Západ mění pravidla poskytování úvěrů MMF, aby umožnil Kyjevu nesplácet Moskvě obrovské dluhy

Avatar
Původní autoři

30. 10. 2015    zdroj
Spojené státy spolu se západními partnery mají v úmyslu změnit pravidla, podle nichž Mezinárodní měnový fond přiděluje peníze tomu či onomu státu. Tím se Západ chystá dovolit Kyjevu nesplácet miliardové dluhy Rusku, ale zároveň získávat nové tranše od MMF.


Západní partneři Ukrajiny, jak se zdá, se nevzdávají snah půjčit této zemi ještě více peněz. Podle The Wall Street Journal plánují USA a EU změnu pravidel Mezinárodního měnového fondu, která se týkají přidělování zemím úvěrů. Pokud se to Washingtonu a Bruselu podaří, bude mít Kyjev možnost získat od Západu další tranši, aniž by Rusku splácel dluhy.

Podle současných pravidel nemůže MMF dávat peníze vládě zemí, které již i tak dluží jiným zemím, jako je například Ukrajina, která ještě nesplatila Rusku dluh ve výši 3 miliard dolarů, píše časopis. Připomeňme, že Kyjev odmítl návrh Moskvy na restrukturalizaci dluhu a prohlásil, že do konce roku 2015 peníze nesplatí.

Avšak Washington a jeho evropští partneři se ve snaze dát Kyjevu co nejvíc peněz chystají zavést úpravy pravidel úvěrování MMF. Pokud se tak stane, získá Ukrajina možnost půjčit si od MMF ještě několik miliard, aniž by se vypořádala s dluhy u Moskvy. Americkému časopisu to řekl zdroj se situací obeznámený.

Podle tohoto zdroje se MMF chystá posoudit tuto otázku na konci listopadu poté, co vedoucí představitelé “velké dvacítky” pohovoří na ekonomickém fóru v Turecku. Program poskytování úvěrů Ukrajině byl schválen představenstvem MMF v březnu tohoto roku. Podle dokumentu obdrží Kyjev 17,5 miliardy dolarů z fondu a 40 miliard dolarů ode všech mezinárodních věřitelů během čtyř let.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová