Spojené státy daly ultimátum ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi

Avatar
Původní autoři

Petr Umlauf 

5. 2. 2016   E-republika

Mladý Litevec Ajvaras Abramovičius, ukrajinský ministr hospodářského rozvoje, má na problémy země jediný recept. Navrhuje řešit tragickou ekonomickou situaci výprodejem státních podniků. Jeho rezignace může vážně narušit vztahy Ukrajiny a USA.

Tak to naznačuje první reakce Washingtonu. Litevský “varjag” z vlády Arsenije Jaceňuka, byl podle amerického velvyslance v ukrajinském kabinetu lídrem reforem. V podstatě je to první veřejný konflikt, který se objevil ve vládě. A pokud Porošenko nebude s to najít optimální možnost zachování rovnováhy sil v procesu doplňování vlády, pak se Ukrajina bude muset připravit na finanční bič. USA mohou využít karabáč úvěrů a půjček pro dosažení požadovaného složení ukrajinské vlády.

Spojené státy se zpočátku stavěly proti zásadním personálním změnám ve stávajících vládě Arsenije Jaceňuka. Za prvé proto, že tato postava v čele vlády Washingtonu zcela vyhovovala. Za druhé proto, že vedení vlády v současném složení, i když bylo slabé, tak přesto bylo zárukou zachování rovnováhy sil v politických špičkách Ukrajiny. A pro USA je nejdůležitější, aby na Ukrajině byla udržována křehká politická stabilita. Vedení Ukrajiny si ovšem plně uvědomuje, že současná rovnováha sil v podmínkách totální nedůvěry společnosti v osobu Arsenije Jaceňuka a jeho stranu, “Lidovou frontu”, nebude mít dlouhého trvání.

Této nejisté situace se rozhodl využít Ajvaras Abramovičius, který oznámil svou rezignaci. Ve svém rezignačním projevu řekl, že přišel se svým týmem provádět reformy a ty se zastavily. Byl vystaven trvalému tlaku na jmenování nových zástupců vlivových skupin do státních podniků, které připravoval k privatizaci. Tento bývalý ministr se zapomněl zmínit o všech svých nerealizovaných projektech, a co je nejdůležitější věc, mlčel o tom, že za 13 měsíců své práce se mu nepodařilo předložit komplexní strategii rozvoje ukrajinské ekonomiky na příštích 5 až 10 letech. Nyní je zřejmé, proč je najednou toto selhání připisováno okolí hlavy státu. Ve vládě jde o konfrontaci mezi dvěma frakcemi: reformních privatizátorů-technokratů, Abramavičiuse proti svazku politiků s podnikateli, které reprezentuje Kononěnko. Odstupující ministr obvinil všeobecně úřady na Ukrajině a prvního místopředsedu frakce “Blok Petra Porošenka” (BPP) Igora Kononěnka z korupce a blokování reforem.

Je tu ještě jeden zajímavý moment. Včera, tedy den před oznámením o odchodu, se setkal Abramovičius v jedné z městských restaurací s gubernátorem Oděsy Michailem Saakašvilim. To setkání už potvrdil sám guvernér. Je to jen další důkaz toho, že péče o litevského “varjaga” z vlády nemá co do činění s jeho ministerskou činnosti, ale spíše s jeho plány do budoucna. Je to účast v předčasných volbách v dresu Saakašviliho týmu.

To, že se Abramovičius stane jedním z vůdců nového politického projektu s oděsským guvernérem v čele, o tom není pochyb. Má jistou podporu USA, soudě podle prohlášení velvyslance Paetta. Je pravděpodobné, že tuto podporu získá i Saakašvili. Saakašviliho cíl je zcela pochopitelný. Využít započatého rozpadu vlády pro získání větší míry přízně USA pro možnost usilovat o post premiéra.

Jestli budou moci oba počítat s podporou USA, je zatím obtížné předvídat. Odchod Abramovičiuse z funkce před splněním privatizačního plánu už vyvolal hlubokou nespokojenost Washingtonu. Petro Porošenko by měl odjet do USA na pracovní návštěvu a není těžké uhodnout, že tam bude muset poslouchat hodně nepříjemné věci. Nicméně, až do té doby má hlava státu ještě čas, aby se pokusila napravit situaci. Má už jen měsíc a půl na zahlazení skandálu. Může se pokusit přemluvit k návratu Abramovičiuse i Kononěnka a udržet páteř vládního týmu Arsenije Jaceňuka beze změny, nebo nabídnout nové personální složení kabinetu. Samozřejmě podmínkou je spokojenost všech hlavních účastníků koalice i USA.

Zdroj: США поставили ультиматум Президенту

Související články: