O solárním tunelu, dvou atentátech i odsouzení Aleny Vitáskové na 8,5 roku do vězení!

Avatar
Původní autoři
27.5. 2016 Alena Vitásková
Rozhovor Aleny Vitáskové pro MFDnes
Je předsedkyní Energetického regulačního úřadu, který má významný vliv na ceny elektřiny. ALENA VITÁSKOVÁ (59) mluví o okrádání státu solárními barony a naznačuje, že za některými „slunečními“ elektrárnami, od nichž se rozhodl stát vykupovat elektřinu za mnohem vyšší ceny, mohou být významní čeští politici. Také tvrdí, že na její odstranění z čela úřadu byl solárními barony založen mnohasetmilionový finanční fond. Dvakrát se jí už kdosi snažil zabít a dlouhé měsíce pak žila s policejní ochrankou. Nyní je ovšem sama nepravomocně odsouzená na 8,5 roku za chybné schválení licencí na solární parky.
 Jak se žije s výhledem na osm a půl roku kriminálu?
Podívejte se, ty tlaky na moje odvolání jsou tu od chvíle, kdy jsem v roce 2011 nastoupila. Mohla jsem se na to celé už dávno vykašlat s tím, že to opravdu nemám zapotřebí. Uráželo mě ale, že si nějaká svoloč dovoluje řídit stát zákulisními praktikami. Rozhodla jsem se, že neodstoupím.

To jsou hodně silná slova…

Kdybych udělala jenom zlomek něčeho špatného nebo nezákonného, tak bych odešla už dávno. Tohle je ale osobní. Nějaká zájmová skupina se mě snaží všemožnými prostředky zlikvidovat. Proto budu bojovat do posledního dechu. O ERÚ předtím nikdo vlastně nic nevěděl, politici a významní hráči na trhu hladili úřad po hlavě a lidi ani netušili, že nastavuje tak důležitou věc, jakou jsou výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. Po mém nástupu jsem začala hlasitě upozorňovat, že tyto ceny jsou kalkulovány velmi špatně a stát tím přichází o miliardy. Pravděpodobně se tím vycházelo vstříc něčím zájmům. Třeba dnes se silová elektřina na burze nakupuje zhruba za 90 haléřů, zatímco výkupní cena z fotovoltaických parků z té doby je mezi patnácti a šestnácti korunami.

Na tyto věci jste upozorňovala bezpečnostní radu vlády už za premiérování Petra Nečase. Stalo se něco?
Vláda a její bezpečnostní rada se tím zabývala. Byly silné pochybnosti, kam mizí miliardy ročně. Část majitelů fotovaoltaických parků byla totiž ukryta v neprůhledných firmách na Kypru a v dalších daňových rájích. Navíc jsem začala poukazovat na to, že tahle situace bude mít dopad na české hospodářství a státní rozpočet dalších dvacet let. A nejde jen o domácnosti, kterým to zdražuje cenu elektřiny. Záhy si totiž začali stěžovat někteří velcí výrobci, že nejsou schopni unést platbu na obnovitelné zdroje. Že se jejich výrobky stávají neprodejnými.


Dlouhodobě se spekuluje, že do solárního byznysu jsou coby tajní vlastníci zapojeni někteří přední politici. Víte o tom něco?

Nejsem policie, abych odkrývala vlastníky. Ale indicie existují. Pravda je, že se neudělaly žádné kroky, aby se výrazně upravila tato podpora. Z toho je jasně vidět, že existuje politický zájem, aby zůstalo vše při starém. Když připravíte takovýto tunel do státního rozpočtu, jakým podpora solárních elektráren je, tak čekáte, že se tím budou politici chtít zabývat. Pokud ne, tak jsou takové otázky podle mě zcela legitimní. V takové chvíli musíte i vy spekulovat: že by tam někdo z nich nějakou tu „elektrárničku“ přece jenom měl? Třeba ve Slavkově? Bůh ví. Přímé důkazy nemám. Nejsem vyšetřovatel.

Působíte zarputile. Jak se vám vůbec žilo s policejní ochrankou? Prý vás kvůli obavám z fyzické likvidace v roce 2013 hlídalo až deset bodyguardů najednou.

Ochranku jsem měla zhruba rok, 24 hodin denně. První tři měsíce to byla zostřená ochrana, což znamenalo, že mě na každém kroku doprovázeli i samopalníci.

To s vámi byli i doma?

Zůstávali před domem. Nejprve ale vždy všechno pořádně zkontrolovali. Nejnáročnější ale bylo, když jsem se dozvěděla, že tu ochranu mám. Bylo to v noci a odjížděla jsem z Prahy domů do Ostravy. Na dálnici mě informovali, že mám okamžitě zastavit a počkat. Já tomu ale nevěřila a obávala jsem se, že to může být akce někoho jiného, tak jsem odmítla. Ujížděla jsem domů, kam za mnou policisté přišli. Ráno mě už nepustili z domu a čekalo se, až dorazí ochranka z Prahy. Začátky byly složité, protože si musíte zvyknout na určitý režim, který by chráněná osoba měla dodržovat.

Nikdy jste o tom nechtěla mluvit, ale prý vás někdo vytlačoval autem na dálnici D1 a podruhé měl být úmyslně poškozený výtah v domě, kde bydlíte. Je to pravda?

To vytlačování na dálnici, to byl kamion. A událost s výtahem dokonce vyšetřovalo oddělení vražd. Nakonec to ale skončilo pod stolem. Pracovník výtahářské firmy, který to vyhodnotil jako sabotáž, byl později propuštěn z práce.

Média spekulovala, že obavy o váš život byly přehnané a že jste je sama zveličovala.

Já jsem ochranku osobně nežádala. Dostala jsem ji, protože policie tu situaci vyhodnotila jako nebezpečnou. A asi bych jí neměla déle než rok, kdyby o nic nešlo. Jak jsem se později dozvěděla, tak byl na moji hlavu založen speciální fond. Tedy na dehonestaci úřadu a moje odstranění z jeho čela. Mělo se to prý domlouvat mezi zástupci velkých solárních parků s tím, že za každou megawathodinu výkonu měli do toho fondu složit 300 tisíc korun.

Dočetl jsem se, že mělo jít celkově o 300 milionů korun. Nejsou to ale jen nějaké pavlačové povídačky?

Ptala jsem se generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který měl být podle mých informací také osloven. Beneš mi potvrdil, že za ním byli, ale že je poslal někam… Klidně se ho na to zeptejte. Mně to potvrdil v létě 2013.

Jakože solární barony štvete natolik, že kvůli vám vybírají stamiliony?

Někdo tu vytvořil mantinely a prostředí pro tuhle šílenou podporu, která je prostě obří tunel do veřejných financí. Samozřejmě že existovala část investorů, která věděla, že se něco takového pravděpodobně bude dít. ERÚ pod mým vedením řadě z nich šlape zásadně na paty

Váš úřad odebíral řadu licencí parkům, které nesplnily podmínky o včasném připojení. A pak jste najednou sama odsouzena na 8,5 roku za to, že jste intervenovala ve prospěch dvou fotovoltaických elektráren…

To je právě ten paradox. Paráda… Podařil se jim husarský kousek. Já přitom nic speciálního pro nikoho neudělala. Ani pro rodinu miliardáře Zdeňka Zemka, jehož dvou elektráren se moje stíhání týká. V jiných případech se stejným vlastníkem náš úřad dokonce podal oznámení na policii.

 Takže – jak to podle vaší verze bylo?

Dlouho předtím, než jsem na ERÚ přišla, byly vydávány licence za vyšší garantovanou výkupní cenu elektřiny z fotovoltaických elektráren. Ty musely být schváleny a připojeny do konce roku 2010. Po mém nástupu jsme asi sto dvacet elektráren, včetně deseti Zemkových, prověřovali a dali podnět policii a nejvyššímu státnímu zástupci k dalšímu prověření.

 Právě u těch dvou zmiňovaných elektráren rodiny miliardáře Zemka na Chomutovsku mělo dojít k neoprávněnému schválení licencí večer na silvestra 2010, aby se ještě „stihly“ vyšší ceny za výkup elektřiny, garantované na dalších dvacet let. U solárních elektráren, kterélicenci získaly až od 1. ledna 2011, se totiž výkupní ceny snižovaly… Za tento podvod byly nyní odsouzeni konkrétní lidé. Jestli to chápu správně, tak vy máte jít do kriminálu za to, že jste pak nezahájila řízení o odebrání licence.

Ono je to poměrně složité. V případě těch elektráren jde o dvě roviny. Jedna je trestní. Druhá je správní řízení o licenci. Mně osobně je vyčítáno, že když naši úředníci pak věc prověřovali a nezahájili v těch dvou případech obnovu řízení o vydání licence, tak jsem já osobně jako odvolací instance nezměnila jejich rozhodnutí. Ale vezměte si tu situaci. K obnově řízení musíte mít podklady. V té době ještě neexistoval právoplatný trestní rozsudek v té věci. Vy si prostě nemůžete ukázat prstem do seznamu a říct si, tady obnovu řízení zahájím a tady ne. Potřebujete mít něco v ruce. Prohráli bychom soudy za miliardy.

Takže v kostce. Dostala jste zatím osm a půl roku za to, že jste nezměnila rozhodnutí vašich úředníků, kteří nezahájili obnovu řízení u těchto dvou elektráren?

Přesně tak. Kdybychom vzali nějaký úplatek, protislužbu, nebo cokoli jiného. V tom bych s nikým neměla slitování. Ale tohle… Celou dobu je velká snaha se mě zbavit. Obávám se, že někteří politici mohou vlastnit, nebo jsou utajenými akcionáři některých fotovoltaických elektráren, nebo jsou alespoň do tohoto supervýhodného byznysu zapojeni. Jinak si nedokážu představit, že by ta snaha byla tak velká.

 Politikům nemůžete přijít na jméno. Jeden z nich, prezident Miloš Zeman, se vás ale po tom rozsudku zastal…

Na svém výjezdu letos v březnu na Karlovarsko řekl, že se definitivně k případu vyjádří až po pravomocném rozsudku. Nicméně poznamenal, že jsem dostala trest jako za vraždu a že je to důsledek mého boje proti solární mafii.

Když mluvíme o Karlovarsku, odtamtud pochází Jana Nagyová – bývalá šéfka kabinetu Petra Nečase, který vás do křesla ERÚ dosadil. Prý jste byly kamarádky, ale nakonec jste se rozhádaly.

Ona byla ve vysoké funkci u pana premiéra Nečase. Poznali jsme se až v té době. Což jí asi poznali všichni, nebo se alespoň snažili ji poznat. Někteří zištně, jiní normálně, což byl můj případ. Předtím jsem ji opravdu neznala. Že bychom se pohádaly, o tom nevím. Ale pravda je, že se mnou v nějaké době přestala komunikovat. Důvod jsem nikdy neodhalila. Jestli se ode mě očekávalo něco jiného, než jsem pak ve vedení ERÚ dělala, fakt nevím. Nepátrala jsem po tom.

Před časem jste za potenciálně stejný problém a tunel do státního rozpočtu označila podporu biometanových stanic na výrobu elektřiny. Dotace nakonec neprošly.

Tam jsem podporu zastavila. Nedostanou ani halíř! Tedy pokud budu ve vedení ERÚ. Abychom si rozuměli – bioplyn je záslužná věc pro regionální rozvoj, pro zemědělce, pro energetiku. Bioplyn je jako fotovoltaika na střechách rodinných domů. Tedy prospěšná. Biomethan je ale něco jako fotovoltaika na polích. Výroba ve velkém a čerpání subvencovaných miliard.

Nedávno jste zastavila rozhodnutí vašeho úřadu o nových tarifech za elektřinu, podle kterého měly platit mnohem více především domácnosti s nízkou spotřebou. Proč jste otočili?

Je nesmysl, aby se velikost jističe nějak zásadně podílela na stanovení tarifu, jistič je především bezpečnostní prvek. Tu změnu tarifů připravoval široký expertní tým, kde byli zástupci různých rezortů, a nikoli pouze lidé z ERÚ. Byla jsem proti a nyní jsme se rozhodli dát změny k připomínkování lidem na našich stránkách.

Josef Hympl

Alena Vitásková (59)

Od roku 1974 pracovala v různých pozicích v Severomoravské plynárenské, kde se pak na přelomu tisíciletí stala generální ředitelkou a místopředsedkyní představenstva. Vláda Miloše Zemana ji jmenovala do vedoucích funkcí společnosti Transgas a později Transgas RWE. Na starosti měla privatizaci energetického gigantu.

V letech 2003 až 2007 byla předsedkyní představenstva Pražské plynárenské. Několik let byla i prezidentkou Klubu plynárenských podnikatelů. V roce 2002 obdržela titul Manažerka roku.

Do čela Energetického regulačního úřadu byla jmenována kabinetem Petra Nečase v srpnu 2011, tedy až po skončení solárního boomu s obřími fotovoltaickými elektrárnami čerpajícími miliardy na dotacích. Ve funkci má podle smlouvy skončit v létě 2017.

Kvůli své nečinnosti v případu neoprávněného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku byla nedávno nepravomocně odsouzena na 8,5 roku do vězení. Až do konečného verdiktu soudu zůstává nadále ve funkci. Je rozvedená, má jednoho syna a dvě vnoučata.

Několik let Vitásková tvrdě vystupuje proti dotovaným obřím solárním parkům. Paradoxně ji nyní soud (zatím nepravomocně) poslal na 8,5 roku do vězení, protože v případě dvou elektráren sama neobnovila řízení o udělení licence.

Vitásková naznačuje, že v některých solárních elektrárnách mohou mít skryté podíly přední politici.

Alena Vitásková říká, že bude bojovat do posledního dechu. Prý ji uráží, že si „kdejaká svoloč dovoluje řídit stát zákulisními praktikami“.