Rakousko bude znovu volit

Avatar
Původní autoři

Jan Skalička
2. 7. 2016   Czech Free Press

Rakouský ústavní soud dnes rozhodl, že rakouské prezidentské volby, přesněji jejich druhé kolo, se budou opakovat. Opakování voleb se bude konat v celém Rakousku a o prezidentovi budou tak moci rozhodnout všichni znovu. Rakouský soud dospěl k závěru, že chybný postup při sčítání hlasů ve 2. kole nedávných voleb se týkal téměř 78 tisíc hlasů, a tak bude nutné, aby se volby opakovaly, neboť rozdíl v počtu dosažených hlasů u obou kandidátů na rakouského prezidenta činil pouhých asi 31 tisíc hlasů.

Po nových volbách lze očekávat, že novým prezidentem se stane druhý kandidát, a tím se Strana svobodných Rakouska přiblíží novým parlamentním volbách a také V-4 bude mít lepší postavení při vyjednávání s Evropskou unií.

Vzpomínám si na stávky rakouských železničářů koncem roku 2003, které byly zaměřené proti kamionům a silniční dopravě v souvislosti s pravidly a i dopravní politikou Evropské unie, která byla pro Rakousko zcela nevhodná. Snad zase zvítězí zdravý rozum jako ve Švýcarsku, a zboží se bude naopak vozit po kolejích. Evropská unie nadělala na železnicích úplný zmatek, a to nejenom v Rakousku.

Svého času kvůli přijetí Lisabonské smlouvy neprotestoval pouze prezident Václav Klaus, ale také vysocí policejní důstojníci rakouské policie a tehdy se v rakouské bezpečnostní sféře hodně věcí změnilo. Byli vyměněni nejvyšší představitelé silových složek a přešlo se na přijímání uprchlíků ve velké míře. Zajímavé by bylo oslovit pana exprezidenta Klause, aby nám podrobněji připomněl, proč nechtěl Lisabonskou smlouvu podepsat. Kdo se tehdy stavěl proti němu? Takové věci bychom si měli připomínat.

Ať už nové prezidentské volby v Rakousku proběhnou na podzim a nebo dříve, tak nové složení sil v Rakousku může znamenat v brzké době následné rozpuštění rakouského parlamentu a předčasné rakouské parlamentní volby. To, že soud dopadl v Rakousku takto, může zároveň potvrzovat, že tamní společnost je názorově hluboce rozdělená. Budou se dít ještě velmi zajímavé věci.

Mgr. Jan Skalička, analytik