Vetřelci do soukromí – jako na dlani

Avatar
Původní autoři

Zdeněk Hrabica
31. 5. 2016
Za minulého režimu stačilo do zvláštní telefonní linky pro vyvolené vyslovit některé pojmy, vedoucí pak k následnému stíhání, což s odstupem doby práskli na režim a na tu dobu strůjci a vykonavatelé z nejnižšího stupně svého postavení. Pojmy jako „Husák“ – nebo „stalo se na baráku „ (budova ÚV KSČ) či jiné se nevyplatilo telefonní trubce ze žádné instituce – například z redakce – svěřovat. Dotyčný byl příslušným orgánem rázem „napíchnut“ a měl po ptakách. Divili jsme se, skoro k neuvěření, že nastane doba ve které budou podobné „uši vlasti“ skoro běžným prostředkem fízlování občanů České republiky. 


Pravda, rozumí se tentokrát na základě příslušných právních předpisů. Předevčírem jsem rozmlouval s moudrým člověkem v moravské vísce, chtěl si ověřit jinou skutečnost, kterou zvěděl z míst nanejvýš odpovědných a utajených. Zvěděl zvěst od novodobého fízla, kterému se již nenadává estebák ani komouš. Zatím se mu říká jenom, že je fízl a že má styky. Podle této důvěrnosti si nemá objednávat nové české vydání Mein Kampfu přes internet, ale sehnat si knihu z ruky do ruky.

Novodobé „uši vlasti“ si jej jako ty včerejší vševidoucí uši na internetu napíchnou, neboť právě on by mohl být v budoucnu potencionálním neonacistou, mohl by být dokonce i vydírán ve vyšší pozici, vyžadující bezpečnostní prověrku. Kdo jí prošel, okamžitě pozná, že to všechno není výrobek GRU, ale výrobek, dejme tomu FBI (dokonce stvrzený nedávnou výpovědí Mirka Topolánka, který dal čtenářům svou novou knihu: „Hlavně se neposrat“ (Euromedia 2016)). Z bláta do louže, nepřítel naslouchá. Nedivme se, že se máme, kde to jenom jde, mít na pozoru, vždyť jde o bezpečnostní riziko, v němž se nalézáme v právě již započaté hybridní válce, kterou Evropě a tím i proti nám vede Ruská federace. A to je ještě třeba se hlouběji podle europoslance Jaromíra Štětiny ponořit do prognózy, že se Rusko v příéštích letech či desetiletích rozpadne, což může být proces velmi nebezpečný. A  je nám každému třeba pomoci, aby se to obešlo bez velkého krveprolití.

Svědek z masakru na kyjevském Majdanu má znovu za ušima. Vždyť on je ten, co má na svém Facebooku maximální počet pět tisíc přátel a mnoho z nich jsou, podle jeho mínění ve skutečnosti nepřátelé. Zatímco prezident Miloš Zeman je bezpečnostním rizikem, Jaromír Štětina je zárukou světového míru. Již Josif Vissariovič Stalin hlásal stejné, že mír bude zachován a upevněn, vezme – li lid věc míru do svých rukou. A člověkem z lidu – europoslanec, předtím poslanec i senátor, opravdu dávno již je. Jak všichni dobře víme! Vítáme konec konců na konec i zřízení třiceti členné komise při ministerstvu vnitra, která bude čelit náporu z Kremlu, monitorovat všechno poskvrněné ruským jedem.

Jeden z mých čtenářů mi v noci napsal: „ Dnešek mi připomíná dobu otců za Rakouska – Uherska. Rusofilství bylo tenkrát sledované a dnes to asi někdo znovu začíná vracet. Našel jsem v dědictví dopis, jak byl otec za 1.světové války zavřený za znalost ruštiny. Ve zvláštní třicetičlenné komisi nás budou také asi opět zavírat?“

Doufejme, že jde o pouhý sarkasmus na procesy, které se před námi zatím jenom odvíjejí zatím jde bezesporu jenom o  sci – fi příběhy.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK