Ruská ekonomika nevzkvétá, ale… Hluboká poklona Putinově strategii! Excelentní, brilatní a jinak se nazvat nedá!

25. 5. 2016   Pařát
Odkud začít? Před pár dny se Rusko hroutilo, najednou zase ne, pak zase jo a docela by mě zajímalo, kolik lidí se v tom alespoň přiměřeně vyzná. Tak jak na tom nyní skutečně Rusko je a kdo lže?
Dovolím si výjimečně tvrdit, že nikdo pouze si z toho vyjme každý to, co chce, nebo co se politicky hodí. Buďme politicky korektní a to slovo korektní nechť znamená původní smysl, nikoliv ten zneužitý.

Excelentní, brilatní a jinak se nazvat nedá!

Průmyslová výroba v Rusku v dubnu 2016 vzrostla o 0,5% ve srovnání se stejným měsícem v roce 2015. Na druhou stranu teprve nyní se trochu cena ropy vzpamatovává a projeví se to až za několik týdnů, protože sice cena ropy šla tyto dny nahoru, ale call a put opce s různými hodnotami strike price jsou se splatností do 2 měsíců, což znamená, že teprve nyní začnou nabíhat peníze za ¨zlepšující se cenu. Za druhé i cena plynu se snížila na jednu třetinu a nebýt obrovské, skutečně obrovské předvídavosti Putina, šetření v nejlepších časech a skvělých tahů Rossii, neboli ruské centrální banky v čele s Nabiullinovou, Rusko by se otřásalo v základech. Do třetice totiž i skutečný pokles výroby v Číně proti dřívějším létům, dokonce i měsícům je znatelný a opět se tím zmenšil prostor pro ruský export. A k tomu sankce, i když o nich si ještě napíšeme, také trochu snížily ekonomický vývoj v Rusku.

Připočteme li k tomu navíc, že opět Obama má tendenci roztočit zbrojení a tím nechat Rusko vykrvácet jako to udělal Reagan, rating, který zoufalého Obamy, kdy donutil ratingové společnosti snížit ho Rusku, aby tam nikdo nemohl investovat… Kolik lidí si uvědomuje ten strašný tlak na Rusko, aby se zhroutilo a přesto jsou náznaky, že excelentní, šachová velmistrovská partie je tři tahy před matem, tak klobouk dolů před hvězdnou sestavou v ruské vládnoucí elitě. A bez pejorativního významu!

Samozřejmě že takto popsáno by byl bez doplnění stejný podvod, jako na nás zkouší partička Schapirova a Evropské hodnoty. Proto musíme doložit další.

Několikaměsíční cena ropy, která se blížila dvaceti dolarům a zruinovala USA, kdy v USA bankrotují těžařské těžařské firmy ve velkém, a samozřejmě však i Rusové si musí také řádně utahovat opasky. Valorizace důchodů a platů ve státní správě nebude ve výši inflace (minimálně tento rok) a i investice vyloženě nezbytné se odkládají. Banky, které od nástupu Putina rostly jako houby po dešti dnes kolabují a byť to má opět do budoucna očistný efekt, v souběhu těchto měsíců je to další drastická rána pro vládu Ruska. Minimálně psychologickou za přispění propagandy třeba od vysílače “Svobodné americké Evropy”. Troufám si říct, že toto by neustál žádný stát světa, i když je jasné, že se Rusko ještě stále otřásá a vyhráno úplně nemá.

Že jsme i my rukojmím USA lze snadno dokázat

I Poláci, kteří stále na Rusko ukazují pěstičky, zoufale lomí rukama nad sankcemi a podvodně svoje zboží a zemědělské produkty cpou pod cenou po celé Evropě. A pak jsou státy jako my, Maďarsko, Itálie, Rakousko, ale i Francie a dnes už i Velká Británie otevřeně kritizují sankce, které vyhlásily USA, ale následky neseme my a Rusko. A proto si klidně dovolím napsat, že největší šmejdi jsou politická administrativa USA!

Důkaz alespoň na jednom příkladu

Položme si otázku: komu měly pomoct sankce a koho měly potrestat? Například Spojené státy rozhodly o uvalení finálního dovozního cla na čínskou zastudena válcovanou plochou ocel ve výši 522 procent! A my máme udělat totéž. Prostě Obama napnul svaly. A…?

To, že USA uvalily clo není pro obyčejného čtenáře zajímavé. Ale co zajímavé je? Že dělají divadlo kolem cel a sankcí a přitom dovoz do USA je jak se říká nula nula nic. Zavedení cla oznámilo v noci na středu americké ministerstvo obchodu. USA loni dovezly plochou ocel válcovanou zastudena v celkové výši 272,3 milionu dolarů, tedy 6,5 miliardy korun! A třeba jenom Itálie tratila… Pouze v (oblasti) Veneto během posledních šesti měsíců dosáhly ztráty výše 1,5 miliardy euro. Koho bolí skutečně americké sankce? Přečtěte si čísla ještě jednou!

Ale popořádku: Rusku byl přepovídán dramatický propad, Ruská ekonomika prožívá největší změny za posledních 15 let. Vláda země ale provádí změny „bez fanfár a hluku“, kterými analogické změny doprovázejí v Saúdské Arábii (království nastartovalo program Vision 2030 ke konci dubna – red.). O tom píše ve středu 18. května Bloomberg.

Díky krachu ropného trhu byla znovuobnovena celá řada ruských odvětví.

„Už se ukázaly nové motory růstu. Je to zemědělství, chemický a potravinářský průmysl, vnitřní turistika,” řekl agentuře náměstek ministra financí Maxim Oreškin. Vedle toho ale zatím nedokázali pokrýt strukturní úpadek v jiných odvětvích. Recese, která je za posledních 20 let v Rusku nejdelší, může skončit ve třetím kvartálu roku 2016. Zemědělství se zvýšilo na 4,4 procenta, což je nejvyšší ukazatel od roku 2003,píše Bloomberg. Elvira Nabiullina guvernérka Rossii

Přechod na plovoucí kurz rublu pomohl mnohým ekonomickým odvětvím. Hlavní problémy mělo Rusko s pádem energetického trhu a mezinárodními sankcemi, říká agentura. „Některým sektorům devalvace pomohla. To je ale jednorázová výhra. Nastal zlom, ale pokrok vyvolaný přestavbou zatím nezapočal,” řekl ředitel Ekonomické expertní skupiny v Moskvě Jevgenij Gurvič.

Investiční klima zůstává nejproblémovějším bodem v ruské ekonomice. Jisté úspěchy ale existují i v této sféře. Bloomberg připomíná, že v ratingu Doing Business, který sestavuje Světová banka, země postoupila na 51. místo.

Přesto, abych nebyl nařčen z hrubého zkreslování, ukažme si namátkou některá zpravodajství, která zaručeně “proruská” nejsou. (I my nejsme, ale chválit se dobré v Rusku nesmí a my to děláme)