Jihlavský seminář 2016: Budoucnost je nosné téma

Avatar
Původní autoři


Ivan David
9. 5. 2016
7. května pořádala Nová republika, o.s. seminář v „Dělnickém domě“ v Jihlavě. Stále více se rýsuje nutnost najít alternativu ze současné cesty slepou ulicí. Ne náhodou se na pódiu sešli bývalí i současní členové parlamentních stran s bývalými i současnými disidenty. Dnes totiž nejde jen o demokracii nebo sociální spravedlnost, jde přežití společnosti, národní komunity, evropské kultury. Vedle obrany hodnot těchto hodnot je nutné hledat program (plán) východisek pro budoucnost.


Seminář byl úmyslně koncipován jako jarní analogie podzimního Vratimovského semináře. Jihlava byla zvolena jako krajské město nejblíže geografickému těžišti republiky. Je samozřejmé, že daleko více posluchačů než v Dělnickém době zažije seminář na videozáznamech, které budou na Nové republice postupně publikovány. Organizátoři si ale přáli, aby příznivci myšlenky alternativní cesty měli možnost se akce osobně zúčastnit. Nikdo z oslovených účast na semináři neodmítl, jen Ilona Švihlíková se ho nemohla zúčastnit, byla dlouhodobě vázána účastí na jiné akci. Velmi příznivé počasí pro „outdoorové“ aktivity bylo zdatným konkurentem semináře. Ti kteří se zúčastnili odcházeli (aspoň podle mnoha reakcí, s nimiž jsem se setkal) spokojeni.

Bylo pro mne radostí seminář moderovat. Naši čtenáři se tak mohou těšit na videozáznam z vystoupení historika a diplomata Jaroslava Bašty, ekonoma Martina Kunšteka, vojenského analytika Martina Kollera, bezpečnostního experta, hudebníka a milovníka filosofie Jana Schneidera, mediálního analytika Petra Žantovského, filosofujícího matematika a ekonoma Radima Valenčíka, historika Josefa Skály a politologa Oskara Krejčího. Sám jsem kromě úvodních tezí naznačil i obrysy lepšího fungování pro komunitu přijatelnějšího zdravotnictví.

Historik a religionista žijící v Hannoveru Petr Schnur přijet nemohl, ale poslal svůj referát v písemné formě tak, jak byl dnes na Nové republice publikován.

Většině řečníků předem vymezený čas 20 minut nestačil, některé referáty byly až třicetiminutové. Po polední přestávce ale zůstala příležitost pro zodpovězení písemných dotazů, diskuze obohatila program tím, co ještě chtěli vědět pozorní posluchači v sále. I záznam diskuze bude příležitost vidět na videozáznamech pořízených a zpracovaných zkušeným dokumentaristou Václavem Dvořákem.

Příští Jihlavský seminář se podle sdělení Františka Jonáše, který akci v Jihlavě organizačně zajišťoval, bude konat na stejném místě 15. dubna. 2017.