Že v zimě přijde méně uprchlíků? Naopak…!

23. 11. 2015        zdroj
Politika počítá dosud s tím, že blížící se zima odradí mnoho lidí od útěku do Evropy. Experti nyní varují: I přes chlad přijde ještě více uprchlíků než dosud.Zatímco o víkendu na stranickém sněmu CSU eskaloval spor mezi kancléřkou a šéfem CSU Horstem Seehoferem o uprchlickou politiku, varují evropské zpravodajské služby a mezinárodní organizace pro uprchlíky před dalším nárůstem neřízeného přistěhovalectví.


Podle informací „ Welt am Sonntag“ hlásily v minulých týdnech tajné služby do Berlína, že nastávající příchod zimy v Evropě nepovede rovněž k trvalému poklesu počtu přistěhovalců.

Zejména v kancléřství se v létě a na podzim spekulovalo, že klesající teploty zpomalí putování uprchlíků směrem do Německa. Nevypadá to tak – právě naopak. Bezpečnostní úřady vycházejí zejména z toho, že i studené roční období nepovede k trvalému poklesu počtu přistěhovalců. Cílem velkého množství uprchlíků je stále Německo.

I Mezinárodní organizace pro migraci/IOM/počítá s nárůstem: „ Počty budou dále spíše stoupat“, řekl Frank Laczko, šéf globálního centra analýzy dat IOM. Sýrie jako země původu zůstane „ výzvou číslo jedna.“ „ Klíčovou otázkou je, co se stane s milióny Syřanů, kteří jsou již mimo svou vlast a vystěhovali se do sousedních zemí“, řekl Leczko.

Čtyři milióny Syřanů opustily zemi
Podle hodnocení zpravodajských služeb se situace v Sýrii den ode dne zhoršuje. Zodpovědné za to jsou například boje mezi vojáky Assadova režimu a ozbrojenými skupinami opozice. K tomu přistupuje stále se zhoršující zásobování potravinami a úpadek hospodářství. Podle analýzy je jen v Sýrii na útěku 7,6 miliónů lidí. Více než čtyři milióny již opustily svou vlast a žijí nyní v sousedních zemích.

Z pohledu Organizace pro pomoc uprchlíkům při OSN /UNHCR/ se situace v utečeneckých táborech v Libanonu a Jordánsku rovněž vyostřuje. Podle údajů mluvčí Melissy Fleming nejsou stále schopni pokrýt akutní potřeby uprchlíků z prostředků, které mají k dispozici. „ Proto musíme počítat s tím, že se ještě více lidí rozhodne vyrazit do Evropy“, řekla Fleming. Z přislíbených 4,5 miliard dolarů pro tento rok dostala UNHCR od zemí k tomuto datu na pomoc jen okolo dvou miliard dolarů.

Evropské zpravodajské služby považují za nutné mít rozsáhlou koncepci pro zvládnutí uprchlické krize. Jednotlivá opatření na trasách do Evropy mají pouze za následek přesun uprchlické vlny. Převaděči se už přizpůsobují intenzívnějším kontrolám ze strany Turecka, hlásí zpravodajské služby. V současnosti se například převádí více Afghánců do Itálie přes Libyi.

Služby se zřetelně vyjadřují kriticky k Turecku. Země bojuje nedostatečně proti ilegální migraci a kriminalitě převaděčů, uvádí se. Jako největší slabina je jmenována propustná hranice na moři s Řeckem. Navíc se zpochybňuje spolehlivost Turecka při boji s ilegální migrací. Služby se také obávají rostoucích konfliktů mezi tureckým obyvatelstvem a uprchlíky. V Turecku žijí asi dva milióny uprchlíků ze Sýrie.

Chladný a stejně i strohý popis situace postaví především kancléřství před nové problémy. Neboť v tvrzení Merkelové, že uprchlickou krizi dostaneme pod kontrolu silnějším zabezpečením vnější hranice EU, hraje Turecko ústřední roli. Pokud strategie Merkelové ztroskotá, počítají pozorovatelé nejpozději na jaře s návratem k národním hranicím uprostřed EU a s konečným ztroskotáním smlouvy z Schengenu.

Šéf CSU Seehofer uvedl ve svém projevu před stranickým sněmem CSU nový rekordní počet: Do Bavorska přišlo od září více než půl miliónu uprchlíků. Jen minulý víkend překročilo bavorské hranice 11 000 uprchlíků přicházejících z Rakouska. Od začátku roku bylo podle údajů bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna/CSU/ registrováno v Německu více než 900 000 uprchlíků. „ Pravda je na hranici“, prohlásil nedávno pro tyto noviny bavorský ministr financí Markus Söder. /CSU/ A na hranici není nic nového.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová