Skupina ISIL je stále častěji nazývána DAEŠ. Proč?

Avatar
Původní autoři

4. 12. 2015    zdroj
Světová média upouštějí od obvyklého označení teroristické skupiny, aby se teroristům neposkytovalo právo jednat jménem islámu. Nová zkratka DAEŠ* se stále častěji objevuje v médiálním prostoru jako náhrada za obvyklé označení v Rusku zakázané teroristické skupiny ISIL. Abychom pochopili, proč se to děje, ponořme se do historie termínu.

Teroristé si říkají “Islámský stát” a chápou tím odkaz na chalífát – stát, který řídí chalífa, což v arabštině znamená “nástupce” (v tomto případě nástupce proroka Mohameda, poznámka redakce). Posledním všeobecně uznávaným muslimským chalífátem byla Osmanská říše, jejíž existence byla ukončena v roce 1923.

V Rusku se pro označení extremistické organizace začala používat zkratka ISIL – “Islámský stát Iráku a Levantu”, kde Levant je zeměpisný název východního Středomoří: Sýrie, Libye, Palestiny, Izraele a Jordánska. Arabové nazývají tuto oblast al-Sham, což znamená “Velká Sýrie.”

Vlivná média a celé státy odmítly takto zakázanou skupinu nazývat, protože by se mohlo zdát, že to teroristy opravňuje zastupovat islám. Tak to ale vůbec není.

Teď stále častěji slyšíme jiný akronym – DAEŠ. Po pařížských teroristických útocích jej otevřeně použil François Hollande během svého setkání s Barackem Obamou. DAEŠ (píše se Daiish nebo Da’esh) je zkratka názvu extremistické organizace al-Dawla al-Islamiya al-Iraq al-Sham v arabštině, v podstatě je to totéž co “Islámský stát Iráku a Levantu.” Ale tato verze nevyhovuje teroristům. Teroristé dokonce hrozí vyřezáním jazyka všem, kteří vysloví arabskou zkratku, protože je souzvučná s takovými arabskými slovy, jako jsou “daes” (“dupající/rdousící nohama”) a “dahes” (“ten, kdo rozsévá nesváry/destrukci”).Nyní se právě tato zkratka, která tak dráždí teroristy, začíná stále častěji používat nejen v arabských, ale i v médiích na celém světě.

Jak řekla v LifeNews expertka orientalistka Karine Gevorgjan, vůdce DAEŠ Abu Bakr al-Baghdadi je samozvanec a skupina jako celek nemůže být nazývána chalífátem.

Chalífem se může prohlásit pouze člověk, který patří do rodu děda proroka Mohameda. Ale nikdo z dnes žijících lidí, kteří patří do rodu proroka Mohameda, neuznal al-Baghdadi a nechápe, proč nazývá DAEŠ chalífátem, říká expertka. Předchozí formy chalífátu kromě toho poskytovaly osobám, které patří do různých kultur a náboženství, určitý soubor práv a svobod. Když je chalífát, musí být práva, ale ta na území DAEŠ nejsou.

Podle Karine Gevorgjan vede použití akronymu ISIL v tomto okamžiku k záměně pojmů.

Když vyslovíme výraz “islámský”, tak lidé, kteří neznají islám, se začínají ke všem muslimům chovat s podezřením. Může to vést k rozkolu ve společnosti, nadměrné nedůvěře. To se nesmí stát, muslimové si to nezaslouží, protože jako první vystoupili proti teroristům, kteří přikrývají své záměry náboženstvím, domnívá se expertka.

* Činnost organizace je v Ruské federaci zakázána rozhodnutím Nejvyššího soudu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová