Válka se rozjíždí na plné obrátky. USA oficiálně vpadnou do Sýrie

Avatar
Původní autoři

Milan Vidlák
25. 1. 2016 Šifra

Agentura Reuters přinesla s odvoláním na americkou televizní stanici CNBC velice znepokojivou, nikoli však překvapivou zprávu. Americký ministr obrany Ashton Carter totiž podle Reuters prohlásil, že USA a jimi zaštiťovaná a vedená „koalice“ nasadí pozemní vojska v boji s IS v Sýrii a Iráku.

Nějaká legálnost takového počínání nebo mezinárodní právo? S tím USA nikdy příliš čas neztrácely… Srbsko, Afghánistán, Irák či Libye by mohly vyprávět.

„V rámci strategie boje s IS bude v Iráku a v Sýrii pozemní operace,“ řekl podle agentury Carter. „Děláme hodně, protože musíme dělat hodně, protože musíme zvítězit nad IS. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří, chci ale tento proces urychlit.“

Pro ty, co sledují světové dění podrobněji i z jiných zdrojů než korporátních médií, to je pouze logický důsledek americké válečné strategie (nejen) na Blízkém východě. Američané tam tvrdě válčí již několik roků, avšak dosud operovali převážně prostřednictvím zástupných válek, během nichž vyzbrojovali a platili vojáky, žoldáky a teroristické skupiny z celého světa, aby dělali špinavou práci za ně, a Washington se tak mohl tvářit, že s destabilizací Iráku, Libye, Sýrie, ale i Ukrajiny, nemá nic společného.

V Sýrii ale narazili na tuhý odpor Asadovy armády, které pomáhají Rusové, a jejich detašované pracoviště na Blízkém východě, takzvaný Islámský stát, po vstupu Ruska do války tahá za kratší konec, a tak americký plán na odstranění Asada zcela selhal.

Místo aby se stratégové z Washingtonu stáhli a konečně dali celému světu pokoj, ale půjdou zřejmě hlavou proti zdi a proti všem až do hořkého konce, jako by nestačilo, co páchají nepřetržitě od 11. září 2001. (Seriál o jednom z největších podvodů moderních dějin si můžete přečíst zde.)

Zpráva z Washingtonu tak vyeskalovala již probíhající třetí světovou válku, která začala v momentě, kdy do Sýrie vstoupili Rusové s cílem zastavit Islámský stát, al-Káidu a jiné teroristy, a USA a jejich „mezinárodní koalice“ jim nejenže odmítly pomoct (ono jde také dost obtížně bojovat sám proti sobě), naopak ještě vystupují proti Asadovi i Putinovi, jako kdyby nesmyslnou a nekonečnou válku snad začali oni.

V této souvislosti je dobré připomenout si slova amerického prezidenta Baracka Obamy, který sice již před časem do Sýrie poslal speciální jednotky (Šifra o tom psala již na konci října), ale ještě na konci roku 2015 provedení rozsáhlé pozemní operace v Sýrii vylučoval se slovy, že „by to vyvolalo opakování toho, co jsme viděli dříve“, a odvolal se na minulé vojenské operace v Iráku a v Afghánistánu.

Tak pravil člověk, který slíbil před svým zvolením do Bílého domu zastavení US válek i zavření Guantánama, aby vzápětí celý svět zjistil, že je ještě větší lhář a válečník než George W. Bush, jehož administrativa celé to běsnění začala.

Stanice BBC navíc upozornila, že Spojené státy na severu Sýrie rozšiřují neužívanou přistávací plochu pro letadla. S odkazem na satelitní snímky amerického analytického střediska Stratfor to v pátek uvedl server BBC. Američané dráhu u města Rimelan prodlužují z dosavadních 700 na 1300 metrů. To stačí pro to, aby v místě mohl přistávat i vojenský nákladní letoun C-130 Hercules, uvedla BBC.

Íránská agentura Fars na budování letecké základny upozorňovala už v prosinci. Tehdy uvedla, že odtud už pokusně vzlétaly americké bezpilotní letouny, aby se ověřila „funkčnost základny“.

Tím, že do války proti Sýrii a Rusku Američané vstupují takto „oficiálně“ (i když tam už stejně dávno válčí), je nutné vzít na vědomí, že přituhuje a že už teče silně do bot všem obyvatelům planety, kteří ještě nějaké boty mají.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra