Hackeři se nabourali do pošty WADA: Co bylo zjištěno, mnohé šokovalo. Hackeři tvrdí, že WADA povolovala užívání zakázaných látek sestrám Williamsovým a dalším americkým sportovcům. … jsou-li sportovcům předepisovány tak silné léky, nemají co dělat na olympijských hrách a neměli by být na jednotkách intenzivní péče?

Avatar
Původní autoři


14. 9. 2016    zdroj
Světová antidopingová agentura (WADA) opakovaně vydávala povolení na užívání zakázaných preparátů americkým tenistkám Sereně a Venus Williamsovým z terapeutických důvodů. Ústupky byly udělány i americké gymnastce, čtyřnásobné olympijské vítězce Simone Biles, která se vyhnula diskvalifikaci po kladném dopingovém testu. Tyto informace rozšířili hackeři ze skupiny Fancy Bear, kteří tvrdí, že se nabourali do databáze WADA. Skutečnost nabourání se potvrdila televiznímu kanálu RT Mezinárodní tenisová federace.


Podle dokumentů bylo bývalé první tenistce světa Sereně Williamsové v letech 2010, 2014 a 2015 umožněno užívat zakázané látky oxykodon, hydromorfon, prednison, prednisolon a methylprednisolon. Její sestře Venus bylo v letech 2010, 2011, 2012 a 2013 povoleno užívat prednison, prednisolon, triamcinolon a formoterol. V dokumentech není uvedeno, na základě jaké diagnózy sportovci dostali souhlas k užívání těchto látek.

Kromě toho se ukázalo, že dopingový test čtyřnásobné olympijské vítězky v gymnastice Simone Biles byl pozitivní na psychostimulant methylfenidátu, avšak sportovkyně nebyla diskvalifikována. V letech 2012, 2013 a 2014 jí bylo povoleno užívání amfetaminu/dextroamfetaminu.

Další americkou sportovkyní, které bylo dovoleno užívat amfetamin, byla basketbalistka Elena Delle Donne – olympijská vítězka z Ria. Výsledek jejího testu na tuto látku v roce 2016 byl pozitivní. V roce 2014 tato sportovkyně také dostala povolení pro užívání amfetaminu a hydrokortizonu.

Mezinárodní tenisová federace RT potvrdila, že WADA jí oznámila nabourání se do antidopingové databáze.

RT se podařilo získat komentář bývalého vedoucího RUSADA Nikolaje Durmanova:

“Před námi je docela zajímavý fenomén: někteří sportovci mohou užívat pro ostatní sportovce zakázané preparáty, když dokážou, že tyto preparáty jsou pro ně životně nezbytné ze zdravotních důvodů. V tomto případě byly terapeutické výjimky vydány sestrám Williamsovým a Simone Biles. Ale celá věc je v tom, že tyto léky jsou velmi těžké. Oxykodon, hydromorfon, ritalin jsou psychotropní látky, léky proti bolesti, které jsou běžně předepisovány lidem ve vážném zdravotním stavu, v podstatě při boji o jejich životy. Jsou to látky příbuzné morfinu a heroinu. V naší zemi jsou zakázány a v Evropě je možné za jejich nelegální držení odsouzení na 14 roků. Z tohoto důvodu,se vší úctou k terapeutickým výjimkách, bych se chtěl zeptat: jsou-li sportovcům předepisovány tak silné léky, nemají co dělat na olympijských hrách a neměli by být na jednotkách intenzivní péče?” řekl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová