Český europoslanec vyzval k uvalení sankcí na Ukrajinu

Avatar
Původní autoři


4. 6. 2016    zdrojzdroj
Poslanec Evropského parlamentu za Českou republiku Jiří Maštálka vyzval k zavedení sankcí vůči Kyjevu. Návrh dává do souvislosti s neplněním Minských dohod Ukrajinou. Jak prohlásil poslanec Evropského parlamentu v rozhovoru s agenturou Sputnik, bylo by to “čestné”.


“Kdyby byl svět čestný, byly by sankce (proti Ukrajině – pozn. red.), a dokonce by konal mezinárodní tribunál, aby posoudil, co se stalo v Oděse a jinde na Ukrajině”, uvádí agentura RIA Novosti Maštálkova slova.

Zdůraznil, že v tomto případě zastává mezinárodní společenství princip dvojího metru. Podle politika nemá smysl očekávat taková opatření v podmínkách rusofobní atmosféry, která panuje v Evropské unii.

Podle Maštálky se vyšetřováním případů nezákonného zadržení a mučení ze strany Bezpečnostní služby Ukrajiny musí zabývat zvláštní monitorovací skupina, kterou je nutno vytvořit.

Dříve asistent generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonovič hovořil o masovém mučení donbaských domobranců ukrajinskými silovými strukturami. SBU uvedla, že tato informace je nesprávná.

Dříve francouzský poslanec Thierry Mariani vyzval k sankcím vůči Ukrajině a naopak – odvolání omezení vůči Rusku. Podle něj je to nezbytné vzhledem k tomu, že ukrajinský parlament neuskutečnil “žádné reformy, které jsou předpokládány v dokumentech Minských dohod.”

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová