Šokující zvrat volebních preferencí? Ne, logický!

Avatar
Původní autoři
Radim Valenčík
8. 8. 2016   RadimValenčíkPíše

Jsem velmi skeptický vůči volebním modelům a předvolebním průzkumům. Většinou se jedná o účelové prefabrikace, kterým pak volby (jako ty nedávné v Německu, Rakousku, na Slovensku) “nastaví zrcadlo”.

Červencový volební model TNS Aisa pro Českou televizi přinesl překvapující změny ve volebních preferencích, viz zde.

Celá zpráva viz:

Mj. z tohoto hlediska doporučuji přečíst čtveřici článků, které jsem před časem o prefabrikaci voleb napsal:
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3703-sokujici-zvrat-volebnich-preferenci-ne-logicky.html
Výše uvedený průzkum bych však bral vážně. Podle mého názoru se jedná o “necinknuté” výsledky, které téměř do puntíků odpovídají prognóze, kterou jsem (s podrobným zdůvodněním toho, proč se budou volební preference stran vyvíjet tak, jak se vyvíjejí) dal před měsícem a půl. Kdo se chce dozvědět, jak se bude vyvíjet situace (a jak lze současné dění ovlivnit), doporučuji mu tuto dvojici článků:
Malá ukázka z prvního z nich:
Jaké bude mít vyprázdněnost programu ČSSD důsledky:
1. Bude jí stále více chybět vnitřní étos, a tudíž stále více v ní bude sílit pozice těch, kteří ji zneužívají jen ke svému prospěchu.
2. Bude stále méně reálné reformovat či obrodit tuto stranu, tj. vymizí z ní parametr reformovatelnosti.
3. Bude stále více ztrácet důvěryhodnost a tudíž i voliče.
4. Přes sociálně orientovanou rétoriku se její ideová koncepce bude stále více posouvat ke skrytému elitářství (přesně ve smyslu úděsné uniklé mailové korespondence Novotný-Sobotka i toho, co prezentuje Špidla), tj. “problémy bude řešit za vás a bez vás” (což se bude postupně stále více měnit pro ty, kterých se to týká v “obejdeme se bez vás a obětujeme vás“).
Jediné, co této straně bude pomáhat, je, že ostatní strany nebudou o moc lepší (budou výrazně horší, nebo s obdobnými koncepčními chybami jen v něčem mírně lepší). Předpokládám, že v krajských volbách ČSSD zase citelně ztratí.
Malá ukázka z druhého z nich (výrazně kráceno):
1. Babišovo ANO:
Babišovo ANO nepochybně vsadí na osvědčené “kradou všichni ostatní, jen já ne, jsem jediný, kdo šel do politiky, aby kradení zastavil, proto jsou všichni proti mě”. – A patrně to i zabere na hodně lidí, jakkoli všechny strany se vůči Babišovi budou (z různých důvodů) vymezovat. Kauza “Šlachta” (resp. “reformy” klíčových vyšetřovacích orgánů Policie ČR) k tomu byla předehrou. Ostatní součásti Babišova programu budou jen koloritem, většinou mix slibů a definování priorit… Vůči Babišovi půjdou všichni. Jednak proto, že jeho voličský elektorát je tučný a zdá se, že stačí málo k tomu, aby se přelil ve prospěch někoho jiného, jednak proto, že se mnozí Babišova protikorupčního boje bojí. Čím více proti němu budou brojit, tím více ho tím mohou za určitých podmínek posílit…
2. KSČM:
Ta by z povahy věci, jako strana ideová, měla mít program nejpropracovanější. Navíc tlak členské základy vedl k tomu, že požadavek větší programovosti a ideovosti měl za následek i dílčí změny v personální sestavě strany. To, k čemu doposud došlo, je ovšem spíše “velký krok pro člověka, ale malý krok pro stranu”… Proto lze očekávat spíše malé a krůčky, pozice KSČM se však může postupně zlepšovat.
3. ODS a TOP:
Dávám je společně, protože se tyto strany, pokud jde o programovou tvorbu, liší jen vztahem k EU (v ODS převažuje skepticismus, TOP je výrazně proevropská)… Předpokládám, že i v krajských volbách budou tyto strany bodovat ve velmi omezeném rozsahu. Ve volbách do zastupitelstev bude mít určitou výhodu TOP, která získá pravicově orientovanou část proevropského elektorátu.
4. Populistické strany:
Zdánlivě jim doba nahrává. Žádná z nich však nedokázala překročit práh konjunkturálního využívání a povzbuzování nálad. A ani se o to nesnaží, protože se domnívají, že vystačí s prostým pranýřováním daného stavu. Nemyslím, že by mezi nimi vyskočila nějaká štika. Okamurovci a  konvičkovci mají největší šanci, ale zaznamenají jen dílčí úspěchy.
5. Další “neutrální” strany:
– KDU-ČSL si uchová pozice, možná mírně posílí (mnoho lidí nebude vědět, koho jiného volit).
– Zemanovci budou živořit na okraji volitelnosti, nedaří se jim ani personálně ani programově nastartovat potenciál, který toto uskupení má.
– Ani Starostové patrně ničím nepřekvapí.