roky a zřídili uprostřed civilní enklávy dokonalou síť tunelů a opevnění. V první kole jde o přetnutí zásobovacích tras na Turecko. Zuřivé boje o centrální část města ukazuje tato podrobná mapa z 10. 10. 2015. Útoky a protiútoky pokračují a šipky ukazují, že ISIL dobývá mimo jiné i pozice proamerické Al-Núsry. Ta z taktických důvodů složí ISIL jeden týden přísahu a příští týden ji zase odvolá, když dostane z Turecka dodávky zbraní.

SAA musí postupem směrem od Zahraa přetnout povstaleckou frontu na dvě části, aby je mohla vyřídit odděleně. Jak vidíte, nůžky obklíčení zatím uzavřené nejsou. Celková mapa zde, i s popisem ofenzív. Celkové rozložení sil najdete na podrobné mapě, zde je její výtah. Povstalci mají stále otevřenou zásobovací trasu na Turecko.

Klíčové je rozdělení teroristů na dvě části a jejich likvidace. Zelená se úporně brání, jak vidíte na útocích SAA (hnědá) a protiútocích teroristů. Pád Aleppa by znamenal zlomení beztak nahlodané morálky teroristů, protože “svou” část města drží prakticky od začátku povstání (2012). Na závěr přidáváme video přehled front v Sýrii z minulého týdne (k 7.10. 2015) z webu southfront.org

(Video)

Klíčové jsou zejména boje u Golan v oblasti Al-Hamidíja (Quneitra provincie), kde si dává SAA a Írán záležet na tom, aby rozstříleli pozice Al-Núsry a FSA, které v tzv. “buffer zones” podporuje Izrael a USA. Video je zajímavé i proto, že ukazuje přípravu na vládní ofenzívu, která začala tento týden v Aleppu, viz předešlé odstavce. Zatím se SAA daří postupovat. Pokud vás zajímá, kdo vytvořil, financuje a vojensky podporuje různé větve teroristů v Sýrii, podívejte se na video s Thierry Meyssanem. Píše pravidelně důležité analytické články pro web voltairenet.org, anglická verze zde.

Související články: