Švýcarsko stahuje svou žádost o členství v EU!

Avatar
Původní autoři

Radek Rozvoral

16.6. 2016   Rukojmí
Švýcarsko podalo žádost o vstup do EU, respektive do tehdejšího Evropského společenství v roce 1992 a po čtyřiadvaceti letech již o členství v EU nestojí. Přímo k tomu ČTK píše:„Švýcarští politici již dlouho pohlíželi na žádost o členství jako o bezpředmětný dokument, který v současnosti nemá žádný politický význam. Podle německého serveru Spiegel Online ale rozhodnutí stáhnout žádost může působit jako symbolický signál v okamžiku, kdy vrcholí debata o vystoupení Británie z EU.“

Tím pádem dorazil ze Švýcarska jasný signál co si o současném členství v osmadvacítce tento stát, kde velice dobře funguje přímá demokracie na bázi referenda myslí. Je to pro Brusel krátce před referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie další rána a oslabení pozice zastánců o setrvání.

Nigel Farage, který již několik let ve Velké Británii stojí v čele těch, kteří chtějí EU opustit, dělá se svou stranou UKIP v současné době skvělou práci, ve které mu velice dobře sekunduje bývalý starosta Londýna Boris Johnson. Ta práce je skvělá v tom, že už i průzkumy veřejného mínění musely náhle otočit ve prospěch zastánců Brexitu. Je to proto, že do referenda zbývá několik málo dní a takzvaná důvěryhodnost agentur je přeci jen nějakým způsobem sledována a jejich byznys na ní i přes některé chtěné omyly stojí. Ty omyly ale nesmějí být moc viditelné.

Za týden budeme chytřejší, jak to s těmi průzkumy opravdu bylo, ale zdá se, že zastánci Brexitu mají našlápnuto k vítězství. Pokud se to stane, bude to startovní výstřel i pro ostatní země k opuštění EU a pro velký zápis do evropské historie.