Nigel Farage: Holandské referendum ukazuje, jak internet bere moc zpět z rukou eurofilních elit

Avatar
Původní autoři

Nigel Farage
7. 4. 2016 AC24

Dnešní holandské referendum o expanzionistické dohodě EU s Ukrajinou je opravdovým lidovým referendem.

GeenPeil, projekt vycházející z holandského populárního blogu GeenStijl sebral asi 420 000 ověřených podpisů, které toto referendum spustily. To je úžasný počin, který zdůrazňuje, jak se Západní demokracie vyvíjí. Holandské referendum je příkladem toho, že euroskepticismus po celé Evropě bují. Doufejme, že Holandský lid dá elitě EU kopanec do zubů a bude hlasovat ne.

(Stalo se – pozn.red.NR)

Internet je v našich časech skutečně tím, co mění hru. Malý kolektiv lidí s myšlenkou může najít tisíce dalších spřízněných duší, které se k nim přidají v prosazení jejich věci. To se vyvíjí, až se to stane desetitisíci a pak to umožní, aby se takové poselství dostalo až k milionům.

A zatímco si tu povídáme, taková revoluce už zachvacuje Evropu. Jen se podívejme na hnutí Pěti hvězd Beppe Grilla v Itálii, které mezi svými příznivci zavedlo systém přímé demokracie. Když Pět hvězd dosáhlo zvolení poslanců do Europarlamentu, tak strana požádala příznivce, aby hlasovali, do jaké poslanecké skupiny si mají přisednout. Příznivci se vyjádřili a Hnutí Pěti hvězd teď sedí spolu s UKIP.

Bez internetu by také i růst a rozvoj UKIP v Británii byl daleko těžší. YouTube poskytuje proslovy, které jsem pronesl na půdě Evropského parlamentu, které se dostávají k posluchačům nejen v Británii, nýbrž rovnou po celém světě. Na tom je nejvíce povzbuzující, že to je mladé posluchačstvo, generace, která je teď schopna dostat se k téměř neomezenému množství informací. Internet přivádí Západní demokracii do nových sfér. Do neprobádaného území plného vzrušujících možností.

I naše vlastní britské referendum o členství v EU tuto záležitost perfektně ilustruje. Byla to lidová armáda UKIP, kdo k tomu donutil ministerského předsedu a zajistil, že splnil svůj slib referenda o setrvání či výstupu – tedy k referendu, proti kterému před tím mluvil a nepodporoval ho, dokud lidový hlas nezesílil příliš, že ho nešlo ignorovat.

Éra politických operací vedených shora dolů končí. Masové členství, otevřená, rozsáhle přístupná politická hnutí představují budoucnost. Členské struktury, které jsou sice nízkonákladové, ale umožní zapojení těch, kdo si přejí se účastnit z pohodlí vlastního domova, jsou tím, k čemu politika směřuje, když se do toho zapojuje úplně nová část obyvatelstva, která zůstala s odstupem opuštěná, když se jí současné politické struktury vzdálily.

Viděli jsme, jak to funguje, u hnutí Odchod Arrona Bankse. EU nasadila sílu Facebooku, aby si vytvořila během pouhých měsíců přívržence na sociálních médiích v rozsahu větším, než má kterákoliv britská politická strana. Hnutí Vystoupení zdola dosáhlo přímo k těm, kteří se typicky do britské politiky nezapojují, když pořádalo přecpané veřejné meetingy po celé Británii s mluvčími ze všech stran i s nestraníky, aby vytvořilo masové hnutí příznivců, kteří chtěli ven z Evropské unie.

Budoucnost UKIP na pozadí takovýchto změn je jednou z nových příležitostí. Jako relativně mladá strana není tato lidová armáda omezena tradičními strukturami a postavena na základech konvenčního westminsterského myšlení. Máme svobodu přijímat čerstvé přístupy a vzplanout pro nové postupy. A to máme v úmyslu.

UKIP udělá vše, co je v naší moci, abychom Británii v nadcházejícím referendu dostali ven z EU, a v tom referendu, věřím, že zvítězíme. Jakmile si vezmeme moc zpět od Bruselu, tak se v UKIP budeme moci stát silou za změnu, která přesune moc dolů, zpět k těm, co to vždy měli vést, tj. k nám, k lidu.

Nigel Farage
Zdroj: zerohedge.com