V německém “papiňáku” roste tlak: Pegida přivedla do ulic Drážďan 30 tisíc lidí.

Avatar
Původní autoři

       Pavel Kopecký

20.10.2015   Protiproud
Komentář k dosud největší demonstraci proti migrantskému šílenství a klade si otázku, zda nejsme svědky podobného probuzení německé veřejnosti, jako na konci osmdesátých let…
Třicet – podle některých odhadů až padesát – tisíc občanů (česká hlavní média jich napočítala sotva dvacet) zahájilo podle mnoha pozorovatelů již nezvratný proces, na jehož konci může stát i pád vlády a odchod nenáviděné kancléřky. Pozice Merkelové v CDU slábne. Řádění imigrantů, násilí a chaos. Spustí se dominový efekt?

Německo se probouzí. Dlouho neotřesitelná pozice Angely Merkelové, těžící z hospodářských a ekonomických úspěchů dosažených často na úkor ostatních evropských zemí, se otřásá v základech. Tak jako na podzim 1989, kdy začala „revoluce“ vedoucí ke sjednocení obou částí Německa masovými demonstracemi proti tehdejší komunistické moci, tak i dnes pochodují ulicemi Drážďan a dalších saských měst desetitisíce lidí, majících plné zuby sebevražedné politiky současné německé vlády. Té vlády, jež otevřela zemi dokořán imigrantům a postavila tak celou Evropu před bezprecedentní dilema.
Zcela zaplněné náměstí před drážďanskou operou 19.10. 2015
Pegida je zpět

Včerejší pravidelná pondělní demonstrace na hlavním náměstí v Drážďanech předčila všechna očekávání. Pegida, která se pro mnoho Němců stává poslední záchranou před zničením celé země, dokázala přivést do ulic dosud rekordní počet demonstrantů. A ti dali jasně najevo, že se s daným stavem nehodlají jen tak smířit.

Třicet – podle některých odhadů až padesát – tisíc občanů (česká hlavní média jich napočítala sotva dvacet) zahájilo podle mnoha pozorovatelů již nezvratný proces, na jehož konci může stát i pád vlády a odchod nenáviděné kancléřky. Ta stále více ztrácí podporu nejen mezi svými voliči, ale také mezi spolustraníky a poslanci CDU. Není prý vyloučeno, že pokud by se Merkelová zabetonovala ve svých „proimigrantských“ pozicích, mohli by se jí zbavit i její vlastní zákonodárci, kteří se stále větší nelibostí nesou padající preference strany.

Pozice Merkelové slábne

V této věci bude zajímavé sledovat, jak se Angela Merkelová postaví k apelu skupiny politiků z CDU i CSU, vyzývajícímu kancléřku, aby okamžitě přehodnotila své vstřícné kroky vůči nelegálním migrantům, a pokusila se zachránit co se dá, urychleným uzavřením hranic. Vlivná parlamentní skupina Parlamentskreis Mittelstand (PKM, Mittelstand – střední vrstva), sdružující 188 z 310 členů poslaneckého klubu CDU/CSU, chce podle listu Bild vypracovat návrh na uzavření hranic Německa. Návrh by se měl v nejbližší době projednávat na zasedání poslaneckého klubu.

Předseda PKM Christian von Stetten pro Bild doslova řekl, že by se mělo jednat by o “opevnění” německých hranic. Za okamžité přijetí tohoto návrhu se vyslovil také Stephan Mayer z CSU. “Doufám, že kancléřka pochopí, že politika otevřených hranic nemůže pokračovat,” řekl Mayer pro Bild. Zároveň požaduje, aby migranti, přicházející z bezpečných zemí, byly vraceni již na hranicích.

Kancléřku kritizuje už i dorost CDU

Minulý týden obhajovala Merkelová ve frakci CDU / CSU svůj postoj k uprchlické krizi. Podle účastníků setkání se sice vyslovila za zřízení tranzitních center na německých hranicích, zároveň však rezolutně odmítla požadavek několika poslanců na odmítání uprchlíků z Rakouska. Odpor vůči kancléřčině imigrantské politice se zvedá i v Mladé unii (JU), společné mládežnické organizaci Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie. Ta minulý týden na svém zasedání v Hamburku žádala zavedení limitů pro přistěhovalce a padl zde i požadavek na rezignaci Merkelové.

