Turecký poslanec: Materiály pro výrobu sarinu pochází z Turecka, smíchány byly v syrských táborech

16.12.2015  WertyzReport
Ruská média pokračují ve zpravodajství o turecké podpoře Islámského státu tvrzením tureckého poslance z republikánské strany CHP Erena Erdema o tom, že teroristé z Islámského státu získali všechny nezbytné materiály pro výrobu sarinu v Turecku. Jeho tvrzení mohou podporovat i podivná videa syrských „rebelů“ z roku 2012.


Eren Erdem tento problém opět vytáhl minulý týden v tureckém parlamentu. Vládu obviňuje z toho, že nedokázala vyšetřit turecké zásobovací cesty, které teroristům poskytly ingredience na výrobu sarinu. Poslanec odkazoval na případ z roku 2013 z Adany. Vyšetřování odhalilo, že se několik tureckých občanů účastnilo vyjednávání se zástupci Islámského státu o dodávkách smrtícího plynu. Odposlechnutý telefonát dokazuje, že militant jménem Hayyam Kasap sarin nakonec získal.

„V této obžalobě jsou data. Materiály pro chemické zbraně jsou přivezeny do Turecka a složeny v Sýrii v táborech ISIS…Všechny byly detekovány. Jsou telefonní záznamy o dodávce jako např. „o hranici se nestarej, o to se postaráme my a zpozorujeme také byrokracii,“ řekl Erdem stanici RT. Na základě důkazů úřady v Adaně provedly razie a zatkly 13 podezřelých. O týden později byl případ uzavřen a  všichni podezřelí ihned překročili hranici do Sýrie.

„Žalobce Adany Mehmet Arikan rozhodl o operaci a byli zadrženi lidí. Podle toho, co vím, nebyl v byrokracii vlivnou osobou. O týden později byl jmenován další žalobce, převzal obžalobu a zadržení byli propuštěni…Telefonní záznamy ukazují všechny detaily o tom, jak bude dodávka učiněna, všechno od obsahu po zdroj materiálů, která auta budou využita, všechna data atd. Od A do Z bylo vše probíráno a zaznamenáno. I  přes to byli podezřelí propuštění,“ řekl.

Erdem dále řekl, že podle některých důkazů byla zapojena společnost Turkish Mechanical and Chemical Industry Corporation a některé další zprávy naznačují vládní tutlání a zapojení ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga. Podle důkazů chtěl Bozdaq vědět předem o  tom, kdy a jestli islamisté zbraň použijí. „Když jsem četl žalobu, jasně jsem viděl, že tito lidé mají vztahy s Machinery and Chemical Industry Institution of Turkey a neobávají se o překročení hranice. V telefonní záznamech Hayyama Kaspa uslyšíte hned několikrát slovo sarin, řekl, že místnosti jsou připraveny pro produkci, že materiály čekají v autech, které mají převážet sodu,“ řekl RT.

Podle Erdema tato obžaloba také dokazuje, že západ obvinil schválně syrského prezidenta Bashara Asada z chemických útoků v srpnu 2013 a  využil je jako záminku k vojenské intervenci a také to, že za útoky je zodpovědný Islámský stát. „Například chemický útok v Ghoutě. Bylo tvrzeno, že jsou za ním složky režimu. Tento útok byl ale proveden jen pár dnů před touto operací v Turecku. Je vysoce pravděpodobné, že tento útok byl proveden s těmi základními materiály dodanými z Turecka… Inspektoři šli na místo, ale nenašli důkazy. My je našli v  této žalobě. Víme, kdo použil sarin a naše vláda to ví také.”

Erdem dále obvinil Západ a Evropu z poskytování základních materiálů pro výrobu takových zbraní. „Všechny základní materiály jsou nakupovány v  Evropě. Západní instituce by se měly ptát na tyto vztahy. Západní země vědí, kdo provedl útoky sarinem v Sýrii. Znají tyto lidi, vědí, s kým spolupracují, vědí, že spolupracují s Al-Kájdou. Myslím, že jsou ohledně této situace pokrytci,“ dodal.

Erdemova tvrzení mohou také dokazovat i videa z prosince roku 2012. V  březnu 2013 se na internetu objevila videa, na kterých „syrští rebelové“ zkoušejí chemické zbraně na králících. Z etiket je jasné, že ingredience pro jejich výrobu poskytla turecká chemička Tekkim. Fakt, že teroristé vlastní chemické zbraně, je dnes těžko popíratelný. V  době, kdy se objevila tato videa, byla všechna tvrzení zpochybňována a  výše zmiňované operaci v Adaně média nevěnovala žádnou pozornost.

Zdroj: RT
Foto: Screenshot z videa