Není třeba litovat Evropu, ale sebe…

Jevgenij Kopyťko
9.12.2015   Zvědavec
Takže, od začátku roku 2015 do Evropy přišlo více než 740 tisíc běženců ze zemí Blízkého východu a Afriky. Migrační krize zahnala Evropu do slepé uličky. Očekává se, že do konce roku počet žadatelů o azyl v Evropě přesáhne milion. Nejvyšší představitel Evropské unie pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová vyjádřila obecnou náladu Evropanů, když se vyjádřila, že Evropská unie nemůže najít řešení problému migrantů. Chce se položit otázku: možná ale nehledáte správné řešení na správném místě, vážené dámy a pánové?


Vždyť východisko už ukazuje rusko-syrská zkušenost. Po prohlášeních o získání kontroly nad osídlenými oblastmi na severu země ze strany syrské armády za podpory ruských Vzdušných a kosmických sil se Syřané začali vracet do svých domovů. Představitel Sýrie v OSN Bašár Džafarí uvedl na zasedání Rady bezpečnosti, že se vrátil už milion syrských běženců. Zdůraznil, že právě spolupráce s Ruskem vedla k tak povzbudivým výsledkům.

Na Západě ho nechtěli slyšet. Proč? Poté, co ruské vojenské letectvo zahájilo nálety na základny bojovníků Islámského státu v Sýrii, v EU a USA hned tvrdili a pokračují v takových tvrzeních, že Rusko pouze zvětšilo proud běženců. Dnes se sice protiruské nálady mění, i když pomalu, ale stěží se někdy změní zcela.

Nedávno si v Evropě náhle vzpomněli na slova Kaddáfího, který varoval několik hodin před svou smrtí: „Nebombardujete Libyi, ale zeď, která nepropouští Afričany a teroristy do Evropy!“ Vzpomněli si a kdosi to zhodnotil tak, že to byli právě Američané, kdo rozvrátil Magreb, aby zbavili Evropu identity a rozpustili její starobylou kulturu. Ale vždyť proti Libyi nešli jen Američané, ale také Francouzi a Italové toužící po levné libyjské ropě a plynu. Obecně je možné říci, že nyní jedí kaši, kterou si také sami navařili. Ale nespěchají s přiznáním svých chyb, proto závěry, přesněji jimi přijatá opatření, jsou neúčinná. Tak si to, jak se říká, pojďme osvěžit.

Začněme asi tím, že geografie zdrojů migrace značně přesahuje hranice Sýrie, Libye, Iráku, Afghanistánu. Zahrnuje Mauretánii, Maroko, Tunis, Alžír, Mali, Nigérii, Kamerun, Gabun, to znamená hlavně Afriku severně od rovníku. Senegal, Mauretánie, Západní Sahara a Maroko jsou zdrojem migrace přes Španělsko. Za svůj konečný cíl uprchlíci z bývalých francouzských kolonií považují přirozeně Francii. Tam směřují také občané Alžíru, Tunisu a Libye, kteří připlouvají přes Středozemní moře ke břehům Itálie a Řecka. Nicméně nejméně jedna třetina migrantů přichází přes Sýrii a Turecko a dále pokračují přes Balkán. Existuje také jedna exotická trasa. Jak píše deník The Wall Street Journal, část nelegálů směřuje do Evropy přes Norsko, kam se dostávají přes Murmanskou oblast v Rusku.

To znamená, že rozšířená verze o vlně migrace jako následku válek rozpoutaných NATO na Blízkém východě je, řekl bych, jakýmsi informačním krytím. Jistě, svůj podíl na probíhajících událostech války mají. Přinejmenším v Afghanistánu, Libyii, Sýrii a Iráku. Ale v Mali, Mauretánii, Čadu nebo Kamerunu nálety NATO neprobíhali a přesto v celkovém proudu migrantů utečenci z rovníkové Afriky tvoří téměř čtvrtinu.

To, co probíhá, zvláště když se podíváme dynamiku za poslední čtyři roky, je podobné spíš uměle vytvořenému a řízenému procesu. Z nějakého důvodu v období od podzimu 2013 do jara 2014 se množství těch, kteří si přáli dostat se do Evropy, prudce zvýšilo. Jestliže do roku 2011 migrační úřady EU mluvili asi o 20-25 tisících nelegálů za rok ze všech oblastí původu včetně Ukrajiny, pak začátkem roku 2014 bylo registrováno jenom z Afriky více než 90-100 tisíc migrantů. Pokud dříve velká část z nich směřovala především do Francie, tak nyní je konečným cílem jejich proudu Rakousko, Německo a Velká Británie. Například Němci očekávají do konce tohoto roku do své země příliv asi 1 milionu migrantů. Do Řecka a Itálie již dorazilo přibližně 300 tisíc nelegálů.

Podle vydavatele „MK – Aténského kurýru“ Fedora Ignatiadise se jedná „o celý byznys. Vyrábějí se falešné pasy – celé podzemní (tajné) továrny pracují pro tento obchod… Turecko a jeho vláda jsou v těchto nekonečných potocích běženců zainteresováni. To neskončí do té doby, dokud nebude radikálně vyřešena otázka občanské války v Sýrii.“

Pokud vezmeme v úvahu, že známá cena za „lístek do Evropy“ v průměru stojí 10 tisíc dolarů, dá se snadno spočítat, že proud nelegálů přináší nelegálnímu byznysu minimálně 10 miliard dolarů ročně, možná i 15 miliard. Náklady „turecké trasy“ jenom ze Sýrie dosahují 20-23 tisíc dolarů. Tyto částky jsou srovnatelné s objemem obchodu s drogami. Organizace masové migrace se účastní mnohé podzemní organizace včetně etnických. Například na Balkáně je tento obchod z významné části kontrolován albánskými a cikánskými skupinami. Jak uvádějí experti, zkušenost posledních 25 let ukazuje, že ty samé zločinecké syndikáty, skupiny a je chránící bývalí nebo současní příslušníci silových orgánů, zabývající se pašováním drog a nezákonným obchodem se zbraněmi, jsou aktivně zapojeni do zhotovování falešných dokladů.

Specialistka na kybernetické války 21. století Jelena Larinová si je také jistá, že „dnešní exodus do Evropy je velkým obchodem. Bez obrovského profitu by se důležité struktury nepustily do realizace tak rozsáhlého propagandistického, organizačního a logistického zadání. Je jasné, že se to nemůže dít spontánně nebo na nějakých dobrovolnických základech. Za celou operací stojí nejmocnější profesionální struktury. Přeprava milionů lidí po připravených trasách za podpory světových médií – něco takového jsme ještě neviděli.“

Hlavní západní média skutečně v pravou chvíli soustředila pozornost celého světa na tento problém. Ruská média nechápající globální cíl této mediální kampaně se rovněž aktivně zapojila do ospravedlnění tohoto procesu. A média, jak známo, jsou důležitým nástrojem manipulace obyvatelstva. Konkrétní fakt: V minulých dnech některé deníky uvedly, že fotografie utonulého syrského chlapce, která oblétla celý svět a získala si Rusko, byla naaranžovaná. Chlapec bohužel zahynul. Ale pak jej účelově přenesli na jiné místo, aby byla fotografie efektnější, srdcervoucí pro sentimentální evropské „publikum.“ Cíle bylo dosaženo: Před migranty se otevřely evropské dveře.

Jelena Larinová se domnívá :„Ale aby bylo možné si alespoň přibližně představit rozsah zdrojů stínové ekonomiky, odkazuji na hodnocení autora světového bestselleru tohoto roku „Zločiny budoucnosti“ (Future Crimes, pozn. překl.) M. Goodmana: Jen oblast kybernetické kriminality a pašování drog disponují prostředky ve výši asi 3 biliony dolarů, což jsou 3 procenta světového HDP. Je názor, že celkově světový zločin kontroluje minimálně 10-15 procent celého světového HDP.“ Zveřejněné údaje jsou plně srovnatelné s čísly, která odpovídají sféře mezinárodní migrace. „Je to strašná, soběstačná a nadnárodní síla, která může existovat pouze v spekulativně finanční ekonomice, kde se peníze vytvářejí v pravém slova smyslu ze vzduchu. Rozhodně nepotřebuje vědu, techniku a reálný inženýrsko-výrobní rozvoj. Zdrojem jejích peněz je chaos. Proto tato síla nejen proniká do legální politiky, ekonomiky, společenského života, ale také rozrušuje a chaotizuje celý svět, jednotlivé regiony i státy. Zvláštní operace „Běženci“ je dílo jejích rukou,“ je přesvědčená Larinová.

V řadách velké části expertů převažuje názor, že se ve světě za poslední desetiletí vytvořila mohutná aliance kriminálních a plně legálních skupin, struktur a organizací spojených se zpravodajskými komunitami, finančníky a nejvýznamnějšími médii. Mají přístup do nejvyšších politických kruhů na Západě včetně vládních. Uskupení této aliance jsou klíčovými pilíři globální kriminální ekonomiky, která skrze bankovní a finanční sféru přímo spolupracuje s legální ekonomikou.

V létě tohoto roku australský Institut pro ekonomiku a svět zveřejnil další zprávu, ve které připomněl, že ozbrojené konflikty na Zemi v roce 2014 stály asi 14 bilionů dolarů. Tato částka odpovídá 13,4 procentům světového HDP. Ve srovnání s rokem 2008 se výdaje na války zvýšily o 15,3 procenta.

Desítky miliard dolarů vydaných na války by stačily na to, aby se Blízký východ a Afrika změnili v „ráj na zemi.“ Ale byly vynaloženy na zabíjení lidí, rozvrácení mnoha zemí a ekonomik. Ale ne v blahobytné Evropě, ani syté Severní Americe. A tady nesmíme zapomenout, že západní civilizace je založena v historické perspektivě na bezprecedentním teroru, protože celá západní historie jsou neustálé války všech proti všem.

