Schwarzenberg: zlatá slova

Avatar
Původní autoři

Jiří Paroubek
22. 8. 2016  Vaše věc

Karel Schwarzenberg měl ve svém včerejším projevu k 21. srpnu 1968 před budovou Českého rozhlasu opravdu svůj velký den. V projevu hovořil o tom, že prý velké peníze a stranické zájmy jsou pro svobodu slova stejně nebezpečné jako děla tanků před rozhlasem…

To jsou skutečně zlatá slova…. Pan emeritní předseda TOP 09 se stylizuje do polohy ztělesněné morálky. Ale to by opravdu jeho poloha být neměla, a vlastně ani být nemůže. Vždyť to přece byl on, kdo spojil v nedávné minulosti svůj osud s velkým byznysem a velkými penězi a kdo spojil stranické zájmy, tedy zájmy strany, kterou vedl, se zájmy velkého byznysu.

Kdo byl přítelem bývalého uhlobarona, bankrotáře a financiéra knihovny Václava Havla v jedné osobě, tedy Z. Bakaly? Nemusíme hádat. Byl to K Schwarzenberg…

S kým jiným, než se Z. Bakalou udělal Schwarzenberg v roce 1997 velký byznys s Becherovkou, kdy od státu překoupili státní podíl v této firmě, aby jej pak velmi výhodně prodali francouzským investorům. Kolik na tom oba vydělali? Desítky, či stovky milionů korun? Možná by to pan kníže mohl říci, až příště bude mluvit o morálce.

Z. Bakala v roce 2010 před volbami zafinancoval strany budoucí vládní koalice, tedy ODS, TOP 09 a VV skoro 30 mil.Kč. A kdo jiný než Bakala se rok po sněmovních volbách chlubil, že to byl právě on, kdo zabránil v roce 2010 vzniku vlády ČSSD? Byl to K. Schwarzenberg, kdo se stal, jinak řečeno, z iniciativy bankrotáře Z. Bakaly, ministrem zahraničních věcí…

Připomeňme, že Z. Bakala se svým společníkem vytahal za jedenáct let, co byli vlastníky společnosti OKD-NWR z této společnosti 100 – 120 miliard korun. Samozřejmě, že na účtech TOP 09 skončily z tohoto vývaru jen zlomky. Ale byly to podstatné peníze.

Když bych bral vážně, jakože je vážně beru, vyjádření Z. Bakaly, kdo že stál v roce 2010 za vznikem koalice, v níž byl Schwarzenberg nerezavějícím kolečkem a jedním hlavních údů, tak to byl Z. Bakala… Z.Bakala si tehdy zajistil nečinnost ministerstva financí pokud jde o téměř 44 000 bytů OKD. Stát mu nepřipomínal jeho veřejný závazek prodeje bytů nájemníkům za rozumné ceny. To mu umožnilo loni tyto byty sakumprásk prodat za 20, možná 25 miliard novému majiteli.

Pokud dnes má Schwarzenberg odvahu hovořit o nebezpečí velkých peněz v kombinaci se stranickými zájmy, myslí tím nepochybně na Babiše, který pomalu ale jistě vypouští voličský rybník stranám klasické české pravice…

TOP 09 za několik týdnů vybojuje, pravděpodobně neúspěšně, svůj souboj o další politickou existenci v krajských a senátních volbách. Bylo by mimořádným úspěchem této strany, pokud by se dopracovala do některého z krajských zastupitelstev. Projev K. Schwarzenberga působí poněkud jako řeč o provazu v domě oběšencově.

Je potřeba tyto věci stále připomínat, aby se nám v politice za tři, čtyři roky neobjevil K. Schwarzenberg očištěný od jakýchkoli zátěží z minulosti…..

Jiří Paroubek