Seehofer vyzval Merkelovou, aby jasně řekla migrantům: Stop

Avatar
Původní autoři

5.10.2015 První zprávy

Bavorský premiér Horst Seehofer v sobotu vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby migrantům dala zřetelně najevo, že kapacity Německa pro jejich přijímání jsou již vyčerpány.

V rozhovoru, který v sobotu večer poskytl bavorské televizi, také řekl, že Merkelová udělala chybu, když do země nechala přijít uprchlíky z Maďarska.

Seehofer po šéfce německé vlády chce, aby s ohledem na trvající nával uprchlíky vyslala veřejnosti “jasný signál”. Je podle něj nezbytné dát na vědomí, “že jsme své možnosti pro příjem uprchlíků vyčerpaly”, řekl. Kapacity jsou využity na maximum, “dále už to nejde”, zdůraznil bavorský politik. Pokud se nepodaří přistěhovalectví omezit, hrozí podle něj před zimou kolaps.

Horst Seehofer také zopakoval svůj názor, že rozhodnutí Merkelové pustit uprchlíky z Maďarska do Německa bylo chybné a mělo lavinový účinek. Příchod migrantů do Německa se zrychlil poté, co se Merkelová 5. září rozhodla pustit do země tisíce neregistrovaných osob. O týden později zavedl Berlín kontroly na hranicích.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann si podle agentury DPA postěžoval, že německé spolkové země přijímají méně uprchlíků, než kolik jim stanovují spolkové kvóty. Naopak Bavorsko v září ubytovalo přes 58 tisíc žadatelů o azyl, což je o 16 tisíc více, než stanoví vnitřní německé kvóty.

“Ostatní spolkové země přijaly mnohem méně uprchlíků, než kolik měly. Obzvláště Dolní Sasko, které místo předpokládaných 25 tisíc přijalo jen asi 18 tisíc uprchlíků, “řekl Herrmann. “To je v rozporu s tím, co země říkají. Říkají o vítáni imigrantů, ale skutečnost je jiná,” dodal.

Německé úřady v září zaregistrovaly rekordních 170 tisíc uprchlíků, skutečný počet přistěhovalců je ale výrazně větší. Herrmann ho odhadl na 270 tisíc lidí. Německá vláda očekává, že celkově letos přijede do země 800 tisíc žadatelů o azyl. Někteří politici hovoří dokonce o milionu.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch. – Horst Seehofer, předseda bavorské vlády a šéf CSU)

Související:
Německý politolog: Merkelová nemá žádnou koncepci ohledně uprchlíků!