Exšéf vojenské rozvědky USA: Historie nás za Irák potrestá!

Avatar
Původní autoři

30.11.2015  První zprávy

Invaze do Iráku byla obrovskou chybou, která bude přísně potrestána, přiznal generálporučík Michael Flynn, který vedl výzvědné operace během války v  Iráku.

V případě, že by USA nenapadly Irák, tak by teroristická skupina Islámský stát” (IS) nevznikla, řekl bývalý šéf zpravodajského oddělení ministerstva obrany, generálporučík Michael Flynn v rozhovoru pro Der Spiegel.

„Byla to obrovská chyba. Bez ohledu na to, jak krutý byl Saddám Husajn, jeho zničení nebylo v pořádku. Totéž platí pro Kaddáfího v Libyi, z níž je nyní zkrachovalý stát. Velkou historickou lekcí je, že strategická invaze do Iráku byla neuvěřitelně špatným rozhodnutím. Historie by neměla být a nebude k nám shovívavá,” řekl Flynn.

Od roku 2004 do roku 2007 sloužil Michael Flynn sloužil v Afghánistánu a  Iráku, kde vedl průzkum ve Společném velení speciálních operací USA. Zejména hledal Abu Musaba al-Zarkávího, vůdce Al-Káidy v Iráku, a  zakladatele IS. Podle Flynna, se USA vždy snažily zničit vůdce v naději, že jeho nástupce bude méně úspěšný. Nebyla to pravda, připouští generál: místo bin Ládina a al-Zarkávího přišel „mnohem chytřejší” a  „velmi nebezpečný” Abu Bakr al-Baghdadí, který povýšil úroveň regionálního konfliktu na světovou náboženskou válku.

Flynn řekl, že Spojené státy udělaly chybu, když byl al-Baghdadi v roce 2004 zadržen, a pak propuštěn. „Byli jsme příliš hloupí. Tehdy jsme nechápali, s kým jednáme,” uvedl bývalý šéf americké vojenské rozvědky.

„Nyní, v každé evropské zemi má (IS) svou vlastní strukturu,“ konstatoval Flynn. „Totéž může být v USA, i když je nemůžeme najít.”

Podle něj k porážce IS nálety samy o sobě nestačí a chce to pozemní operace. Rovněž je nutná konstruktivní spolupráce s Ruskem. „Rusko se rozhodlo zakročit vojensky v Sýrii, a to radikálně změnilo situaci. Nemůžeme říci, že Rusko je špatné a musí odejít. To se nestane, musíme být realisty,” doplnil.

Flynn rovněž kritizoval neochotu USA spolupracovat v syrské otázce. „Francouzský prezident Hollande přijede do Washingtonu a požádal o  vojenskou pomoc. Jako Američan myslím, že je to divné. Už dávno jsme měli přijet k němu a nabídnout mu pomoc,” poznamenal Flynn. Tato pozice, vedla k tomu, že Hollande byl nucen jednat s Moskvou, dodal.

 

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch. – Michael Flynn, exšéf vojenské rozvědky USA)
Související:

Rusko obvinilo USA z rozkvětu terorismu a Islámského státu!