Džihádjugend: Jak DAEŠ připravuje ze školáků armádu chalífy

Avatar
Původní autoři

21. 12. 2015    zdroj a Guardien
Vedení teroristické organizace DAEŠ se zaměřilo na vytváření vzdělávacích programů pro budoucí generace džihádistů. Britský list The Guardian má k dispozici 24-stránkový dokument, v němž jsou vyloženy plány extremistů na rozvoj jejich kvazistátu. Důležitá úloha je svěřena táborům, kde chlapce a mladé muže mění v náboženské fanatiky čili v takzvaná “lvíčata chalífátu.” 

Nezletilé osoby, které absolvovaly ideologickou přípravu, se podílejí na popravách “nesprávných” a stávají se pachateli teroristických činů.
Chladnokrevně a nemilosrdně
“Bereš hlavu, nakloníš ji dozadu a podřízneš hrdlo,” tak teroristé učili setnout hlavu zajatcům 14-letého Raghaba Ahmeda a desítky jeho dalších spolupracovníků ve věku 5 až 16 let v táboře Farouk Institute for Cubs. Nejprve se děti trénují na figurínách nebo hračkách. “Ukázali mně, jak mám správně držet nůž, jak mám udeřit. Říkali, že to jsou hlavy odpadlíků a káfirů (“nesprávných”),” uvádí Associated Press slova teenagera, kterému se později poštěstilo od džihádistů utéci.

“DAEŠ vytváří armádu z dětí a Západ s nimi bude muset potom bojovat ještě dlouhá léta,” píše časopis Foreign Policy.

V internetu se množí videoklipy s dětmi ve vojenské uniformě se zbraní v rukou. Pochodují, skandují hesla DAEŠ, podlézají pod ostnatým drátem, jsou přítomny při popravách a také se na surových popravách podílejí. Tak například v jednom z videoklipů 25 výrostků ve věku 12-13 let střílí do zad 25 zajatých vojáků v amfiteátru Palmýry. Exekuci sledují desítky diváků dokonce s malými dětmi.

V jiném klipu hrají chlapci fotbal s uťatými hlavami a se smíchem běhají ulicemi, kde leží zmrzačené mrtvoly popravených lidí.

Na dalším videu je zachycena surová poprava důstojníka syrské armády v provincii Homs. Desetileté dítě chladnokrevně sťalo malým nožem vojáka, který ležel na břiše se svázanýma rukama.

“Lvíčata chalífátu”

Teroristé mladší 16 let, vyškolení v táborech DAEŠ, jsou nazýváni “al-hilyafa Ashbal” (“Lvíčata chalífátu”). V bojích nejsou samozřejmě moc užiteční: jsou příliš nezkušení. A pokud jsou použiti, pak jen jako lidský štít. Mladým džihádistům ​​jsou svěřovány hlavně popravy zajatců a dalších “nepřátel islámu”, a také sebevražedné atentáty – nebudí podezření vojáků, mohou snadno projít přes jakékoli kontrolní stanoviště. “Lvíčata” také dávají krev pro zraněné extremisty a hlídkují v ulicích. Často dostávají zaplaceno za udávání těch, kteří jsou neloajální vůči DAEŠ včetně příbuzných a známých.

V táborech jsou sparťanské podmínky. Ve čtyři hodiny ráno vstávání k modlitbě, pak přednášky o islámu, výuka boje zblízka a použití střelných zbraní, tělesná cvičení, běh, výuka arabštiny, memorování súr z Koránu – a tak od osmi do 10 hodin každý den. “Bili mě a chodili po mně a nutili mě nehnutě ležet. Říkali, že tak zesílím,” říká Raghab.

Chlapci jsou nuceni bojovat proti sobě. “Trenér řekl, že když nedám pěstí do zubů svému 10-letému bratrovi, zastřelí mě. Tvrdili, že se tak staneme surovějšími. Sami nás bili,” říká 15-letý Yahua.

Dětem jsou také vštěpovány extremistické názory a každý den je nutí sledovat scény násilí. Buď jim ukazují záznamy poprav a teroristických činů, nebo je nutí sledovat surové popravy na vlastní oči. Jak uvádí Foreign Policy, děti od osmi do 12 let “inspirované takovou podívanou” obzvlášť ochotně souhlasí se sebevražednými atentáty.

Extrémisté neopomíjejí ani děvčata, která verbují ve školách. Jak řekla britskému televiznímu kanálu Channel 4 učitelka jménem Emila, žákyně, které dosáhly deseti let, jsou přesvědčovány, aby se obětovaly ve jménu víry. “Dívkám je vysvětleno, že když se stanou sebevražednými atentátnicemi a zabijí “nesprávné”, půjdou přímo do nebe,” řekla žena, která se zabývá verbováním.

Podle svědků si v poslední době děti, které žijí na území Sýrie a Iráku pod kontrolou teroristů DAEŠ, “tak zvykají na vraždy a zvěrstva, že je nyní dokonce ani pohled na sťaté mrtvoly vůbec neděsí.”

“Když řeknu, že můžeme ztratit celou generaci teenagerů, nebude to nadsázka – všichni utrpěli psychická traumata, je přesvědčena zástupkyně organizace Save the Children Misty Buswell. Když zasáhneme a zachráníme je, budou ještě schopni vrátit se do více či méně normálního života. Pokud budou i nadále pozorovat tato zvěrstva každý den, následky mohou být velmi vážné. “

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová