Opakování voleb v Rakousku, zejména z českého/slovenského pohledu

Avatar
Původní autoři

– vlk-
2. 7. 2016   Kosa zostra čili  vlkovobloguje.wordpress.com


V Rakousku půjdou přibližně za čtvrt roku znovu k druhému kolu prezidentských voleb. To už samozřejmě víte. I bez mé včerejší flashe na Kose.

Nemohl jsem si neodpustit škodolibý komentář, ohledně dalšího fiaska spikleneckých teorií, které jsou tak oblíbené v  našich zeměpisných šířkách a délkách. Nemám je totiž rád. Říkají, že demokracie nefunguje, že to je jen atrapa a vlastně chomout, že se můžeme snažit jak chceme, ale neviditelný loutkář nás vždycky dostane, tak kam chce on. Že zkrátka jsme svázaní na rukou a na nohou a nemůžeme nic dělat protože to všechno mají pod kontrolou ilumináti, židé, Bilderbergové, atd. atd. Každý nechť si dosadí podle své libosti.

Jenže během jednoho týdne to dvakrát a v  případě Brexitu doslova giganticky – neplatilo! Jistě – přiznivci těhle teorií okamžitě našli rychlé vysvětlení – no vidíte i Bilderbergům se to sem tam vymkne, lidi nejsou ovce….Mohl bych citovat, dát sem naprosto exemplární vyjádření v  tomhle duševním veletoči – vlastně nikoli jedno- rovnou povícero. Pro mne nepochopitelný dvounázor! Který daleko překonává všechno, co jsem zažil s  dialektikou marxismu leninismu a vědeckého komunismu, kteréžto předměty byl nucen studovat každý obyvatel České nebo Slovenské republiky, který má vysokoškolské vzdělání a je starší než 45 let. Ale nechme toho, o  tomhle dneska číst nebudete, ale vzpomenout jsem to musel.

Jestli mne něco na obou zmíněných událostech těší, pak je to evidentně doklad o tom, že demokracie, alespoň z nějaké části – funguje. Zdráhám se napsat, že funguje, bez jakéhokoli adjektiva – mohla by jasně fungovat, zejména u nás, daleko lépe. Ale v megaměřítku světových událostí – Brexit takovou je, či  velkých voleb, což je případ rakouských prezidentských – zafungovala. Naštěstí. A  vzhledem k tomu, že se netajím tím, že Brexit nepovažuji za žádnou výhru a v konečném součtu jej pokládám za docela nebezpečný experiment, nemůže mne nikdo podezírat, že demokracie pro mne funguje jen tehdy, když je jejím produktem výsledek podle mého osobního nastavení. Ne a zase ne! Brexit je pro mne důkazem funkční demokracie (bohužel zejména v současné Británii) a  hlavně dokladem toho, že ony teorie o  všeovládajících spikleneckých centrech jsou vlastně nesmyslem. A totéž platí o rozhodnutí rakouských ústavních soudců.

A opět se musím vrátit k tomu, co rezonuje na alternativních sítích – že rakouský ústavní soud rozhodl ve prospěch stěžovatele proto, že seznal, že volby byly zmanipulovány. A  vždycky je u toho podvětek ve smyslu – tak se přeci jen ukázalo, že počítali a počítali ty korespondenční hlasy, až tam našli těch pár potřebných navíc! A  teď mají utrum….

Tak přesně tohle rakouští soudci svým verdiktem NEŘEKLI a dokonce ani vůbec NEŘEŠILI!!

Mohl bych sem dát citáty z  noha rakouských zdrojů, ale není to zapotřebí – stačí otisknout to, co na svém webu přinesla oficiální Tisková agentura Slovenské republiky – TASR. Vyjímám z  toho podstatné:
 
Sudcovia preto dospeli k záveru, že mohlo dôjsť k ovplyvneniu výsledkov volieb. Dôkaz, že došlo k manipuláciám, nebol podľa nich potrebný. Súd zároveň „výslovne“ konštatoval, že na základe vypočutí žiadne manipulácie nezistil.

