Ruské vojenské letectvo se do Sýrie vrátí

Poté, co byla většina vojenských letadel Ruské federace stažena ze Sýrie, začala se tamní situace rychle měnit.


Na hranicích s Jordánskem se zformovala Nová syrská armáda složená z Kurdů a Arabů, kterým velí američtí instruktoři. Jde o poměrně silné, dobře vyzbrojené a vybavené uskupení, jehož úkolem je provést z východu útok na „hlavní město Islámského státu“ Rakku.

Druhá kurdsko-arabská armáda „Lvi Rojavy“ (Rojava – oblast na severu a severovýchodě Sýrie, obývaná převážně Kurdy) pochoduje na Rakku ze severu. Také tomuto uskupení velí Američané oblečení do kurdské vojenské uniformy.

Prakticky současně překročily kolony tureckých tanků syrské hranice a opevnily se v prostorech, kterými putují k banditům usazeným v Aleppu munice, proviant i posily. Podle informací generálního štábu ruské armády jsou teroristické skupině Džabhat an Nusra nákladními vozy nepřetržitě dopravovány z Turecka zbraně a munice.

Za takové situace ztrácí syrská armáda, unavená dlouhou válkou, svůj útočný elán, který ji zdobil v průběhu společných akcí s ruským vojenským letectvem. Oblast kolem Palmýry kontrolovaná vládními silami se nerozšiřuje a o dobytí města Deir ez Zor, které mělo být osvobozeno po Palmýře, nemůže dnes být ani řeč. Dříve převažující křehká rovnováha sil se vlivem přílivu čerstvých sil z Turecka začíná hroutit – a to ne ve prospěch vlády v Damašku.

Vzniká dojem, že americká diplomacie se znovu ujala role hazardního hráče a pokouší se vtáhnout Rusko do dalšího kola rozhovorů o příměří. Přeskupování protivládních sil pokračuje – a skupiny na oko se hlásící k tzv. umírněné opozici nepřetržitě útočí na pozice vládních sil.

Sergej Lavrov hovořil 29. května s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym a kategoricky požadoval uzavření turecko-syrské hranice. Současně Sergej Lavrov požadoval, aby USA splnily svůj slib a distancovaly se od dosud podporované opoziční skupiny teroristů z Džabhat an Nusra. Dá se ovšem očekávat, že tento rozhovor jen těžko něco změní. To, co požaduje ruská strana, Američané neudělají. Jak by také mohli zastavit Turecko i kdyby chtěli – to by museli změnit celou svoji válečnou politiku.

Neexistují ani ty nejmenší náznaky, že by Washington opravdu chtěl v boji s Islámským státem (IS) spojit svoje síly s Ruskem. Oslabení syrské armády Američany více než uspokojuje a znovu kladou na stůl otázku „nepřijatelnosti Bašára Asada“.

USA pokračují ve své hazardní hře a chystají se vybudovat si s pomocí Kurdů předmostí, ze kterého by následně začaly území Sýrie parcelovat. Vznik samostatné Kurdské republiky pod patronací USA na severu Sýrie by vytvořil ideální podmínky pro realizaci hesla „rozděl a panuj“ a na mírové politické urovnání konfliktu by za takové situace šlo jedině zapomenout. Zato na lid Sýrie by čekala nekonečná válka. Erdogan se za žádných okolností nesmíří s tím, aby Kurdové získali nezávislost – to by přineslo nová krvavá střetnutí.

Washington počítá s tím, že poté, co velká část kontingentu ruského letectva byla stažena ze Sýrie, Damašek nevydrží dlouhodobou vojenskou kampaň. Američtí politici si představují, že v souvislosti s oslabením Asadovy armády bude „umírněná syrská opozice“ podporovaná Washingtonem schopná změnit v Sýrii režim.

To by ovšem bylo uskutečnitelné pouze v případě, že by se ruské letectvo do Sýrie nevrátilo. Pokud se vrátí, americký plán se zhroutí.

Momentálně Američané dělají všechno pro to, aby se Rusové nevrátili. Diplomatickou cestou zasílají do Moskvy hromady slibů a ubezpečování – dělají zkrátka vše, aby odradili Moskvu od rozhodné akce a nedopustili tak opakování situace z minulého roku, kdy rozdrcení teroristů z IS už zdaleka nebylo za horami.

Co se týká Moskvy, protože možnosti mírových rozhovorů nejsou dosud vyčerpány, řídí se Moskva formálními diplomatickými postupy, ale požadavek na ukončení imitování mírového urovnání zazní brzy naposled. A pokud po tomto požadavku nebude následovat pozitivní reakce, vrátí se ruské Vzdušné a kosmické síly do Sýrie. O takové možnosti hovořil prezident Putin při svém setkání s ruskými vojenskými letci po ukončení první etapy letecké operace v Sýrii.

Zdá se, že druhá fáze operace je nevyhnutelná.

Nám pak zbývají jen dohady, co se asi stane s tureckými vojáky, kteří se zakopali na syrském území. Vždyť by tam podle všech pravidel být neměli. A z výšky, ve které operují bombardovací letouny, nejsou rozlišovací znaky na uniformách vidět…

Zdroj: fondsk.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz