Ample Strike: Jen „nacvičování“ prvního úderu?

Avatar
Původní autoři

Radim Valenčík
29. 7. 2016     RadimValenčíkPíše
“Strategické bombardéry B52 a B1, bitevní vrtulníky Apache a létající tankery vyšle americké velení na sklonku srpna do Česka na rozsáhlé třítýdenní cvičení Ample Strike. Zapojí se do něj sedmnáct zemí a má prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.” Zdroj. Nejsem odborník v této oblasti, a proto se jako laik ptám:


1. Je to “taktické cvičení”, jak se označuje, nebo je to nacvičování prvního strategického úderu?

2. A je to jen “nacvičování”, nebo se jedná bezprostředně o samotný první jaderný úder, který bude veden z našeho území?
3. Budou na amerických strategických bombardérech strategické jaderné zbraně prvního úderů a hromadného ničení?
4. Pokud někdo tvrdí, že ne – tak kdo to tvrdí a jak je zajištěna kontrola, že k jaderné zbraně na strategických nosičích umístěny nebudou?
5. A jak je zajištěno, že k tomu nedojde na poslední chvíli na základě připravené a vyvolané provokace, jakých jsme již mnohokrát byli svědky?
6. Uvědomujeme si jako občané naší země, že pokud z naší země vzejde první strategický úder proti Rusku jadernými zbraněmi hromadného ničení, automaticky se staneme první obětí odvetného úderu stejného typu?
7. Uvědomujeme si (uvědomují si to i ti, co “cvičení” schválili, příp. ti, co, co ho obhajují, že tak či tak přinejmenším v době konání “cvičení” (i když to bude jen cvičení) z logických důvodů (přinejmenším dočasně) budou na naši zemi zaměřeny ruské jaderné zbraně hromadného ničení?
8. Kdo toto “cvičení” schválil (víme to vůbec, kdo nese bezprostředně osobní odpovědnost jako ústavní činitel?) a bylo to v jeho kompetenci takovouto věc schválit?
9. Je akce na výročí kolem 21. srpna a v období parlamentních prázdnin i nepřítomnosti většího množství ústavních činitelů na našem území v té době načasována, nebo je to jen náhoda, že se koná v této době?
10. Jsem paranoidní, když si kladu tyto otázky, nebo by si je měl položit každý aspoň trochu přemýšlivý a zodpovědný člověk?
Poznámka: Uvítám upřesnění a  zvláště pak vyvrácení mých obav. Nejsem odborník na tuto oblast a rád si vyslechnu kvalifikované objasnění, které mě zbaví pochybností o tom, že se připravuje velká lumpárna.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3691-ample-strike-jen-nacvicovani-prvniho-uderu.html