Porušenie pravidiel sa podľa predsedu VfGH týkalo 77.926 hlasov, ktoré mohol teoreticky získať Hofer alebo Van der Bellen. To bol ďalší dôvod anulovania volieb. Iným bolo predčasné zaslanie čiastkových výsledkov médiám, čo je podľa názoru VfGH neprípustné.

Prostě a jednoduše – opakování druhého kola bylo nařízeno proto že

  • MOHLO dojít k manipulacím
  • ale nebylo to zjišťováno a  z výpovědí ani sebeméně zjištěno
  • media dostaly předčasně částečné výsledky

Zkuste si představit, že by byl vyhrál o stejný nepatrný počet hlasů Hofer, stížnost by byl podal van der Bellen a  že by , zcela nepochybně bylo rozhodnuto ve věci stejně! To by byl průvan, jak to ti ilumináti a Bilderbergovíé zase jednou zmákli! Stojím si zkrátka za svou jednoduchou metodou, která mne zatím docela spolehlivě drží stranou těchhle spiklení, vždycky, když se odehraje něco, co mi názorově nekonvenuje a  kam se připasovávají zákulisní machinace. Otočím, tak říkajíc, příslovečný rožeň a položím si otázku – a  měl bys stejné podezření na manipulaci, kdyby to dopadlo ve stejných parametrech opačně nebo bys to bral jako výraz demokratické vůle ? Opravdu – tenhle postup mohu každému jen doporučit. Mně na vybití fandovských nálad, kdy jsme ochoten klidně upozadit kritický náhled, bohatě stačí fotbal – jojo, Ať stále vítězí Viktoria! Pokud nevítězí, jde o spiknutí.

Rakouským ústavním soudcům stačilo, že bylo svědectvím doloženo, že existovala už teoretická možnost, která mohla volby ovlivnit. Teoretická možnost. Rovnou říkám, že si podobný verdikt u Rychetského a  spol. neumím představit! A dodávám, že bych se v tom rád mýlil! Jestli by něco takového snad zafungovalo na Slovensko, přenechám k posouzení slovenským kosířům. Ti jsou na to kvalifikováni.

Pokud jde o demokracii jako takovou, mám z toho rozhodnutí, které padlo včera před polednem ve Vídni velkou radost. Senza věc! Čím si ale vůbec nejsem jistý, je to, co do Rakouska jeho politické scény vygeneruje!

Podle mne do tak totálně rozdělené společnosti napumpuje další testosteron a ony pověstné příkopy napříč společností se mohutně prohloubí. Ačkoli by se jeden domníval, že to snad ani nelze. Uvidíme, že ano!

Pokud čistě náhodou nemá pravdu občan Schwarzenberg se svým konstatováním, že van der Bellen také nemusí znovu do druhého kola nastoupit, pak se přesvědčíme o tom, že přitvrdit lze vždycky a všude! Jestliže to nebylo v rukavičkách už při premiéře, tak nyní to nebude ani v rukavicích boxerských, obávám se. Potřebuje něco takového Rakousko, potřebujeme to v Česku a na Slovensku? Jsem pevně přesvědčený, že nikoli. Nicméně stane se to.

Jsem si celkem jistý tím, že většina z čtenářů Kosy bude fandit Hoferovi. Protože ta Brusel potřebuje nafackovat! Tenhle náhled je pro mne hrozně málo. Tak málo, až je nepřijatelný. Pro mne určitě. Facka a  co jako dál?!

Co takhle zkusit posoudit, který z těch dvou kandidátů je jaksi přijatelnější z hlediska českých nebo slovenských zájmů?

Já osobně identifikuji následující rakousko-české/slovenské problémy, které určitě budoucí rakouský prezident může nějak ovlivnit

– snaha Rakušanů zasahovat do výstavby a provozu českých/slovenských jaderných elektráren

– podpora rakouských sudetoněmeckých svazů

– migrantská agenda

Žádný jiný, dlouhodobý a nevyřešený problém – nevidím.

Zkusme si nadefinovat, co asi tak můžeme od obou rakouských kontrahentů v těchto oblastech očekávat. Vidím to takto

– spor o jadernou energii a její používání

myslím, že tady nám to může být úplně jedno. Jak zelený van der Bellen, tak Hofer nepochybně budou vyvíjet velký tlak, aby české/slovenské jaderné aktivity zastavili. Tady je prostě zaděláno na trvalý spor a  kterýkoli rakouský prezident bude držet jaderné NE své země. A  když oni si kdysi, rozdílem asi 40.000 hlasů!!, zavřeli a zakázali spustit svou fungl novou jadernou elektrárnu, chtějí, aby „jaderná koza“ chcípla i  sousedům,

– podpora rakouských sudetoněmeckých svazů

z českého/slovenského hlediska jasně pro van der Bellena. Svobodní jsou opravdu tvrdým zastáncem odsunutých a jejich nároků!


– migrantská agenda

tady je z našeho hlediska naopak, na první pohled se zdá být přijatelnější Hofer. Van der Bellen má pochopení pro migranty. To je ovšem velmi povrchní – dokonce i straničtí souputníci vad der Bellenovi dost dlouho vyčítali, že se dost přesvědčivě neangažuje promigrantsky. U Hofera je sice jasné, že Rakousko bude bránit opakování migrační tsunami. Ale to už dělá vláda ve Vídni, která je v  tomto ohledu daleko důležitější, tak jako tak. A myslím, že už i mama Merkel pochopila, že její Willkommen se už nesmí opakovat, jestli nechce skončit ze dne na den. Takže vlastně Hofer a jeho postoj není žádnou výhrou. Z našeho pohledu je důležitý postoj ohledně možného zavedení automatických kvót na přerozdělování běženců. Tohle nám hrozí! A tady stejné jako u  postoje k českému/slovenskému jádru – neznám žádného rakouského politika, který by nebyl za přerozdělování připrchlíků.

Takže když to sečtu, o fous líp mi, z hlediska českých/slovenských národních zájmů vychází van der Bellen. Ale ten fous je pro mne pořád o dost větší a důležitější než nějaká další facka Bruseli. Vedle Brexitu totiž každý další pohlavek pro Brusel stejně vypadá naprosto nepatrně, ba mikroskopicky.

Odložme fandovství – zbavíme se tím velkého problému. Rakušané si stejně nakonec zvolí, koho budou chtít a z důvodů, která budou konvenovat jim. Nikoli proto, že my chceme dát další lekci Bruselu!

Jenže se obávám, že to vítěství jednoho nebo druhého bude mít příliš vysokou cenu. Že to naši jižní sousedé odnesou něčím, co už probíhá v Polsku – nesmiřitelným vnitřním nepřátelstvím, které je, podle Lecha Walęsi studenou občanskou válkou. Nic co bychom potřebovali. A ještě něco podstatného – ve svém podání k Ústavnímu soudu Svobodní také napadli korespondenční hlasování. Tady jim ale nebylo vyhověno. Tahle možnost pro rakouské voliče zůstává i nadále otevřena.

Jo a  kdo to na podzim nakonec vyhraje? Vůbec netuším. Bylo to maximálně těsné. Nejspíš to bude podobné. Mohu jen hádat. Takže moje hádání říká, že bych větší šanci dal van der Bellenovi. Ne proto, že mi o ten můj fous více konvenuje, ale proto, že si myslím, že má přeci jenom o trochu větší mobilizační potenciál. Ale je to jen hádání asi na úrovni té chobotnice, co předpovídala výsledky posledního MS ve fotbalu.