Francouzská rozvědka uštědřila alianci políček: USA lhaly o ruské invazi na Ukrajinu

16. 4. 2016    zdrojzdroj
Rusko nikdy nepřipravovalo vojenskou invazi na Ukrajinu, informoval poslance Národního shromáždění vedoucího francouzské rozvědky generál Christophe Gomart. Generál zdůraznil, že americká rozvědka využívala svou autoritu v NATO a poskytovala nepravdivé informace o invazi ruské armády na Ukrajinu.


“Skutečně jsme zjistili, že Rusové nerozmístili ani velitelská stanoviště, ani týlové orgány včetně polních nemocnic, které by umožnily uskutečnit vojenskou invazi, přičemž útvary druhého sledu se ani jednou nehnuly z místa”, prohlásil vysoce postavený armádní pracovník. Podle něj americká rozvědka využívala svou svrchovanost v alianci a poskytovala nepravdivé informace o invazi ruského vojenského kontingentu na Ukrajinu.

“Názor francouzské správy rozvědky, která nedoložila tyto domněnky, NATO pod tlakem amerických zástupců nebralo v úvahu”, zdůraznil Christophe Gomart.

Navyšování ruské vojenské přítomnosti na hranici s Ukrajinou mnohokrát veřejně oznamoval vrchní velitel sjednocených ozbrojených sil NATO v Evropě Filip Bridlav. Neupřesňoval, že v této věci existuje v evropské zpravodajské komunitě jiný názor. Kyjevská vláda, ze své strany, nepodloženě šířila pověsti o přítomnosti nejméně sedmi tisíc ruských vojáků na Donbasu. Tato teze byla ochotně podchycena ministerstvem zahraničí USA a použita jako základní argument na tiskových konferencích s novináři.

Přitom prohlášení ruské strany o tom, že Moskva není stranou konfliktu na Ukrajině, nebyla brána v úvahu. “Důvody pro obviňování Moskvy z komplikování situace na jihovýchodě republiky neexistuji”, nejednou tvrdil ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov. Nyní se ukazuje, že Washington kvůli řešení vlastních geopolitických úloh záměrně mátl veřejné mínění na Západě. Ostatně, Bílý dům si na tyto špinavé praktiky nemusí zvykat: důvodem k útoku USA na Irák se také stala americkou rozvědkou “nalezená” jaderná zbraň Saddáma Husajna. A až po svržení jeho režimu se zjistilo, že americká rozvědka se zmýlila…

NATO nejednou neodůvodněně obviňovalo Rusko z přesunování vojenské techniky a vojáků na Ukrajinu. Rusko v odpovědi zdůrazňovalo, co není stranou ukrajinského konfliktu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová