TTIP: Nově zveřejněné dokumenty odhalují vazby mezi Evropskou komisí a průmyslem fosilních paliv

Avatar
Původní autoři

28.11.2015 WertyzReport

Podle Guardianu EU poskytla americké ropné společnosti ExxonMobil přístup k tajným vyjednávacím strategiím, které jsou příliš citlivé pro zveřejnění. Činitelé dokonce požádali jednu ropnou asociaci o „určitá data“ k textu týkající se kapitole o energetice. EU se snaží do úmluvy vepsat neomezený dovoz americké nezpracované ropy a plynu do Evropy. Podle dalších dokumentů byl také konfederaci zaměstnavatelů BusinessEurope poskytnut kontakt na americké vyjednávače na Americkém Ministerstvu energetiky.
USA zakazují vývoj fosilních paliv 40 let, jenže podobnou politiku změnily vůči Mexiku letos v srpnu. Dřívější úniky dokumentů odhalily, že EU tlačí na to, aby USA umožnily vývoz ropy a plynu do Evropy. K tomu je potřeba vybudovat novou infrastrukturu, která podle odhadů průmyslu vyšla na 100 miliard dolarů. O vývozu amerického plynu do Evropy se hovořilo v souvislosti se snížením evropské závislosti na ruském plynu.

Různí aktivisté, kterým byly dané dokumenty ukázány, se okamžitě zhrozili a tvrdí, že dokumenty dokazují spolupráci mezi Evropskou komisí a nadnárodními společnostmi, které chtějí TTIP využít pro navýšení vývozu fosilních paliv.

V září 2013, evropští obchodní činitelé poskytli informace o stavu vyjednávání dvěma obchodním společnostem a 11 ropným a plynárenským firmám, mezi nimi byly i Shell, BPExxonMobil.

„Požádali jsme Europia (Evropskou asociaci rafinérů ropy) o další podporu pro surové materiály a energetickou kapitolu a o další určitá data, učinili jsme referenci na text o UA (dohodě o volném o obchodu mezi EU a Ukrajinou), vysvětloval to také dohodnutý text a nikoliv námi preferovaný výsledek,“ stojí v dokumentech. Europia odpověděla, že „se pokusí poskytnout další návrhy.“ Organizace, která se dnes jmenuje Fuels Europe, nedokázala zjistit, kdo se setkání zúčastnil. Ředitel společnosti Jonn Copper Guardianu řekl, že společnost měla dvě přání – plný přístup k nezpracované ropě a rozvinutější trh s plynem umožňující vyrovnání cen mezi USA a EU.

Dokumenty týkající se setkání s chemickou asociací Cefic, jejíž členy jsou také BP, ChevronExxonMobile, naznačují cenu amerického vývozu břidlicového plynu, zkapalněného plynu a nezpracované ropy. „Společnost předpovídá investice v USA ve výší 100 miliard dolarů, z toho 40 procent bude učiněno během následujících pěti let,“ stojí v jednom emailu. „Taková investice vyžaduje právní jistotu na straně obchodu.“

Vyjednávání a schůzky se sektorem fosilních palic zintenzivněla v roce 2014. Interní dokument o jedné schůzi v srpnu 2014 uvádí, že konfederace zaměstnanců BusinessEurope se zajímala o „proces a obsah“ vyjednávání. „BE se také zajímá o potenciální vyjednávače ve Washingtonu DC, na Ministerstvu energetiky. Budeme navazovat poskytováním užitečných kontaktní bodů ve Washingtonu.“ Podle Evropské komise jsou tyto kontakty poskytovány jako „běžná zdvořilost.“

Další otázky ohledně vazeb Evropské komise na ropný průmysl vyplývají ze začerněných dokumentů o setkání mezi zástupci společnosti ExxonMobile a evropským obchodním komisařem, dokument odhaluje „možné strategie, které Komise může přijmout během pokračujících vyjednávání se Spojenými státy.“ Dopis dokonce uvádí, že „taktické možnosti komise budou odhaleny, pokud je uvidí veřejnost.“ Evropská komise odmítla sdílení informací s ExxonMobil a říká, že začerňování dokumentů je potřebné pro ochranu interního komentáře.

Další cenzurované pasáže zahrnovaly komentáře o ekonomice v USA a dalších zemích, které by při zveřejnění „vystavily EU a další relevantní hráče riziku odvety.“

ExxonMobil si velice moc cení práce na TTIP. TTIP může uspět, Obama totiž potřebuje skutečné výsledky.“ Firma uvedla, že jejími hlavními obavami byl „přístup k plynu,“ protože má terminál na vývoz LNG. Komisař odpověděl: „Komisař očekává, že TTIP zajistí přístup k plynu, USA nebudou mít nejspíš problém sloužit Evropské unii,“ uvedli činitelé.

Několik dalších dokumentů, a o i těch o schůzkách mezi ExxonMobilGeneral Electric, jsou zadržovány.

Zdroj: Guardian