To by byl prezident!

Avatar
Původní autoři
prezidentka Litvy
Dalia Grybauskaite

20. 4. 2016, Petr Ďoubalík – Byl vytvořen nový světový rekord v trapnosti prezidenta? O jednom dokonalém interview s litevskou prezidentkou – video.

To by byl prezident pro Českou republiku! Co vy na to mediální smečko? To by nebyly nervy jak za Zemana. Co Miloš odpoví? Jak ho stopnout, až bude říkat, co nechceme slyšet? Jestli z nás zas udělá hlupáky jako minule? Co když položí místo odpovědi sám nějakou otázku? Jak ho neodvysílat? Jak to vysvětlíme chlebodárcům?…

To s paní Grybauskaite, to by bylo jiné kafe! Té by v ČT zřídili hned několik pravidelných pořadů, kavárna se Šapitem by psali scénáře, vše by běželo jako na drátkách, herci a hérečky by nemuseli točit seriály do úmoru a mohli by si zmizet někam k móři (hérečky v bikinách by následně uvedly do extáze pubertální redaktory bulváru, ti by hned bušili do klávesnic, komu kde vypadlo ňadro, kdo nemá dokonale vyholené podpaží, stav tetování a špeků na našich celebritách…), prostě pohoda.

O kvalitně rusofóbské litevské prezidentce prosakují informace, že je to další, kdo má máslo na hlavě. Takový ten “štětinovitý” typ. Všimli jste si, jak dokonale funguje lidové rčení o potrefených husách? Jaká je minulost největších komunistobijců a nejzuřivějších štváčů proti Rusku?

Nechtěl bych mít dvojdomek s tou paní. Když se vyjadřovala k výsledkům holandského referenda o Ukrajině, jen jsem kroutil hlavou. Když zakončila banderovským “Slava Ukraine!”, udělalo se mi špatně. (její proslov viz konec příspěvku)

A teď ten rozhovor, který dostal na YouTube ironický název “Přímá linka s prezidentem Litvy D. Grybauskaite”. Jako narážka na nedávnou “Přímou linku V. Putina”. Inu, další lidové rčení v praxi: Když 2 dělají totéž, není to vždy totéž.

Překlad z ruštiny: Ďouba (odpovědi prezidentky byla radost překládat – Ctrl C/Ctrl V)

Novinář (N): Vzpomněla jste téma homofóbie, to je horké téma v Litvě, jistě víte, že Estonsko uzákonilo sňatky homosexuálů. Jaká je situace v této otázce v Litvě?
Prezidentka (P): V Litvě není velká diskuse. Podle mě, toto téma není v seznamu aktuálních otázek…
N: ale byly…
P: Myslím, že tuto otázku jsme si neodsouhlasili. Nechci o tom mluvit. Myslím, že jsme si odsouhlasili konkrétní otázky, nezkoušejte mě zdržet o 40 minut. Jestli nemáte více otázek, rozhovor skončil.
N: Mohu ještě jednu otázku?
P: Jestli ani tento dotaz nebude aktuální… Toto nejsou odsouhlasené dotazy. To už je třetí otázka, kterou jsme neodsouhlasili. Prosím vás nedávat takové otázky.
N: Paní Grybauskaite.. Jestli se mohu zeptat, jaký závěr byl vyvozen z tragédie zhrouceného obchodu Maxima?
P: Ne, to nejsou domluvené dotazy. Promiňte, nejsem připravena na ně odpovědět. Proto myslím, že můžeme zakončit rozhovor.
N: Dobře, tedy poslední dotaz.
P: Dobře, ale jen, pokud byl dotaz předem domluven. A jestli ne, pak promiňte, v rozhovoru pokračovat nemožno.
N: Já se zeptám, a když nechcete, nemusíte odpovídat. Žádal jsem uživatele Twitteru, aby zadali otázky pro vás a jeden z našich diváků by chtěl vědět, kteří jsou vaši oblíbení basketbalisté Litvy?
P: Promiňte, ne, ne, nemohu zakončit rozhovor takovou otázkou. Jestli mi nechcete dávat předem odsouhlasené dotazy, pak můžeme skončit. Je to vše?
N: Možná by bylo dobré zakončit na příjemné notě…
P: Prosím. Zakončujte. Ale žádné neodsouhlasené otázky prezidentce. Nedávám takové rozhovory. Můžete zadávat pouze otázky, na kterých jste se dříve domluvil s mým týmem.

Smekněmež klobouk před novinářem. Chlapík kliďas! Já bych to asi nevydržel a vyprskl smíchy. 


Bezvadné jsou některé komentáře pod videem (YouTube), např: “Jak tady mohou psát neodsouhlasené komentáře? Kdo to dovolil?” a reakce “Tak vidíte, hned 2 neodsouhlasené otázky, nebudu odpovídat”.

Proslov o holandském referendu s banderovským pozdravem na konci:

Pane prezidente Miloši Zemane, takhle se to dělá! A média Vás budou milovat!