Afrika byla zpustošena evropskými podnikateli a obchodníky s otroky, kteří po staletí drancovali bohatství kontinentu. Drancovali také Indii, Čínu, Malajsii. Evropští příchozí s jejich zbraněmi a novými nemocemi prakticky zničili americké původní obyvatelstvo. Dvě třetiny obyvatelstva planety žily v koloniální závislosti na Západu.

Dnes se migranti tlačí do Evropy aby si také vzali zpět to, co v jejich zemích vydrancovali předkové dnešních Evropanů. Věří, že po letech totálního drancování jim Západ hodně dluží a je povinen je vydržovat.

Samozřejmě to není hlavní příčina přílivu migrantů do Evropy. Všechno, co je spojené s migračními procesy, probíhá uprostřed jednání mezi USA a EU ve věci vytvoření zóny volného obchodu. Toto Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je oblíbený mezinárodní projekt Baracka Obamy, zvaný dokonce „Obamova doktrína.“ Podívejme se do minulosti. Po vytvoření světového koloniálního systému byla Evropa vyživována energií podrobených zemí. Po vytvoření Evropské unie se EU živila zdroji a postsovětským potenciálem zemí východní Evropy. Dnes přišel čas, aby USA žily z potenciálu EU.

Musíme poznamenat, že Amerika chce vytvořit v nejbližší době dvě ekonomické zóny se zeměmi EU a ATS. Dva regionální „ringy“ v čele s Washingtonem: Transatlantické partnerství a Transpacifické partnerství. Důvodem je vytvoření obrovských nových trhů bez účasti Číny, Ruska a dalších zemí BRICS. Sjednocení trhů USA a EU už v blízké perspektivě povede k zrušení jejich měn, dolaru a eura, s přechodem na novou transatlantickou měnu. To umožní zbavit se všech dluhů denominovaných v dolarech a eurech a začít novou ekonomickou expanzi.

Ale hlavní je to, že to pomůže udržet, ale i posílit rozkolísaný jednopolární svět. Pro takovou grandiozní ideu stojí za to zaplatit chaotizací Evropské unie. Podle mínění některých expertů, nyní přichází čas na „zmáčknutí“ EU a její vtažení do TTIP, dokud se ke vládě v klíčových státech nedostali národně orientovaní politici. Znamená to, že za vším tím Velkým exodem je třeba konkrétně hledat čí vůle, čí finance a čí geopolitický cíl za ním stojí. Jen tak se civilizační pozdvižení neorganizuje.

A není opravdovým cílem masové migrace do Evropy Rusko, nestane se většina mladých mužů – migrantů budoucími vojáky celoevropské armády, která bude vytvořena pod vedením a za peníze USA?

Američané si dali za cíl válku Evropy s Ruskem a od tohoto cíle neustupují. Tím spíš, že Ukrajina jejich naděje nenaplňuje.

Nicméně jsou si dobře vědomi, že v současném stavu NATO není schopné bojovat s Ruskem a v „modré“ a tolerantní Evropě není dost hořlavého materiálu pro válku. A tímto hořlavým materiálem se Evropa naplňuje. Počítat se proto bude s miliony migrantů a v důsledku toho s milionovou armádou. A tahle armáda bude za nějaký čas u hranic s Ruskem – v Pobaltí, Polsku, na Ukrajině, v Rumunsku a zřejmě ve Finsku. Pro vytvoření mocné armády v Evropě proti Rusku také USA organizovaly rozvrat Blízkého východu a severu Afriky. Takže se nemusíte o Evropu obávat…

Není důvod se divit, že během několika hodin po úderu tureckých vzdušných sil na ruský Su-24 v Sýrii Evropská komise schválila přidělení 3 miliard euro z rozpočtu EU. Minulou neděli EU toto rozhodnutí schválila. Prostředky mají jít na boj s migrační krizí – vytvoření koordinačních mechanismů a „zlepšení každodenního života běženců“ v Turecku. Jak se říká, vhodili do temné migrantské řeky tureckou štiku. Rusko-syrskou zkušenost s navracením běženců domů, o které se mluvilo na zasedání Rady bezpečnosti OSN, v Evropě ignorovali. A příliv migrantů do Evropy bude pokračovat do té doby, dokud se situace v Libyi a Sýrii neuklidní, uvedl šéfredaktor deníku Politics First Marcus Papadopulos. Má samozřejmě pravdu stejně jako mnohé jiné veřejné a politické osobnosti na Západě i v Rusku, ale situaci to nezmění, protože v sázce jsou takové ohromné peníze, že je těžké si to představit. Zbývá doufat v příznivý výsledek operace Ruska v Sýrii. Pouze ten může obrátit situaci ve prospěch zdravých sil. Je možné říci, že se dnes v Sýrii rozhoduje o budoucnosti celého světa.