Proč pronásledovaly stíhačky NATO letoun ministra Šojgu nad Baltem?

Avatar
Původní autoři

29. 3. 2016    zdroj
28. března se stíhačky NATO Eurofighter Typhoon přiblížily k letadlu ministra obrany RF Sergeje Šojgu, který směřoval na inspekci do Kaliningradské oblasti. Incident proběhl v neutrálním pásmu nad Baltickým mořem. Agentura AaF.ru u experta zjišťovala, v čem spočíval smysl nebezpečného manévrování vojenských letounů NATO na obloze nad Baltem.

Odpovídá ředitel Centra pro strategickou konjunkturu Ivan Konovalov:

Kaliningradská oblast je naší enklávou v Evropě, která je na hranici s členskými zeměmi NATO. Proto aliance reaguje vždy dost chorobně na tamní návštěvy našeho ministra obrany. Cílem tohoto nepřátelského manévrování je ukázat, že v tomto regionu je NATO pánem ve vzduchu. A vojenský blok se tam cítí tak jistě, že si dokonce dovolí takto doprovázet letoun ministra obrany Ruska.

Ale tyto aktivity vrhají na NATO stín. Víte, jedna věc je, když je prováděno zachycení cizích stíhaček nebo letounů strategického letectva. To je, dá se říci, zavedená praxe ve světě, tímto si potenciální nepřátelé vyměňuji “injekci”, udržují se navzájem v napětí.

Něco jiného však je, když letí oficiální představitel země. V tomto případě nelze podobné aktivity ničím ospravedlnit, svědčí pouze o bezmocnosti vojenského bloku, který se nemůže jinak projevit. Připomeňme si událost minulého roku, kdy Turecko sestřelilo náš letoun. Ankara se ihned vrhla, jako darebák, který nadělal škodu, pod křídla NATO, a členové aliance tehdy nebyli s to vypracovat nějaké jednotné stanovisko k tomuto incidentu. Takže blok není až takový monolit.

Proto, budu se opakovat, v epizodě nad Baltem vidíme příklad slabosti aliance. Takové provokační akce není možné provádět. Kdyby se náš letoun přiblížil k letadlu ministra obrany USA nebo, dejme tomu, Švédska? To by byl kravál! My to, samozřejmě, neuděláme, nemá to žádný smysl. Ale aliance, jak vidíte, k takovému provokativnímu kroku přistoupila.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová