Amerika se chvěje – ČT však zůstává pevná aneb zatloukat, zatloukat a zase zatloukat

Lubomír Man
15. 9. 2016
Včera večer přinesla americká televize ABC (American Broadcasting Company), konkrétně její 7. kanál v New Yorku, a to v hlavním vysílacím čase pořadu Eyewtiness News (zprávy očitých svědků), šokující zprávu, že Hillary Clinton zemřela.. Vzápětí stanice usekla vysílání. Moderátor Joe Torres oznámil, že přináší bleskovou zprávu o smrti demokratické kandidátky. Televizní stanice na to reagovala odpojením vysílání. A poté nenásledovalo NIC. Mlčela všechna americká média, mlčel volební štáb Clintonové, nikdo se k věci nevyjadřoval. Vedení redakce Infowars.com, ústředního serveru americké alternativy okolo Alexe Jonese, se proto rozhodlo, že zavolá do redakce ABC a pokusí se zjistit, co se doopravdy stalo.


Odpověď? Informaci podle všeho vložil někdo do čtecího zařízení, ze kterého moderátoři zpráv čtou texty.

Není ale vůbec jasné, jestli tato informace se do čtecího zařízení dostala omylem, úmyslem, anebo jde o pravdivou informaci, kterou ale ještě neměla televize zveřejnit, protože k tomu nebyla správná chvíle. Další podivností je, že nešlo jenom o chybu na čtecím zařízení, ale i v grafickém studiu redakce, kdy někdo změnil panelovou grafiku moderátorského pultu do červené barvy s nápisem „Breaking News“, tedy blesková zpráva. A to je další ruční práce, kterou musí nařídit režie. To ukazuje na to, že nemohlo jít jen o chybu na čtecím zařízení. Velmi podivné reakce editora ABC, který redakci Infowar celou kauzu vysvětloval, zcela jasně ukazují, že mainstreamová televize ABC, která je dlouhodobě považována za informační hlásnou troubu Demokratické strany (podobně jako Fox News má nálepku hlásné trouby Republikánů), neuvedla tuto zprávu asi omylem, ale jde o informaci z interního zdroje.

Tolik tedy ke zprávě ABC, patřící k největším televizním a rozhlasovým společnostem v USA a denně tedy sledované miliony Američanů. A teď si představme tu situaci: Večer si tyto miliony vyslechnou zprávu o úmrtí své hlavní prezidentské kandidátky, pak je dlouho klid a nejistota, takže usnínají a nevědí, jaké ta zpráva bude mít zítra pokračování. Je Hillary živá či mrtvá.

Dá se říct, že Amerika se v těch hodinách chvěla napětím. Byla-li zpráva pravdivá, budou si demokraté muset hledat jiného kandidáta. A byla-li vylhaná, jde o informační blamáž nedozírných rozměrů – vždyť stejně dobře mohla ABC vypustit falešnou zprávu o zahájení třetí světové války, čímž by tu válku opravdovou mohla fakticky vyvolat.

Nespali tedy z včerejška na dnešek mnozí Američané, a společně s nimi jsem nespal ani já. A pustil jsem si zpravodajství ČT, když ještě byla tma. A pak když se rozednívalo. A pořád nic. A teprve před sedmou jsem se dočkal kratičkého oznámení, že Hillary je zdravá. Ovšem bez jakékoli informace o tom, že by ta novina měla sovislost s večerním oznámením ABC o její smrti. To se nám zamlčelo. A proč? Protože je-li Hillary živá, co bychom si my, Češi, o informační úrovni médií v zemi našeho velkého zaoceánského vzoru asi tak pomysleli? Takže zatloukat, zatloukat, zatloukat – a když už je všechno ztraceno – zatloukat dál! Za třicet korun měsíčně na každého.