Portál pro domácí džihádisty v Bosně!

Avatar
Původní autoři

M. Filipović 
6. 3. 2016 Kosovoonline

V Bosně a Hercegovině (BaH) posiluje propaganda Islámského státu prostřednictvím portálu “Vijesti umeta”. Nabízí i videozprávy z bojišť Islámského státu. Michajlica říká: Cílem je vytváření teroristických buněk v Bosně a Hercegovině. Islamistický portál připojil i magazín “Spravedlivý teror”.

Propaganda teroristická organizace Islámský stát posiluje v BaH! Domácím vyznavačům radikální islámské ideologie je nyní na portálu “Vijesti umeta” přístupný samostatný kanál, “Našir bosenski”, na kterém mohou denně přijímat zprávy, informace, audio a video zprávy z bojišť Islámského státu.

Bezpečnostní experti nemají pochybnosti o tom, že tento kanál Islámského státu je používán pro nábor nových radikálních islamistů, a že na tomto místě mohou získávat konkrétní pokyny pro teroristický útok v Bosně a Hercegovině.

“Vijesti umeta” poskytují přesné pokyny pro návštěvníky z Bosny a Hercegoviny, jak se přihlásit k tomuto kanálu, jak vytvořit uživatelské jméno, a které speciální aplikace jsou k tomu vhodné.

Odborník v oblasti boje proti terorismu Dževad Galijašević řekl listu “Novosti”, že teroristická propaganda a činnost Islámského státu v Bosně a Hercegovině jsou stále intenzivnější.

Otevření speciálního kanálu pro uživatele z Bosny a Hercegoviny umožní přímou komunikaci lídrů Islámského státu s mladými následovníky v zemi. To by mohlo vést k masivnímu náboru “horkých hlav” a dokonce i k jejich podněcování ke spáchání nových teroristických útoků,“ – Galijašević varoval s tím, že bezpečnostní služby Bosny a Hercegoviny mají naplánovaný boje proti radikálním islamistům.

Kromě portálu “Vijesti umeta” pro uživatele z Bosny a Hercegoviny bylo připraveno i nejnovější číslo časopisu vydávaného Islámským státem pod titulem “Pravedni teror“ (Spravedlivý teror).

V obšírném úvodníku mohou čtenáři z Bosny a Hercegoviny získat informace o teroristickém útoku v San Bernardino v Kalifornii z prosince loňského roku, kdy muslimský manželský pár při útoku zabil 14 a 22 zranil lidí.

Na straně 56 tohoto časopisu jsou chváleny popravy a sebevražedné útoky a dokonce se oznamují i budoucí cíle po celém světě. Děti a týnejdžry Islámského státu tu nazývají „obráncemi víry“ a těmi, které je třeba chránit.

Předseda bezpečnostního výboru Národního shromáždění Republiky srbské (v BaH) Milanko Michajlica řekl, že takové aktivity na portálu “Vijesti umeta” vytvářejí podmínky pro nábor a indoktrinaci.

Cílem je vytvořit teroristické buňky v Bosně, ale také podpořit nábor mladých mužů pro zahraniční bojiště,“ – říká Michajlica.

Policie

Policie Republiky srbské již dlouho sleduje publikování na portálu “Vijesti umeta”, ale nemůže reagovat, protože lidé, kteří publikují takový obsah z velké části sídlí mimo území republiky.

Jedná se o stránky, které jsou umístěny především na severoamerických serverech. Nemáme možnost je zablokovat ani zastavit jejich činnost, ale sledujeme je a analyzujeme veškerou jejich činnost na internetu,“ – řekl Dragan Lukać, ministr vnitra ve vládě RS.

Zneužívání internetu

Galijašević říká: “ ‘Vijesti umeta’ jsou velmi aktivní na internetu, mají svůj vlastní kanál na “YouTube”, na “Twitteru” a na dalších sociálních sítích, ale také mají více portálů v několika dalších zemích a na dalších serverech.

Když bychom zhasli jeden, objevil by se hned jejich další portál. Teroristé jsou počítačově gramotní a jsou schopni zneužívat možnosti Internetu,“ – řekl.


Zdroj: Večernje novisti  překlad vd