Slovan Usyk – tip sportovního referenta

Oleksandr Usyk

Petr Ďoubalík
4. 4. 2016,  zdroj rusnext

Uplynulo hodně vody v Dněpru od kyjevského “Euro(!)majdanu”. Kdo trochu sleduje dění na Ukrajině, ten ví, co dovede přehnaný patriotismus. Jak se krásný cit, totiž vlastenectví, proměňuje v odporný politický nástroj. Jak je zneužitelný! Vše natřeno na žlutomodro, kandelábry, zábradlí, lavičky… Vlajky, vlaječky, nášivky, žlutomodré mordy a nakonec i mozky. Každý skutek, i ten nejodpornější, proveden-li ve jménu republiky, je ospravedlněn. “Sláva Ukrajině!” A jestli nekřičíš s námi, tak uvidíš!

Na mnoha místech Kyjeva vlají vlaky ukrajinské a vlajky EU současně. Zvláštní. Připomíná mi to poblouznění, které se u nás projevovalo tím, že si řidiči v předstihu lepili samolepku EU na “espézetku”. A ještě zvláštnější je to teď, kdy mnoho stávajících “eurounijců” je svojí “slavnou” EU tak rozčarováno, že si spíš přeje její rozpuštění nebo opuštění. Vědí to vůbec Ukrajinci?

Za stávajícího stavu věcí je pro ukrajinské herce, zpěváky, vrcholové sportovce a další osoby, které jsou “na očích”, nejjednodušší (výhodné) držet basu s kyjevskou chuntou. Nemají to jednoduché. Platí ono známé: kdo nejde s námi, jde proti nám. Někteří se snaží proplout a “politicky se neumazat”, chovat se apoliticky. Ale média jim nedají pokoj. Dostávají dotěrné otázky, jsou nuceni skandovat “Sláva Ukrajině!”, a objektivy ostří, aby bylo poznat, zda při tom mají tu správnou jiskru v oku. Není to normální doba. A jak už to bývá, v takové době se odhalují charaktery. Tak třeba:

Oleksandr Usyk (narozen 1987 v Simferopolu, SSSR), olympijský vítěz (2012, Londýn) v těžké váze, v současnosti profesionální boxer. V profesionálním ringu zatím slaví 9 vítězství (2 x K.O., 7 x T.K.O.)
Usyk na Wikipedii zde

V roce 2014 o něm natočili dokumentární film (najdete ho na konci příspěvku). V něm je komentátorem oslavován jako správný patriot Ukrajiny a také jeho vyjádření tomu odpovídají. Domnívám se však, že právě tento dokument měl Usyk na mysli, když dnes říká, že se nechce k politice vyjadřovat, protože lidé pak “vytrhávají z kontextu to, co se jim hodí”.

Všimněte si, co dnes říká a jak reaguje na novináře, vykřikující “Sláva Ukrajině!”:

Rozhovor po zápasu s Pedro Rodriguezem (12. 12. 2015, Kyjev):

Novinář (N): … chceme poděkovat za boj a chceme přizvat ke zvolání “Sláva zemi!” v souvislosti s tímto vítězstvím a možná jste chtěl věnovat toto vítězství někomu, nebo…?
Usyk (U): …každý svůj zápas věnuje svým blízkým, …zemi? Tak jasně, jsem Ukrajinec, boxuji za Ukrajinu, lidem se to líbí, lidé mi fandí (zvedá se potlesk a někdo volá “Sláva Ukrajině!”). “Sláva boxérům!” (přehlušuje Usik). Toho, kdo ji proslavuje, toho (jméno) máš křičet! Správně to říkám, ne? (ozývá se souhlas)…
N: Krym je Ukrajina?!
U: Krym je Krym! Vždycky byl a zůstane Krymem! A co ještě chcete říct…

N: Jak zápas?
U: Splnil jsem úkol…, dobře zakončený rok…, jo on mi sliboval vyrvat srdce a udělat peklo, ale to je normální, to se říká, aby to bylo zajímavější, je to normální chlapík… nechal jsem ho, počkal jsem…
N: Pomohlo, že byla přítomna žena, děti?
U: To mi vždy přidá sílu (jmenuje, kdo byl přítomen), ale určitě i modlitba mi dodá sílu…
Následuje rozhovor o soupeři, o tréninku…
5:55
U: …nutno makat, makat, makat. Pracovat se musí! Práce udělala z opice člověka a z člověka ještě lepšího člověka.
N: Jste spokojen s výsledky letošního roku?
U: Jistě, jsem spokojen. Vše se nám podařilo, viď? (obrací se na trenéra): “You happy?”
Trenér: “Óčeň charašo” (smích přítomných)
U: Rok skončil, vše jsme splnili…
Následuje diskuse o tom, zda bude boxovat v “těžké váze”…
8:05
N: Je nějaký soupeř, kterého byste chtěl potkat v ringu v příštím roce?
U: Nevím, nemám představu…
Manažer Usyka: Kličko! (všeobecný smích)
U: (vyjadřuje úctu všem soupeřům, všichni jsou dobří…)

Usyk má tričko s Alexandrem Něvským. Na zádech:

Alexandr Něvskij (1221-1263)

Не в силе Бог, а в правде!
Ne v síle je Bůh, ale v pravdě!

Pro fanoušky boxu je zde zkratka všech “knockoutů” Usyka (kvalita obrazu 1080):

Toto video je z čerstvého dubnového rozhovoru boxera, který dal novinářům během tréninku ukrajinské reprezentace na Olympijské základně v Konča-Zaspa.
0:00
U: Já obecně nerad o tom mluvím, nechci o tom mluvit. Lidé vytrhávají z kontextu to, co se jim hodí. Křičí “Sláva Ukrajině” – a co dělají, aby ji proslavili? Nic. Oni jen vedou zem do slepé uličky. Prostě žijte a buďte lidmi. Čekal jsem, přehrával si v hlavě, jak budu reagovat na to všechno. A víte, v současné době se objevilo velmi mnoho dobytka, vyžírků (příživníků) a ne těch, co něco produkují. To je vše.
6:44
Boxer také reagoval na otázku jednoho z novinářů, zda se může vrátit do rodného Krymu, poté co na jaře 2015 vyhrál nad ruským boxerem Andrejem Kňjazevem (v Kyjevě)?

U: Já do Krymu normálně jezdím po každém zápasu. Na Krymu mi fandí, po celém Rusku mám velmi mnoho fanoušků. V zásadě, já nedělím naše národy, protože jsme – Slované. Říkejme to tak – Slované. 
N: Žádné překážky nejsou?
U: Žádné překážky nejsou, překážky mají jen někteří v hlavě (vyjádřil svůj postoj 28 letý ukrajinský Krymčan).

Překlady pro Novou republiku: Ďouba

Dokument o Usykovi