Situace se mezitím dále dramatizuje. Přes veškerou snahu o utajování přicházejí každý den zprávy o násilí, páchaném mezi přistěhovalci navzájem, i o útocích na domácí německé obyvatelstvo. Zejména se množí případy sexuálního napadání německých žen. Velký rozruch vyvolal otřesný případ z minulého týdne, kdy došlo k opakovanému znásilňování německé uklízečky v táboře v Kitzingenu.

Chaos, znásilňování a kriminalita

Nebohá žena byla sexuálně zneužívána po celých deset dní. Podle německé policie přitom zdaleka nejde o ojedinělý případ. Politici a média však prý tyto zprávy zamlčují, neboť mají příkaz z nevyšších míst “nedělat paniku”. Tento případ však přece jen “probublal” na veřejnost. Uklízečka se však obávala děsivé zkušenosti z uprchlického tábora zveřejnit a našla k tomu odvahu až po několika dnech. Pachatelé byli krátce na to zatčeni. Firma, zajišťující úklid uprchlického tábora, se následně rozhodla do terénu nasazovat pouze muže. Konečně se ale museli vyjádřit i politici:

„Jako žena jsem těmito událostmi skutečně znepokojena,“ konstatovala příznačně opatrně místní radní Tamara Bishopová. Podobné příběhy se ovšem podle očitých svědků odehrávají v mnoha dalších táborech. Uprchlíci buď zneužívají své souputnice, či se vydávají mimo vymezený prostor a napadají německé ženy a dívky. Kromě toho se v uprchlických táborech pravidelně střetávají při hromadných rozmíškách desítky mužů ze zemí Blízkého východu a Afriky. Podle zjištění jednoho britského deníku dokonce po jedné takové bitce odmítli němečtí lékaři přijet ke zraněným, protože je při minulých výjezdech agresivní migranti ohrožovali na životě.

V táborech, které se často stávají základnami organizovaného zločinu, jde často skutečně o život. Ilustruje to i případ z minulého týdne, kdy v hamburském přijímacím táboře došlo k masové rvačce asi šedesáti běženců. Několik z nich bylo ozbrojeno železnými tyčemi, jeden imigrant měl u sebe i střelnou zbraň.

Ztrácejí kontrolu

Ještě horší situaci obyvatelé zažili obyvatelé v Braunschweigu, kde se do bitky, která se přelila do ulic i mimo tábor, zapojilo na 300 uprchlíků. Řež propukla mezi organizovanými gangy z Alžírska a Syřany. Konflikt v uprchlickém táboře v Kasselu vyústil do masové bitvy mezi desítkami obyvatel stanového městečka. Ve večerních hodinách došlo k fyzické konfrontaci mezi skupinou asi tří stovek proti jiným sedmdesáti migrantům.

Dramatické situace, napadání domácího obyvatelstva a bitky s policií jsou hlášeny prakticky ze všech velkých německých měst, v nichž se migranti sdružují. Situace se začíná vymykat kontrole a ani policie ji často není schopna zvládnout. Tak, jako v uplynulých dnech, kdy se vyhrotila napjatá situace na berlínském Zemském úřadě pro zdravotnictví a sociální věci. Podle svědků házeli uprchlíci kameny na strážníky i pracovníky soukromé bezpečnostní agentury, kterou si město na zjednání pořádku najalo.

Poslední šílený krok Angely Merkelové, která chce otevřít dveře bezvízovému styku s Tureckem, jako by dosvědčoval, že německá kancléřka již snad ani nepočítá s dalším zvolením. Svůj diverzní úkol je však připravena plnit až do svého hořkého konce. Otázkou je, zda Němci, kteří se po desetitisících probouzejí v ulicích ke svému národnímu sebeurčení, jak dlouho nechají Merkelovou ještě vládnout.

Včerejší Drážďany se mohou – podle názou některých politologů – brzy přelít do celé země. Na druhé straně je fakt, že se zatím nevynořil vážnější kandidát, který by mohl kancléřské otěže převzít – a na to dost možná Merkelová spoléhá. Stejně jako na sedmdesát tisíc amerických okupačních vojáků, kteří s několika desítkami tisíc britských jí v případné kritické situaci budou krýt záda. Vždyť za ně dělá špinavou práci – a oni si proto mohou “umýt ruce”. Jde o to, jestli se tentokrát nepřepočítají.

Demonstrace proti imigraci v Praze 

V Praze se zatím schází vyjádřit odpor proti migrantské politice vlády desetkrát méně lidí, ale to není nic překvapivého. I v roce 1989 byly zpočátku východoněmecké demonstrace početnější než ty naše. A pak se spustilo domino…